УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Петро Порошенко: "Я пишаюся тим, що за своє життя створив 15 тисяч робочих місць"

192
Петро Порошенко: 'Я пишаюся тим, що за своє життя створив 15 тисяч робочих місць'

Гостем програми Добрий вечір з Лондона у п'ятницю 7 жовтня був добре відомий в Україні і за її межами політик і бізнесмен, екс-секретар Ради Національної Безпеки і Оборони, у минулому голова фракції Наша Україна, народний депутат Верховної Ради двох скликань Петро Порошенко.

З Петром Порошенком розмовляв Фідель Павленко.

Бі-Бі-Сі: Пане Порошенко, продукцію ваших підприємств можна знайти чи не на кожному святковому столі в Україні. А ви самі любите солодощі?

П.Порошенко: Ні, я солодкого не їм. Ось уже вісім років, відтоді як я пішов у політику, я завжди намагався відділяти владу від бізнесу. Хоча у свої молоді роки - щоправда я і зараз не старий, мені усього сорок років - але ще у молодості я продемонстрував здатність вивести з кризи кілька промислових підприємств, починаючи від суднобудівної галузі і закінчуючи харчовою... Але вісім років я займаюсь проблемами держави і щасливий тим, що команда, яка працювала зі мною вісім років тому, є достатньо успішною, і навіть під час жорстких політичних переслідувань, прапор підприємств тримався високо. Я вдячний українцям, які підтримували наше виробництво і гривнею, доларом, і фунтом, купуючи нашу продукцію.

Питання від слухача: Чому стоїть лінія з виготовлення лимонних часточок, раніше вони називалися дольками?

П.Порошенко: Я можу зробити лише припущення, що, дякуючи безвідповідальній політиці попереднього уряду ціни на цукор зросли до такого рівня, що домашній виробник залишився неконкуретноздатним. За таких умов люди ідуть у відпустку за власний рахунок. А на ринку багато поставок з-за кордону, де уряди більш відповідально ставляться до своїх виробників.

Питання від слухача: Скільки у вашій власності підприємств і хто вам дав гроші, щоб їх приватизувати? А також - ким ви працювали у радянські часи і якими були ваші статки?

П.Порошенко: Я у 82-гому році закінчив школу, поступив на факультет міжнародних відносин Київського Державного університету. Два роки служив у Радянській армії, на точці, на кордоні Калмикії і Волгоградської області Росії. 1989-го року поступив в аспірантуру, захистив десертацію. У 91-му році ми сформували об'єднання малих підприємств і підприємців України, де намагалися захищати права представників малого та середнього бізнесу, і досить успішно, на мій погляд. 1993-го року я був обраний генеральним директором концерну "Укрпромінвест", 95-го року був обраний головою спостережницької Ради, очолював суднобудівне підприємство завод Ленінська Кузня.

У 98-му році я став головою спостережної ради, членом правління ще кількох кондитерських фабрик. Завжди ті підприємства, які до мене не працювали, мали двох-трьох річну заборгованість по зарплатні, у бюджет не сплачували податків... Я пишаюся тим, що за своє життя створив 15 тисяч робочих місць, підкреслюю не відновив старі, а створив нові робочі місця. Держава отримала сотні мільйонів гривень податків з підприємств, які було піднято з небуття. Я задекларував усе своє майно, на відміну від багатьох інших політиків.

Я маю акції у 12 підприємствах. Вони передані у контроль інвестиційного фонду, аби всі могли констатувати, що політик Порошенко не прийняв жодного рішення на користь того чи іншого підприємства, акціями яких він володіє. Це має бути затверджено у законодавстві, аби ніхто не міг захищати своїх інтересів і лобіювати свої бізнес-інтереси завдяки своєму депутатському мандату. Зараз ідуть активні обговорення депутатської недоторканості - її має бути негайно скасовано, щоб це не було мотивацією для людей іти в парламент і таким чином діставати захист від будь-яких переслідвань, тобто, ти можеш робити все що завгодно. Треба позбавити депутатів лобіювати будь-які бізнес-інтереси, і може це відкриє дорогу в парламент молодим амбітним політикам, для яких розвиток держави буде найголовншим завданням.

Бі-Бі-Сі: До нас надійшло текстове повідомлення - чи є ви власником підприємства ЛУАЗ?

П.Порошенко: Ні. Жодною акцією.

Бі-Бі-Сі: За вашими словами у парламенті є депутати, які лобіюють свої бізнес-інтереси. Таких багато?

