УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Мороз взяв у списки Кучму. Партійні списки - без сенсацій

 Мороз взяв у списки Кучму. Партійні списки - без сенсацій

Це Партія регіонів роздала на руки всім списки, де були вказані навіть адреси проживання кандидатів в нардепи аж до 450 номера, а тут журналістам навіть одним оком не дали подивитися на дійство. Невже так соромно було за кандидатури, які наповнювали списки далі 10-го номера? Дарма, бо у підсумку виявилось, що найбільш одіозні особи Олександр Волков, Олександр Задорожний так і не отримали місця в списку БЮТ, а зять Кучми Віктор Пінчук не потрапив до списку блоку Литвина.

А те, що на прохідні місця в списоку Тимошенко потраплять такі представники великого бізнесу, як Василь Хмельницький (група Запоріжсталь) та Таріел Васадзе (АвтоЗАЗ), було відомо достеменно. З Васадзе трапилась взагалі кумедна ситуація. Цей нардеп прописався у фракції Тимошенко напередодні з’їзду. А лише навесні вважав Юлію Володимирівну своїм першим ворогом. Конфлікт трапився, коли уряд скасував пільги для його підприємства на догоду інтересам бюджету, а також, певно, Петру Порошенку, адже його автомобільні заводи таких пільг не мали. "Мерседеси" та "Ланоси" Васадзе, назло Тимошенко, вмить підскочили в ціні, хоча прем’єр публічно обіцяла народу, що автомобілі не подорожчають... Але, як кажуть, від любові до ненависті один… вибір, чи то пак вибори.

Як розповіли «Обозу» джерела в БЮТ, Васадзе не купив любов червової дами за гроші. Навпаки - Тимошенко зробила пропозицію земляку Саакашвілі. Тимошенко потрібно було «закрити» на виборах Запоріжжя, а брати Буряки підшукали потрібну кандидатуру.

Так само було достеменно відомо, що в списках Тимошенко будуть відомі парламентські перебіжчики банкіри брати Буряки. На минулих виборах один з братів пішов по списках «Нашої України», другий - від «Єди». В парламенті, звісно, родина об’єдналася. Зрозуміло, не в опозиційній фракції. Цього разу брати вирішили покласти всі яйця в один кошик.

Новиною, але не сенсацією, стало те, що до прохідної частини БЮТ потрапили політологи Полохало та Видрін. А ще Тимошенко взяла приклад з Ющенка та Януковича й включила в списки 87 номером свого прес-секретаря Віталія Чепіногу. Тож попри уїдливі прогнози в блоку Тимошенко «кучмістів» виявилось по мінімуму. Чого було закривати з’їзд - незрозуміло.

А що робилося за закритими дверима у Литвина? Тут були закриті не лише двері, а навіть стояли рамки – металошукачів. Здається Литвин, щиро вірить, що на його «визначну» фігуру готується замах.

Делегати з’їзду розповідали, що дійство почалося з годинною затримкою, начебто до кінця утрясалися списки. А далі перед всім залом зачитували списки. Спочатку 450 сходинок партійного списку: ПІБ, посада, адреса. А потім, ще 450 пунктів міжпартійного. «Вмерти можна», - розповів «Обозу» делегат з Донеччини. Він зауважив, що від такої монотонної процедури зал просто засипав, тому прізвища просто не сприймалися. «На руки так нічого не видали, а хто там був далі 10 номера не пам’ятаю», - розповів делегат.

Однак інформація має здатність проникати крізь двері та рамки. Й вже скоро країна знала головну новину: Литвин не взяв у списки зятя Кучми Віктора Пінчука. Хоча Володимир Литвин особисто цій людині зобов’язаний, що свого часу його посаду голови Адміністрації обійняв Медведчук, а його делегували керувати парламентом. Причини відмови невідомі.

Таким чином зять пролетів, але «махрові кучмісти» з відомими прізвищами в прохідну частину списку таки потрапили. Серед них - близкий соратник Леоніда Даниловича екс-віце-прем’єр Олег Дубина (25 номер) та колишній перший помічник Кучми Сергій Льовочкін (13 номер). Показова перша п’ятірка списку блоку Литвина. Перший - звісно сам спікер, друга - відома співачка Софія Ротару, третій – космонавт Леонід Каденюк, який вперше залетів у парламент в блоці «Єди», четвертий – історик Віталій Смолій, п’ятий – голова Верховного суду Василь Маляренко.

