УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Кожен дев'ятий злочин - справа рук неповнолітніх

207
Кожен дев'ятий злочин - справа рук неповнолітніх

З 20 000 злочинів, які упродовж року сталися в Україні, кожен дев'ятий - справа рук неповнолітніх. Це останнє, що встиг заявити на посаді Генпрокурор Святослав Піскун. Причина піку дитячої злочинності, зауважив екс-Генпрокурор, - недбалість у роботі працівників міліції.

Для малих безпритульників столичний Майдан - це і домівка, і місце роботи. Спосіб заробляння грoшей вони навіть не приховують: грабіж та жебрацтво. Тринадцятирічний Вася разом з друзями живе у каналізаційній трубі, зароблені гроші витрачає на їжу і клей. З інтернату, до якого віддала його бабуся, втік. Не хоче, щоб його всиновили іноземці. Бо дуже любить волю.

Більшість із цих дітей, як і безпритульні з Майдану, теж не мають батьків. Але їм, на відміну від перших, пощастило більше. Замість нюхання клею та бродяжництва, головне дозвілля у дитбудинку - малювання та танці. Смак життя на вулиці ще добре пам'ятає колишній безпритульний Женя. Можливо, через це за 6 років у дитбудинку він жодного разу не подумав про втечу.

Женя, 13 років:

- В дитячому будинку мене виростили, мене вигодували, одягли, зберігли в теплі. Так я не хочу більше іти на вулицю. Мені це непотрібно. Я хочу вивчитись і стати повноцінною людиною.

Лідія Литвиненко знає про проблеми сИріт не від урядовців. Для вихованців дитбудинку вона і директор, і друга мама.

Лідія Литвиненко, директор дитячого будинку "Малятко":

- Не розпорошувати оцих багато відомств. Мені здається, що це все неправильно. Чим більше няньок, тоді дитина без догляду. Треба, щоби хтось окремо, якась одна установа була відповідальна і скоординувати і лікування, і навчання, і психологічну підтримку дитини.

В Україні близько п'яти з половиною тисяч безпритульних дітей. Саме за їх участі скоєно більшість кримінальних злочинів.

Винними у дитячий злочинності Піскун вважає більшість працівників внутрішніх органів. Деяких з них він одразу наказав звільнити, і невдовзі сам опинився у відставці. За підсумками наради вирішили об'єднати роботу всіх відомств.

Святослав Піскун, екс-генеральний прокурор України:

- Ми повинні не шукати винних серед тих, хто голодує і кого не доглядають, а ми повинні притягувати - прокурори - до кримінальної відповідальності тих посадових осіб, в обов'язки яких входило дивитися, наглядати і контролювати оцей стан безпритульності і отой стан в сім'ях, де алкоголізм, де діти недоїдають, де антисанітарні умови.

Єдиної статистики дітей без нагляду в Україні не наведуть у жодному Міністерстві. Хоч скільки рахували б, їх завжди значно більше. Поки що дорослі лише бідкаються та шукають винних.