УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Одарченко: не виключаю нових "тушок"

Одарченко: не виключаю нових 'тушок'

Юрій Одарченко – фактично перший, хто зістрибнув з гачка та не втратив мандат у судовому порядку. Депутата від "Батьківщини" (Одарченко керує київським осередком партії) звинуватили у сумісництві – мова про те, що він нібито керує підприємством й одночасно є народним депутатом. В разі негативного для нього рішення парламентарій ризикував покинути стіни Ради – слідом за тими, з ким подібну процедуру вже пророблено.

Видео дня

Детальніше про справу Одарченка розповідає він сам. В інтерв’ю "Обозревателю" він робить також кілька важливих акцентів. Щодо київських виборів і персони Порошенка як одного з кандидатів на мера, котрого, ймовірно, підтримає опозиція. Щодо причин весняної міграції "тушок". Щодо звільнення Луценка та гуртування довкола нього старої нацдемівської гвардії, а також того, наскільки ці об’єднавчі процеси корелюють з лінією "Батьківщини". Детальніше про все це – в нашій розмові.

- Пане Юрію, з чого почалися претензії, пов’язані з "Донецьк-аква"?

- Для мене справа почалася з того, що я майже випадково дізнався про те, що вона взагалі існує. Ідея позивача була досить проста, але від цього дуже небезпечна. В Україні немає механізму, який вимагав би перевіряти згоду особи на входження до керівного складу господарського товариства. Тобто будь-яку особу можна без її відома та згоди зробити членом правління чи наглядової ради якого-небудь ТОВ чи акціонерного товариства.

Позивач надав протокол про те, що 1 листопада 2012 року мене обрали до складу правління ТОВ "Донецьк-аква". А оскільки відповідно до закону ЦВК не має права видати депутатське посвідчення особі, яка не припинила несумісну з депутатським мандатом діяльність, він вимагав скасувати мої депутатські повноваження, відібрати посвідчення і визнати обраним наступного за списком.

- Тобто вас приписали до фірми, з котрою ви ніяк не пов`язані?

- Ніяк. Я не маю жодного відношення до цього товариства з обмеженою відповідальністю. Як і до людей, що позивались до суду. Версій щодо того, чому це відбувалося, може бути багато. Одна з них: владі треба впливати на те, що відбувається у місті, а за гречку люди вже не голосують – це доведено минулими виборами, коли кияни підтримали "Батьківщину".

З моменту зняття з мене депутатської недоторканності стали б можливими маніпуляції з документами, пов`язані з виборами. Тут справа не в Одарченку, а в посаді, яку я займаю. Голова міської партійної організації підписує подання на членів територіальних та дільничних виборчих комісій, кандидатів в депутати після висунення їх на партконференції тощо. Вбачаю в цьому всьому спробу зірвати участь "Батьківщини" у міських виборах.

- Вашому колезі Власенку пощастило менше, суд таки прийняв по ньому рішення…

- Можливо, влада вирішила продемонструвати буцімто адекватність судової системи. Луценка випустили, проти Одарченка був несправедливий позов… Варіанти можливі різні. Я вдячний тим, хто мене у цій ситуації підтримав.

- З кимсь іще такий фокус повторять?

- Я є далеким від кіл, де приймають подібні рішення. Тому в мене з цього приводу об`єктивної інформації нема. Але використаний спосіб є досить небезпечним.

- Щодо нових "жертв режиму" інформації нема, а як щодо свіжих "тушок"? Не виключаєте, що їхнього полку прибуде?

- Не виключаю. Влада надто серйозно взялась за дискредитацію "Батьківщини". В очах виборцях все це виглядає, звісно, погано: одні люди вийшли, потім другі… Тиск і шантаж цілком можливі. Я в минулому скликанні був знайомий з людьми, котрі мали сиві голови, заслуги і чималий досвід керування партійними організаціями, й ніхто не міг би подумати, що вони відійдуть від "Батьківщини", але й вони спокусилися…

Нікого не засуджую, бо розумію, що коли проти тебе працює ціла державна машина, не дивно, що люди інколи падають під її тиском.

- Конкретні імена можете назвати?

- Ні, не можу. Ви самі можете робити висновки, дивлячись, хто і як голосує.

- Тепер, майже рік по тому, не шкодуєте, що включили у список "тушок" замість Шкіля, Стецьківа, Філенка?