П.Порошенко: Більше третини. Але якщо ідеться про захист інтересів галузей, я тут нічого поганого не бачу. І шахтарі, і інші, повинні мати людей, які розбираються в їхніх інтересах. Це має бути, бо за останні сім місяців цілі галузі було виведено з функціонування через політику уряду. Але коли ідеться про інтереси конкретних підприємств, тоді це нічим іншим, як корупцією, не назвеш.

Бі-Бі-Сі: Чи є депутати, які лобіюють свої бізнес-інтереси у фракції Народний Союз Наша Україна?

П.Порошенко: Я думаю, що кожна фракція має подібних депутатів.

Бі-Бі-Сі: Ми отримали кілька запитань текстовими повідомленнями: одне з них - Якщо Петро Порошенко невинний, чому його було звільнено з посади?

П.Порошенко: Тому що Петро Порошенко, як порядна людина, як тільки пролунали ці страшні звинувачення, страшні не лише для людини, а і для влади взагалі... Цей удар був особливо страшним для нашої команди, яка ішла під прапором боротьби з корупцією. Влада повинна була продемонструвати нові стандарти відкритості і прозорості, щоб кожна людина у цій країні повірила в те, що розслідування проведено чесно і незаангажовано. Я сам написав заяву, щоб розв'язати президентові руки. Я сказав: "Вікторе Андрійовичу, ви зобов'язані перемогою лише українському народові." Указ було підписано у той же день.

Мене ретельно перевіряли 10 днів, комісію сформував сам пан Турчинов, а також була комісія Генеральної прокуратури, де керівник слідчої групи був підлеглим колишнього адвоката Тимошенко. Уявити його заангажованість на мою користь неможливо. Через 10 днів було винесено заключення, що жодних свідчень корупційних дій з боку Порошенка, Мартиненка чи Третьякова.

Цей звіт було надано президентові. Тепер черга журналістів провести своє власне розслідування. Всі мають зрозуміти, що при цій владі ніхто не має парасольки від покарань.

Бі-Бі-Сі: Журналісти може не дуже погодяться з пропозицією проведення журналістських розслідувань, бо вони тривалий час розслідують болісну тему загибелі Георгія Гонгадзе. Президент багато місяців тому сказав, що розслідування було завершено. На вашу думку, наскільки важливою є ця справа для того, аби Україні повірили - і самі українці і у Європі?

П.Порошенко: Я хотів би посперечатися щодо того, чи варто журналістам давати право брати участь у розслідуваннях. Журналісти - це четверта влада. Якщо політики дають журналістам можливість розслідувати, це свідчить про відкритість влади. Загибель Георгія Гонгадзе було жахливою подією. Він був чудовою, світлою людиною. Він мав майже дитинну віру в Бога. Він не міг не викликати симпатію. Перші тижні чи місяці після його зникнення - я просто не міг повірити, що він загинув. Коли було замінено прокурора у грудні 2003 року, це корінним чином вплинуло на розслідування. Було випущено з-під арешту головного підозрюваного у причетності до вбивства Гонгадзе, Пукача. Я переконаний, що ситуація зараз була би зовсім інша, не змінись тоді генеральний прокурор.

Бі-Бі-Сі: Чим ви зараз займаєтесь? Де ваш робочий кабінет?

П.Порошенко: Кабінет у фонді Петра Порошенка. Мій режим роботи не змінився. Ситуація, яка склалась в Україні, вимагає рішучих дій. Я і люди, які мене оточують, розробляємо варіанти прогнозованих дій, вирішення кризи, яка склалась. У серпні-вересні уперше з 99-го року почав падати ВВП, був перший відток іноземних інветисцій, коли почало зростати безробіття, при тому, що нова влада пообіцяла створити мільйон робочих місць. Я професійний політик, особливо в галузі економіки. Я переконаний, що висновки, які ми готуємо, будуть дуже цінними для фахових міністрів.

Бі-Бі-Сі: Ви змалювали дуже неприємну картину економічних проблем у серпні, місяці, коли президент називав український уряд кращим у Європі?

П.Порошенко: Я знаю про іронію цих запитань. Статистичні дані про серпень надходять на початку вересня, тому тоді ми просто не знали про багато цих проблем. Але руйнівні для української економіки рішення були прийняті раніше. Не в серпні було ухвалено рішення про зниження тарифів на низку продуктів, які виробляються в Україні, чим було зруйновано виробництво. Не у серпні підвищилися ціни. Я впевнений, що уряд Єханурова почав працювати у набагато гіршій ситуації, ніж та, в якій прийняла країну екс-прем'єр Тимошенко. Але є шанси для покращення ситуації. Є шанс чесної приватизації, у тому числі Криворіжсталі, а за час перебування попереднього уряду не було приватизовано жодного підприємства.