На виборах 2002 Литвин - перший номер «Єди» - йшов в парі з Катериною Ващук, тепер він знову підшукав їй тепле місце. Нині біля спікера багато тих, хто в 2002 йшли в парламент з ним одній команді.

Хоча з’їзд головних опонентів Литвина - соціалістів - був відкритий, зі списками там також було непорозуміння. З’їзд вже давно почався, а списків ніхто на руках не мав. Нарешті, «Обозу» по великому секрету показали проект - пожмаканий папірець, де кульковою ручкою були виписані 200 прізвищ.

В цих списках нічого сенсаційного не було. Тим паче, що найодіозніші «соціалісти» з початку з’їзду сиділи на першому ряду й слухали, як Олександр Мороз повчав партійців проводити агітацію: «На Східній Україні питайте: ви проти націоналістів? Ми не націоналісти. Голосуйте за соціалістів! На Західній Україні питайте: ви проти союзу з Росією, проти сепаратизму? Соціалісти не сепаратисти, голосуйте за соціалістів».

А ще Мороз розповідав, що гасло боротьби з «кучмізмом» лишається в обоймі соціаліста-агітатора й на цих виборах. «Не слід зневажати загрози реваншу кучмізму», - запевнив Мороз, причому призабувши, що 3 та 8 номер кучмівського блоку «За Єду» «реваншувався» в його власних списках. Це - металургійний магнат Володимир Бойко і власник телерадіоканалу «Ера» Андрій Деркач.

До речі, коли Мороз говорив про відсторонення великого бізнесу від влади й хвалився, що у соцпартії немає «дурних грошей», він певно також забув про названих вище людей, а також, що в день з’їзду дурних грошей вистачило, щоб обставити весь Київ агітаційними наметами соцпартії.

Валентина Семенюк пояснила, що Бойко отримав восьмий номер в їхніх списках, бо створив на своєму підприємстві справжній «соціалізм». Хоча цей «соціалізм» на підприємстві колективної власності меткомбіната Ілліча приносить прибуток лише одній людині - своєму директору. До речі, за результатами 2004 року, це підприємство стало другим найприбутковішим після «Криворіжсталі». А ще Бойку дозволили включити в списки соцпартії 5 своїх людей.

Однак справжні пристрасті в лавах соцпартії викликала поява Андрія Деркача. Адже ті самі соціалісти під час акцій «Україна без Кучми» вимагали від Кучми голову його батька - керівника СБУ. Мельниченко досі всім доводить, що у Деркача-старшого руки в крові Гонгадзе.

Лідери соціалістів пояснювали, що син за батька не відповідає, й нагадували, як телерадіокомпанія Деркача «Ера» прислужилася в перемозі помаранчевої революції. Що правда, то правда.

Лише Микола Мельниченко сину Деркача так і не повірив. Хоча вони вдвох були присутні на з’їзді соціалістів, Микола зробив все можливе, щоб не перетнутися з Деркачем-молодшим. За словами Мельниченка, через Деркача він відмовився від 15-го місця в передвиборчому списку соціалістів. Ти ба, майор досі здатен на подвиги! Присутні з цікавістю розглядали суворе обличчя майора в білому костюмі на першому ряду зали. І тут все зіпсував Мороз, який розповів, що Миколі пропонували місце в списку між 40 та 50 номером... Тоді це не подвиг, а лише прагматичний крок – навіщо балотуватися на непрохідному місці. А Деркачу, до речі, дісталося дев’яте місце.

Він з радісним обличчям також сидів у першому ряду з’їзду. Поряд з Луценком, якому Мороз з трибуни час від часу відвантажував компліменти. То Луценко наближує Україну до Європи, бо бере участь в міжнародних семінарах та співпрацює з Інтерполом, то Ющенко варто було зробити президентом лише для того, що Луценко став міністром внутрішніх справ. Кожного разу, як звучить прізвище міністра, зал збуджено аплодує.

До речі, напередодні соціалістичного з’їзду Луценка можна було бачити в цій же залі на святкуванні дня міліції. Тоді міністр сидів у п’ятому ряду в компанії лише керівника київської міліції Яреми. Жоден синій мундир не ризикнув присісти поряд. А тут Луценко почувався своїм. Невимушено спілкувався з новоспеченим соціалістом Деркачем, та, незвертаючи увагу на компліменти Мороза, під час усього виступу лідера щось зосереджено писав. Його рейтинг вже давно перевершив рейтинг соцпартії та Мороза разом узятих, і в проекті передвиборчих списків прізвище Луценка значилося третім номером. Однак вже зранку кулуарами з’їзду поповзли чутки, що Луценку балотуватися в депутати заборонив Президент Ющенко.

Це підтвердив і Мороз, який признався, що напередодні в пятницю зустрічався з Тимошенко та Ющенко. «Тимошенко передала всім привіт та побажала успіхів», а «Ющенко поставив вимогу, щоб міністри-силовики не йшли по списках партій». «Я висловив заперечення, але вранці президент прокинувся з тією ж позицією», - бідкався Мороз. Довелося Президента послухати. «Все одно імідж Луценка працюватиме на імідж Соцпартії. Це як в анекдоті: зустрічаються двоє молодих людей, в неї обручка на руці, але вона каже, що це нічого не значить», - похвалився Мороз.

Луценко виглядав дуже незадоволеним таким поворотом. «Для мене дивно, чому вори в законі можуть бути в списках, а силові міністри – ні», - заявив він журналістам. Однак прийняв рішення продовжити працювати в міністерстві. Таким чином соціалісти за раз позбулися двох зірок антикучмівського фронту - Мельниченка та Луценка.

А третє місце міністра, «якому не можна», зайняв міністр, «якому можна» - Станіслав Ніколаєнко. Ще один посадовець - голова фонду держмайна Валентина Семенюк - зайняла почесне жіноче друге місце, міністр Баранівський потрапив у хвіст прохідної частини.

Список вийшов доволі сіреньким, скаржилися делегати з’їзду. Казали, так сталося тому, що на його формування найбільше впливав функціонер Вінський. Цікаво, що нардеп Рудьковський, якого звикли вважати впливовою людиною в Соцпартії, опинився поза першою десяткою. Невже Мороз покарав за фото в пресі, де Рудковський крутить кермо шикарного автомобіля, як у Джеймса Бонда? Такі понти явно не в’яжуться з соціалістичним іміджем.

А тепер про справжню прикрасу списку Мороза. На 94-й позиції в списочку значиться: «Кучма (Дніпропетровськ)». Делегати запевняли, що це не той Кучма, якого всі знають, і навіть не його родич-земляк, а їх власний соціаліст. Нарешті, теж цікаво: на «почесному» 99-му місці йде лідер студентської революції початку 90 років Олесь Доній.

P.S

Таким чином, всі ключові політичні сили виборів 2006 розкрили народу свої карти. Тепер можна жартома й проаналізувати, що вийшло. Стало зрозуміло, що масть БЮТ – черви. А козирна карта цієї команди - червова дама. До речі, як проконсультували «Обоз» Інтернет-гадалки, якщо така карта під час гадання ляже обличчям вперед, то це «романтична та життєрадісна особа», а обернена спиною «здатна затаїти образу, й суворо заплатити за зраджене кохання». В колоді Тимошенко жодного короля, а от бізнесові тузи звісно присутні.

Партію влади - блок Президента - очолить «шістка». А от блок ПРП-Пора підшукали собі класного Туза – Кличка.

Важче команді СДПУ(о). Їх масть на цих виборах – піка, яка, як відомо, приносить нещастя. А ось масть блоку Партії регіонів – це, безумовно, трефа. Трефи – означає багатство, а також міцні зв’язки та впливових багатих друзів. Ну й, звичайно, за аналогією: трефи – хрести - золоті купола - судимості Януковича, бурхлива молодість Ахметова. «Шістки» в цій колоді звісно відсутні «не по понятіям». Тому Туза виборчих симпатій Януковича, б’є найнижча карта - «сімка». А хто у нас власник щасливого 7 номеру - звісно Ринат.

У соціалістів туза немає, Ющенко вибив Луценка з передвиборчої боротьби. Все що лишилося - розклалося по рангу: Перший – король, друга – дама, третій - валет, тобто Мороз, Семенюк, Ніколаєнко. Те ж саме у Литвина – король, дама, валет, тобто спікер, співачка, космонавт. Бізнесові тузи у першого та другого водяться, а от електоральних немає. В першу чергу тому, що й Литвин, й Мороз вважають Тузами себе особисто.

Карти роздані, пані та панове, тобто електорат. Слідкуйте за грою.