В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Коли Кіровоград перейменують на Єлисаветград?

<p>Жителі Кіровограда (Єлисаветграда - історична назва) чекають, коли депутати Верховної Ради повернуть місту першоназву Єлисаветград - за неї віддали свої голоси майже 77% з 45 000 городян, які взяли участь у проведеному міськрадою консультативному опитуванні. Більшістю голосів міська рада відправила результати цього опитування на розгляд парламентарів.

Історія питання перейменування Кіровограда

Подати варіанти нових назв Кіровограда, як і Дніпропетровська, та інших населених пунктів України на розгляд Верховної Ради потрібно до 21 листопада на виконання відомого закону. Дискусія про те, яку саме назву, в місцевому середовищі йшла, за великим рахунком, тільки з двох позицій: за Єлисаветград і проти нього.

На підтримку історичної назви Єлисаветград публічно виступили більше десятка почесних жителів міста - діячі культури, спорту, релігії, представники університетської та медичного середовища, промисловості та бізнесу, архітектори. Історики й філологи з двох найбільших вузів Кіровоградському регіону наприкінці жовтня опублікували резолюцію, в якій підтвердили, що історична назва обласного центру Єлисаветград виникла в другій половині XVIII століття природним шляхом, паралельно з формуванням міста навколо фортеці Святої Єлисавети. Раніше такий же висновок був зроблений Інститутом історії України Національної академії наук у відповіді на запит представника однієї з громадських організацій.

У ході громадських слухань з питання і дискусії в ЗМІ місцеві історики вказували, що назва Єлисаветград в різних варіантах присутня на двох європейських картах того періоду. Близько 35000 підписів городян за повернення місту історичної назви Єлисаветград зібрав і доставив до Адміністрації Президента України один з кандидатів у міські голови Кіровограда на минулих виборах. Нарешті, в день виборів 25 жовтня Кіровоградською міською радою обласного центру було проведено консультативне опитування, про результати якого сказано вище. За найближчого переслідувача історичної назви Єлисаветград свої голоси віддало трохи більше 10% проголосувавших, грубо кажучи, це в 7 разів менше, ніж за Єлисаветград.

Хто проти?

Число противників повернення Кіровограду історичної назви, як показало те

ж опитування, не надто велике. Можливо, пов&#39;язано це з тим, що в їх числі виявилося чимало іногородніх, які приїхали агітувати з Києва, Полтави, Запоріжжя, Дніпропетровська, Одеси. Крім того, окремі учасники громадських слухань, акцій і перфомансів у стінах міської ради і під ними вибрали для відстоювання своїх позицій не зовсім однозначні методи.

Так, один з прихильників варіанту Златопіль (так, до речі, називається один з мікрорайонів м. Новомиргород Кіровоградської області), відкрито погрожував городянам &quot;війною&quot;, яку &quot;ми вам тут організуємо&quot;, терористичними актами та іншими жахами. Досі невідомі автори білбордів, які агітували проти Єлисаветграда з використанням зображення палаючої багатоповерхівки, розміщених в жовтні на центральних вулицях обласного центру. Один з місцевих активістів, який виступає за варіант Ексампей, в ході прес-конференції, присвяченій результатам консультативного опитування, висипав на стіл доповідача кілька презервативів ...

З огляду на те, що більшість кіровоградців - за повернення місту історичного імені Єлисаветград, противники Єлисаветграда як інструмент PR-кампанії використовують антихристиянську риторику. А схожість пропонованих ними методів топонімічного &quot;новодела&quot; з підходами більшовиків також цілком могла стати причиною того, що ними так і не було залучено велику кількість прихильників.

Інші моменти, які могли зіграти проти них - суперечливість самих назв, що пропонувалися в якості &quot;українських&quot;. Так, Ексампей, наприклад - грецьке слово, а назва річки Інгул, що протікає через місто, і якій варіант Інгульська зобов&#39;язаний своєю появою - взагалі тюркське, і, очевидно було дано свого часу річці представниками Кримського Ханства. Тюркською мовою говорили також у Золотій Орді, а сьогодні говорять, наприклад, в Якутії. Крім того, в англійській транслітерації українська назва Інгульськ (Inhulsk) буде читатися як &quot;інхульск&quot; - неблагозвучно майже до непристойності.

Факти, думки, курйози

Назва Єлисаветград, що офіційно закріпилася в 1775 році, через 23 роки після заснування фортеці Святої Єлисавети, місто Єлисаветград з незначними змінами (у 1918 законом Української народної Республіки було затверджено назву Елисавет) зберігало до 1924, коли більшовики перейменували його в Зінов&#39;євськ. Саме з Єлисаветградським періодом пов&#39;язана поява в місті Єлисаветград першого професійного українського театру, запуск одного з перших в країні електричних трамваїв, створення одного з провідних підприємств сучасного українського сільгоспмашинобудування &quot;Червона зірка&quot; (заснований в 1847 як завод Ельворті). Саме Єлисаветград відомий в Україні та світі через представників творчої інтелігенції, науковців, громадських та політичних діячів, які народилися, працювали в місті або здобули освіту в єлисаветградських навчальних закладах. У їх числі - Євген Маланюк, Володимир Винниченко, Марко Кропивницький, Іван Карпенко-Карий, Генріх Нейгауз, Арсеній Тарковський, Єфрем Мухін та інші.

У 1934, коли екс-глава виконкому Комінтерну Григорій Зінов&#39;єв за участь у антисталінській опозиції був позбавлений усіх посад і виключений з партії, населений пункт перейменували у Кірово, а потім у Кіровоград. Сергій Кіров, пам&#39;ятник якому до початку минулого року стояв на центральній площі, ніколи тут не був. Релігійна частина місцевої громади пов&#39;язує з перейменуванням і, як наслідок, втратою заступництва святої, ряд негативних процесів. Зокрема, зростання онкологічної захворюваності, середній показник якого по Кіровограду та області сьогодні - найвищий в Україні ...

Як би там не було, чи буде враховано думку більшості небайдужих городян, які голосували в ході опитування, залежить тепер від народних депутатів України. Проста логіка говорить про те, що першочергове значення матиме голос Костянтина Яринича (БПП &quot;Солідарність&quot;), який переміг торік на виборах в одномандатному окрузі саме в Кіровограді - за нього віддали свої голоси близько третини проголосувавших городян. Які напевно сподіваються, що їхню думку є, кому відстояти...

</p>

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости