Примите участие
в розыгрыше
роскошного ожерелья Участвовать
Приз
ГлавнаяБлоги

/Политика

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Про що "мовчить" українська соціологія?

495

Хто займається соціологічними дослідженнями в Україні?

Як відомо, успішність будь-якої виборчої кампанії багато в чому залежить від якісного вивчення інтересів, проблем та вподобань суспільства. Для того, аби виграти вибори – потрібно знати, що саме турбує електорат, які проблеми мають люди та як вони ставляться до того чи іншого питання. На сьогоднішній день найефективнішим способом отримання таких даних залишаються соціологічні опитування.

За 27 років незалежності в нашій країні було проведено чи не найбільшу кількість виборів з-поміж усіх європейських країн. До того ж кількість бажаючих стати чи то парламентарем, чи то главою держави в Україні з разу в раз била рекорди ( згадати хоча б останні президентські вибори, де між собою за симпатії українців боровся 21 кандидат чи довибори до ВР у Чернігові в 2015 році з більш ніж 90 кандидатами на депутатський мандат). Тому й соціологічні організації, готові допомогти партіям чи окремим політикам наблизитися до владних кабінетів, розростаються й множаться з шаленою швидкістю.

Чи завжди результати опитувань є об’єктивними?

Кожна соціологічна служба України чи світу будь що намагатиметься позиціонувати себе як незалежну та об’єктивну. Адже від того, чи довірятимуть їм люди залежить рейтинг організації, її впливовість в політичному просторі, рівень цитувань їхніх досліджень в ЗМІ. Але є одне але. В умовах української абсолютної безвідповідальності вищезазначених центрів за власну роботу перед суспільством, низького рівня політичної культури суспільства та діяльності нечесних політичних гравців залишатися об’єктивним вдається не завжди. І часом замовлення «на результат» кардинально змінює незалежність та принциповість «дослідників» на лояльність та продажність.

Сьогодні існує багато різноманітних методів та технологій, за допомогою яких можна серйозно вплинути на показники рейтингів політиків у статистичних звітах. Однак і без зовнішніх впливів соціологічні дані можуть значно відрізнятися від реальних цифр.

Перш за все, варто вказати, що далеко не кожна людина відповідає на запитання соціолога чесно. Причиною цього може бути страх виборця вказати ту партію чи кандидата, які їй подобаються, однак не користуються повагою в очах її друзів, родичів, колег, знайомих тощо. І публічно вона підтримуватиме умовну партію А, хоча знає, що на виборчій дільниці проголосує за партію Б.

Тривожним сигналом є також наявність в результатах опитувань людей, які ніколи не заявляли про початок політичної кар’єри та участь у виборах. Так, сьогодні ми бачимо, як багато соціологічних служб намагаються «зробити» президентами Святослава Вакарчука чи Володимира Зеленського. Людей, які поки що не сказали ні слова про участь в передвиборчій боротьбі. Але їхні прізвища добре знані в суспільстві і люди готові голосувати за віртуальних кандидатів-співаків та коміків навіть якщо останні далекі від політики. Для чого це потрібно? Все просто, таким чином соціологи дрібнять виборців на багато малочисельних груп, тим самим не даючи показати об’єктивний рівень підтримки інших, але вже реальних кандидатів.

Ще одна визначальна складова якісного зрізу громадської думки – кількість респондентів, які взяли участь в опитуваннях. Часто така вибірка складає 3-5 тисяч осіб тоді, коли для отримання достовірних даних потрібно в 5-7 разів більше. Мала кількість респондентів призводить до зростання рівня статистичної помилки та «з’їдання» рейтингів партій та політиків, особливо нових та невеликих.

Яким з соціологічних центрів варто довіряти?

Підрахувати точну кількість соціологічних центрів в Україні досить проблематично через невпинний ріст кількості таких установ та непублічної діяльності деяких з них. Не просто визначити і те, які центри досліджень громадської думки є більш об’єктивними, адже рідко коли можна відслідкувати джерела їх фінансування, склад працівників та методологію, якою вони користуються.

В будь-якому разі, перш ніж робити висновки про те, хто є лідером передвиборчих перегонів та хто з політиків наразі має найбільші шанси зайняти місце на Банковій, рекомендуємо звернути увагу на наступні моменти:

Організація, яка проводила зріз громадської думки. Чи знали Ви про її діяльність раніше або ж чуєте вперше?

Власник організації та її історія. Державні соціологічні служби зазвичай викликають більшу довіру, ані ж приватні. Цьому сприяє і більший досвід в проведенні такої діяльності, і поважніший науковий склад, і розгалуженіша структура на місцях.

Кількість опитаних респондентів. Чим більше людей взяли участь в опитуванні – тим достовірніші його результати та менша статистична похибка.

Політичні партії та політики, внесені до списку варіантів відповідей. Якщо Ви бачите, що перелік з рейтингами політиків більше нагадує склад якогось гумористичних шоу, музичного гурту чи танцювального колективу – ні в якому разі йому не довіряйте.

Подпишись на наш Telegram. Присылаем лишь "горящие" новости!

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги