УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Росія оголосила Україні холодну війну

1,0 т.
Росія оголосила Україні холодну війну

27 грудня Міністр оборони Росії Сергій Іванов заявив, що перегляд умов перебування Чорноморського флоту Російської Федерації в Криму може спричинити перегляд кордонів між Україною та Росією.

У зв‘язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів із питанням: «Чи може Росія висувати територіальні претензії до України?»

Володимир ПОЛОХАЛО (керівник проекту «Політична думка»):

„Вона звісно може висувати територіальні претензії, але це буде брутальне порушення міжнародного права й основного ключового договору між Україною та Росією. Безперечно, це є абсолютно неаргументованим, невиправданим, з точки зору міжнародного права, а Росія є суб‘єктом цього права. Це невиправдана агресивна позиція російського військового і силового істеблішменту. В даному випадку Росія не тільки демонструє сьогодні «газові м‘язи», а й намагається продемонструвати м‘язи, пов‘язані з її військовим потенціалом, який значно більший, аніж в України. Такі претензії – це натяки на військовий потенціал, які виглядають як шантаж. Це вже, можна сказати, справжня «холодна війна», де втрачається здоровий глузд і просто елементарний розрахунок з боку російських владних еліт (силовиків та військових). Я думаю, що це вдарить по іміджу Росії. Це підтвердження того, про що я говорив два роки тому: російський авторитаризм виявляє свою нетолерантність, навіть агресивність на пострадянському просторі й так чи інакше є небезпечним для тих країн колишнього СРСР, які намагаються будувати демократію”.

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

„Росія - це єдина країна в світі, яка на державному рівні вже висувала територіальні претензії до України. У 1993 році Держдума вже приймала відверто антиукраїнську постанову про російський статус Севастополя. Російська політична еліта ще не розпрощалася з надіями інкорпорувати частини колишніх Російської імперії та Радянського Союзу до єдиного цілого. Саме тому Москва стільки затягувала процеси делімітації і демаркації кордонів. Саме тому Москва зацікавлена у наявності своїх військових баз на території пострадянських держав. Військово-стратегічної функції захисту Росії від потенційних нападників ці бази не несуть, натомість ці бази є джерелом нестабільності на території нових держав та гарантією існування москвофільських політичних течій. Поки Чорноморський флот Росії перебуватиме на території України, Україна не зможе вести по справжньому незалежну, без оглядки на Москву, як міжнародну так і внутрішню політику. В той же час державні українські чинники не ведуть мову про достроковий розрив угод щодо Чорноморського флоту, тому російський міністр оборони виглядає або непоінформованим, або намагається посилити унтиукраїнські настрої серед російського політикуму.

Враховуючи, що термін дії договору щодо перебування російського флоту закінчується у 2017 році, а вивід флоту - це досить довгий і складний процес, Україні вже зараз необхідно ініціювати переговори щодо виконання умов договору, тобто вимагати від російської сторони план виводу флоту до 2017 року”.

Володимир МАЛЕНКОВИЧ (директор Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень):

„Нет. Я думаю, что этого не должно быть. Насколько я понял, министр обороны России говорил о пересмотре тарифов за радиолокацию, то есть намечаются какие-то позитивы в переговорах. Что же касается пересмотра наших границ – это, конечно, абсурд. Границы признаны договором, и вопрос может стоять только так: если мы расторгаем договор, тогда можно пересматривать границы. Я так понял министра обороны России, что вопрос о Черноморском флоте предусмотрен нашим договором до конца арендного периода и если начать пересматривать договор, то можно ставить вопрос о границах. Но на самом деле наша территориальная неприкосновенность – это табу для россиян, нельзя нарушать наши границы. Надо быстрее завершить переговоры по Керченскому проливу и Азовскому морю, чтобы уже была четкая демаркация нашей границы и на этом поставить точку, с одной стороны. А с другой, у нас есть голоса слишком активных противников хороших отношений с Россией, которые настаивают на ликвидации базы Черноморского флота в Крыму еще до конца договоренного периода. И, я думаю, вот этот момент вызвал раздражение. На самом деле, я уверен, что пересматривать наши границы невозможно”.

Сергій ДАЦЮК (консультант корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика»):

„Як же цю заяву називати, як не висунення територіальних претензій? Це фактично шантаж. Але питання полягає не в цьому. Воно полягає в тому, що Україна стратегічно не готова до таких дій Росії. Росія протягом найближчого часу, принаймні до виборів в Україні, постійно буде створювати кризові ситуації. Відійде криза газу – буде створена наступна ситуація й так до тих пір, поки фактично стратегічна неадекватність влади в Україні не стане такою, що постане питання про її заміну”.

Віталій КУЛИК (директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства):

„Власне, чому виникла така тема? Договір про Чорноморський флот входить до так званої пакетної угоди. Тобто, якщо ми готові переглянути умови перебування Чорноморського флоту в Криму, ми маємо бути готові до того, що Росія може висунути певні територіальні претензії до України. Це випливає з того, що наші домовленості по флоту мають пакетний характер. Якщо ми змінюємо домовленості, то пакет втрачає чинність як такий. Зрозуміло, що за таких умов Росія може висунути свої претензії. Я думаю, що якщо Україна буде вдаватися до непродуманих невиважених кроків, то цілком можливо, що це спричинить нервову реакцію з боку Російської Федерації, і як результат ми будемо мати не просто «холодну газову війну», а взагалі напружені стосунки, які будуть граничити з певними проблемами на кордонах”.

Андрій ЄРМОЛАЄВ (президентЦентру соціальних досліджень «Софія»):

„Тут є дві площини. Площина перша пов’язана з тим, що в рамках діяльності ОБСЄ й у рамках спадковості зобов’язань країн-членів ОБСЄ, враховуючи розпад Радянського Союзу й формування спочатку, так би мовити, на мапі, а потім і в реальному житті кордонів, ми є учасниками, членами й відповідними гарантами дотримання територіальної цілісності країн-сусідів і, відповідно, маємо такі ж зобов’язання країн, що є нашими сусідами. Це перший момент. Я думаю, що це є умова, якої ми маємо дотримуватись по відношенню до сусідів, так само, як і вимагати цього від сусідів.

Але є й інший бік справи, пов’язаний із тим, що ці гарантії, ці зобов’язання є рамковими, а в реальному житті дуже затягнутим був процес делімітації кордонів, їх визначення. Залишається дуже багато питань «із бородою», тобто різних тлумачень, трактувань вторинних чи географічних стосовно населених пунктів, пролягання лінії кордону, які постійно з року в рік відкладалися. І, зрозуміло, в разі, якщо ця війна, яка почалася з похолодання торговельних стосунків, а зараз перенесена в площину безпеки (а Чорноморський флот – питання безпеки: національної для Росії і національно-регіональної для України, а також безпекове питання, в принципі, для всього чорноморського регіону, оскільки зміщення військово-морської бази – це зміщення напруги). Це треба розуміти. Наприклад, якщо з Криму переноситься база на узбережжя Кавказу, відповідно, змінюються дуже багато параметрів, що забезпечують радіальність діяльності цієї бази, її локаційні можливості. Але тим не менш це проблема вже регіональної безпеки. Я так розумію, що російська сторона, продовжуючи цю лінію на посилення конфлікту, на збільшення його масштабів, таким чином намагається зупинити чи примусити зупинити розмови з боку України стосовно перегляду договорів щодо знаходження чорноморської бази. Я б це трактував саме таким чином – як спробу дещо налякати Україну.

Але коли говорити про якісь реальні чинники, що можуть виникати у зв’язку з питанням територіальної цілісності, я не виключаю, що це може бути власне питання Криму як такого, тобто не якісь дрібні аспекти, пов’язані з лінією кордону, чи шельфом, чи ще чимось, як це було недавно, наприклад, із Тузлою, а Крим як принципове питання, тому що тут Росія може дійсно грати в таку собі історико-правову гру, пов’язану з легітимністю. Думаю, що попередження стосується саме Криму”.