УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Геннадий Кривошея
Геннадий Кривошея
Член Антикоррупционного совета при Минобороны, Глава Общественного совета при КГГА

Блог | Военным снова поставляют некачественные продукты. Почему это происходит и как решить проблему

Военным снова поставляют некачественные продукты. Почему это происходит и как решить проблему

Соблюдение качества – одна из основных проблем в поставке продуктов для военных…

Видео дня

Мы все помним громкие скандалы с поставкой некачественных товаров компаниями прокладками (консервы с жилами, замороженное мясо с водой, гнилые овощи и фрукты, масло – не масло и т.п)…

Далее текст на языке оригинала.

На жаль, навіть при зміні скандальних постачальників якість продуктів в деяких випадках залишається сумнівною…

Постачання неякісних товарів – це своєрідна корупційна схема, за рахунок якої постачальнику легко обдурити державу і заробити додаткових 10-20%, а можливо й більше…

Военным снова поставляют некачественные продукты. Почему это происходит и как решить проблему

Запитаєте, як?

Постачальник (він же фактично є прокладкою між виробником і в/ч), приймає замовлення на постачання продуктів в одну із в/ч. Авансових платежів не має, тому товари можуть брати по принципу "давайте все що є" і там побачимо, що приймуть.

Після цього замовлення від посередника передається безпосередньому виробнику, потім йде доставка і прийом товару у в/ч.

Як правило доставка товару відбувається у визначені дні та часи, а якщо це стосується сходу, то ще й досить оперативно відвантажується на склад (адже може прилетіти). Розуміємо, що під час розвантаження легко можна приховати неякісну продукцію, гнилі овочі в сітках, консерви, в складі яких менший відсоток мʼяса, мʼясо-ковбасні товари з перебитими етикетками, масло з рослинними жирами і навіть копію недійсного протоколу випробувань і т.п.). Як правило частину недоліків військові побачать через декілька днів, коли акти прийому вже підписані і претензію як таку досить важко довести (а можливо і не побачать взагалі, адже їм потрібно воювати, а не перевіряти якість…).

Всі ці речі не завжди можливо перевірити при отриманні товару.

Военным снова поставляют некачественные продукты. Почему это происходит и как решить проблему

Тому має бути високий рівень відповідальності зі сторони постачальника та виробника, а також постійний контроль з боку Міністерства.

Сьогодні за дотриманням якості слідкують декілька структур: відповідне управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Міноборони, а також DOT - Державний оператор тилу в штаті якого є група відповідних спеціалістів з контролю за якістю товарів.

Однак маю визнати, цього замало, адже неможливо в кожному пункті прийому поставити ветеринара чи розмістити лабораторію для повного контролю.

Отож потрібно вносити зміни в саму систему закупівель, змінювати умови постачання та максимально прибирати компанії-прокладки. До речі, якщо комусь невідомо, останній рік/два основні групи товарів досить часто доставляють саме виробники, а компанії прокладки лише на цьому заробляють, прикриваючись юридичними та бюрократичними процесами…

На що потрібно звернути увагу в першу чергу:

1. Купуємо у виробника.

Система закупівель повинна бути максимально налаштованою так, щоб дати можливість зайти на торги безпосередньому виробнику, зокрема для тих, які мають власну доставку. Для цього потрібно діючий каталог розділити на окремі групи ходових товарів, які складають, як правило, близько 80% основних продуктів, що замовляються (молочні, консерви, мʼясо-ковбасні, свіже мʼясо, крупи, овочі). Відтак ми зможемо отримати реальну ціну товару від виробника, а з нею і гарантію якості.

Для прикладу: Міноборони вже вивели в окремі закупівлі хліб та воду і отримали своєчасні поставки, якісну продукцію та гарантію від виробника. Вода стала мінімум в два рази дешевша…

2. Переглянути каталог в напрямку обґрунтованого його зменшення, по яким військові замовляють продукцію. Про це вже заявив ДОТ і саме тому це логічно робити разом із виокремленням окремих продуктів харчування в окремі лоти, щоб зацікавити виробника.

3. Замовлення продукції проводити через єдину базу ДОТ, як єдиного оператора. Це дасть можливість контролювати і своєчасність замовлень, і поставок, і оперативне реагування на несвоєчасне постачання. До речі, саме в цю базу було б логічно підвантажувати всі акти, скарги і т.п.

4. Передбачити в закупівлях авансові платежі для виробника. Наразі авансові платежі, які йдуть до посередника, не завжди доходять до виробника і це є реальною проблемою як несвоєчасного, так і неякісного постачання.

Военным снова поставляют некачественные продукты. Почему это происходит и как решить проблему

На фото чергові скарги від військових за травень 2024 року…

Що знову???

Громадська антикорупційна рада при МОУ

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...