- Тоді була чітка вказівка Юлії Володимирівни рухатися назустріч Об`єднаній опозиції, рішення приймалося складно, але завдання було – перемогти за допомогою такого об`єднання на виборах. Тому у списку знаходиться лише половина членів нашої партії, решта – представники інших політичних сил. Саме з них, до речі, і походять люди, які наразі вийшли з фракції. Чому так сталося – мусять пояснювати люди, які привели цих депутатів.

- Ну і що вони говорять, ці люди? Зокрема, Анатолій Гриценко, який привів Олега Канівця?

- Про це слід запитати у самого Гриценка або у Яценюка.

- Що з київськими виборами? Яворівський зареєстрував ще один проект постанови про призначення дати виборів, чи не так?

- В опозиції, на жаль, дуже мало лишається інструментів для того, аби зупинити порушення Конституції. Можна закликати людей вийти на вулиці або звертатися до суду (але це не дає результату, оскільки всі гілки влади узурповані режимом). Тому головна наша арена – парламент, де ми маємо знову і знову утворювати можливості для голосування за вибори. Можливо, спілкуючись на цю тему з комуністами або мажоритарниками… Ми на кожну сесію будемо вносити таку постанову і працювати на результат.

- Коли нарешті буде оголошено ім`я єдиного опозиційного кандидата на посаду мера?

- Ми ще не почули конкретної відповіді від Віталія Кличка, якого кияни підтримують найбільш потужно. І цю його позицію я зрозуміти не можу.

- Невже іще не очевидно, що Кличко не бажає йти на вибори?

- Я так не вважаю. І з такою очевидністю не згодний.

- Гаразд, окрім Кличка, які є інші кандидатури? Має ж бути у вас бодай якась лава запасних…

- Різні можуть бути люди. Але вирішальною у цьому питанні буде позиція Юлії Володимирівни. Буде підбиратися людина, котра у 2015 році зможе організувати гідний супротив владі, бо президентські вибори не будуть мирними, як попередні. Тобто тут гратимуть роль не лише господарські навички кандидата, а й бійцівські – його вміння організувати та підтримати людей, котрі вийдуть на вулиці.

- Та в кожному разі "благословлятиме" на балотування Тимошенко?

- Як голова партії вона матиме визначальний голос в цій ситуації.

- Петра Порошенка Об`єднана опозиція підтримала б?

- Треба почути його програму. Зрозуміти, що саме він робитиме. Але хочу наголосити, що схема "міський голова без міської ради" не знаходить підтримки ані особисто у мене, ані у партійної організації. Бо людина, котра буде обрана мером, зіткнеться з тим, що Київрада налаштована на дерибан, на отримання фінансових плюсів… Відтак опозиція буде змушена пояснювати киянам, чому щось відбувається не так. Ми наполягатимемо на тому, аби вибори мера і вибори Київради відбувалися одночасно.

- Яка взагалі зараз ситуація у столичній організації "Батьківщини"? У вас же були якісь тертя з Турчиновим…

- Ні, жодного тертя, звідки така інформація?

- Ну як же… Він ще ображався, що його не покликали на засідання партійного осередку…

- Ні, у нас відбувалась конференція з приводу визначення тактики і стратегії на виборах. Згідно статуту, ми запрошуємо представників виконавчого секретаріату – є у нас такий орган в партії… Ці люди й були присутні. І Олександр Валентинович, звісно, знав про це.

- З тюрми вийшов Юрій Луценко, який відразу почав гуртувати навколо себе іще якийсь протестний рух. Як це корелює з планами, намірами "Батьківщини"?

- Я ще не бачив Юрія Віталійовича… Думаю, має пройти певний час, аби ми могли казати про його бачення протестного руху і опозиційного процесу. Безумовно, він є підсиленням опозиції, і треба зробити усе можливе, аби цей рух був спільним.

- І все-таки… Він збирає "польових командирів" Майдану, і багатьох імен серед них нема… Якось все це проходить повз "Батьківщину"…

- Ви знаєте, за останній час народилася нова плеяда "польових командирів", які мають заслуги не менші… Час іде… Ті люди, яких обрав Юрій Віталійович, безумовно, є гідними людьми. Але й у "Батьківщині" не бракує тих, хто вже отримав досвід в організації протестних акцій.