Питання від слухача: Наскільки правдивою є інформація про те, що ви заперечували саму ідею створення громадського телебачення? Цю версію озвучував Стецьків.

П.Порошенко: Після дивного інтерв'ю пана Стецьківа я дав наказ своїй прес-службі перевірити усі інформаційні повідомлення, чи висловлювався я коли-небудь щодо громадського телебачення. Мене такі заяви дуже здивували, бо інформаційна політика і громадське телебачення ніколи на належали до компетенції Ради Національної Безпеки і Оборони, ці питання відпрацьовувалося під керівництвом екс-держсекретаря Олександра Зінченка.

Ми не знайшли жодного згадування про позицію Петра Порошенка щодо громадського телебачення. У той же час пан Тарас так ніби то не помітив, що екс-держсекретар проводив десятки нарад, які були присвячені саме позиції щодо суспільного телебачення. Після виходу програми я одразу зателефонував йому і запитав, чи ми коли-небудь розмовляли на тему інформаційної політики. Він сказав: Ні, це мене неправильно зрозуміли, я говорив про Держсекретаріат, а журналіст цього не записав. Я подзвонив Андрію Шевченку і запитав його про це також.

Зараз я хочу озвучити свою позицію: я глибоко переконаний, що суспільне телебачення потрібне державі і ті принципи, які ми заклали у найважчі часи, часи темників - 2002-2003 р.р., при створенні 5 каналу, коли ми уклали публічну угоду між власниками каналу і журналістами, в якій ішлося про те, що власники не будуть втручатися у редакційну політику ні за яких умов. Ми були першими. Тепер ці ж принципи мають бути закладені у створення суспільного телебачення.

Запитання слухача: Мене цікавить зовнішня політика. Російський чорноморський флот знаходиться на території моєї держави. І не платить за це. Ми можемо прокинутися в один день і зрозуміти, що Криму вже просто немає. Іде насадження російської культури, російських грошей...

П.Порошенко: Я поділяю більшість ваших тривог. Питання чорноморського флоту не вирішувалося роками. За сім місяців перебування при владі попереднього уряду прем'єр-міністри двох країн не зустрілися, аби обговорити нагальні питання, в тому числі питання флоту. Це неправда, що Чорноморський флот не платить за своє перебування - 93 мільйони доларів щорічно перераховуються. Цю суму було визначено ще 97-го року. Вони цинічно мала. Потрібна чесна, пряма розмова з росіянами. Потрібна інвентаризація. Вирішити ці питання можна лише цивілізованим шляхом.

Бі-Бі-Сі: Як ви ставитеся до політичних рейтингів?

П.Порошенко: Ніколи ними не цікавився, але розумію, що політикові треба над цим працювати. Щоправда моя попередня посада була настільки непублічною, що мені було важко працювати над своїм іміджем.

Бі-Бі-Сі: Ось тут слухач запитує у текстовому повідомленні: ви розумієте, що чим більше, ви критикуєте Тимошенко, тим більше у неї рейтинг?

П.Порошенко: Я критикую не задля рейтингів. Я хочу, щоб люди знали правду. Ви, будь-ласка, дивіться на аргументи обох сторін. Озиніться навколо! Якщо ви не бачите, що відбувається на полицях магазинів, що відбувається з заробітними платами, з тарифами, з нашими стосунками з Росією і з Європою, тоді вимкніть телевізор і зосереджуйтесь лише на рейтингах! Ви повинні брати до уваги кілька точок зору, це є принцип свободи слова і ви самі повинні вибирати і формувати ставлення до політиків. У мене єдине до вас прохання: думайте!

Бі-Бі-Сі: Ще одни слухач питає: чи ви мрієте бути президентом?

П.Порошенко: П'ять років тому я пішов в опозицію, ніколи нікому не висуваючи жодних умов. Я сказав Віктору Андрійовичу: ви не маєте жодних зобов'язань переді мною. Я робив все для того, аби ми мали чесну, відкриту, прозору демократичну державу, де б громадяни пишалися тим, що вони там живуть. Я не вважаю, що я достатньо компетентним для цієї посади.

Бі-Бі-Сі: Це було запитання про мрію...

П.Порошенко: Я мрію жити у прозорій демократичній державі європейського взірця. Я певен, що Україна має для цього всі підстави.