Лідер гурту "С.К.А.Й.": політика зруйнувала сім’ю моєї сестри

Лідер гурту 'С.К.А.Й.': політика зруйнувала сім’ю моєї сестри

Учасники гурту "С.К.А.Й." болісно переживають ситуацію, яка сьогодні склалася в Україні. Відомі музиканти Олег Собчук та Олександр Грищук закликаються своїх колег по сцені об’єднати зусилля в боротьбі з інформаційною війною.

Видео дня

"С.К.А.Й." розповіли "Обозревателю" про те, як були на Майдані і чи поїдуть на концерти в Росію, куди їх нещодавно запросив Юрій Шевчук. Також лідер гурту зізнався нам, що політика зруйнувала сім’ю його сестри. Про це та інше йшлося на пресс-конференції, яку артисти дали 15 травня.

Еліна Сергачова: Як ви ставитеся до тої ситуації, що сьогодні склалася в країні?

Олег Собчук: Для нас все це болісно і важко. Адекватні люди розуміють, що це, колись,.повинно було статися і це ціна за нашу волю і свободу. Ми готові терпіти і допомогти людям і своїй країні.

-Що думаєте про анексію Криму та безлад, що коїться на сході України?

Олександр Грищук: мені здається, що політики весь час робили все, щоб роз’єднати людей за якимись ознаками і те, що зараз відбувається, це слідство тої діяльності. Політики знали, що вони роблять.

Олег Собчук: Вони не очікували, що буде такий опір, що люди об’єднаються, зрозуміють і побачать, де правда. Ніхто не чекав на таку реакцію простих людей.

-Сьогодні і в Україні, і в Росії ведеться справжня інформаційна війна. Як на вашу думку, чи можемо ми якось боротися із цим явищем і зберегти мир та поважне відношення до наших сусідів з РФ?

Олег Собчук: На мою думку, російський президент Путін "підставив" свій народ. Більшість росіян не підтримують політику голови РФ. Питання також необхідно задавати пану Кісельову та його компанії, чому таке явище як інформаційна війна взагалі виникло. Не можна говорити, що всі росіяни погані, так як не можна говорити, що всі українці праві. Всюди є хороші та погані люди. Але можна стверджувати, що російська влада - це біда і зло.

Олександр Грищук: Ні в кого не знайдеться гарних слів, щоб коментувати політику Путіна, в цьому випадку толерантним важко бути. Щоб приховати внутрішні проблеми, він шукає зовнішнього ворога.

Його політика – зробити когось крайніми. Юрій Шевчук висловився з цього питання, звернувшись до Путіна: ви створюєте патріотів штучно, російське телебачення не показує проблеми своєї країни, складається враження, що там – рай. А ось Україна їм стала поперек горла. Ці штучні патріоти, наче зомбі, в Росії ніби програмують людей.

-Журналіст ТРК "Україна": Саме російська пропаганда поставила знак рівності між українським прапором та фашизмом. Українців вже всіх називають "Правим сектором", ситуація поза межами адекватності. Як творчі люди можуть змінити цю ситуацію? Можливо треба поїхати до Донецька із концертами миру?

Олег Собчук: Є два варіанта. Або тебе "відфутболять" назад, або ти там лишишся і, може лишишся, назавжди. Другий варіант, дієвий: треба звільнити мас-медіа на сході, щоб ми могли транслювати, показувати правду. Третій варіант: нам публічним людям треба об’єднатися і їхати, розказувати правду.

Мені дуже подобається, що Вакарчук робить. Він їздить по вищим навчальним закладам і просто розказує про те, що є. Ми, з свого боку, написали пісню про події в Україні, їздили по країні, були як на заході, так і на сході, нас прекрасно всі розуміли. У нас взагалі більше концертів було на півдні і сході, ніж на заході.

В Донецьку на концерт приходять з українською символікою, співають українською мовою. Ми, як публічні люди, творчі особистості повинні піснями доносити до людей інформацію, можливо такими діалогами, публічно заявляючи свою позицію. Ми можемо згуртуватися і зробити інформаційно-музичний тур по Україні. Але нам потрібна допомога. Це як сірник: один легко зламати, але якщо нас буде багато – нас не зламаєш.

Треба разом це робити, що б не було "холостого" вистрілу. І останнє, якщо наші військові не розблокують телевишки-ми не зможемо давати інформацію, яка являється достовірною. В такому випадку ніщо не допоможе. І наші пісні теж. Ця ситуація нагадує фільм "Планета Z", де люди, як зомбі, у що вірять - туди і йдуть.

-Чи є у вас рідні або знайомі із Донецька, Луганська чи Криму? Чи спілкуєтесь ви зараз?

Олег Собчук: Я підтримую відношення з Юрієм Шевчуком, він – в "горячій" точці, він в епіцентрі (в Росії захищає права українців - Ред.), і це теж можна назвати "бойовою" зоною. Така легендарна особа, як Юрій Шевчук в Росії стала "ворогом народу" за декілька днів. У них перекреслили все життя артиста, все, що він зробив. Це –справжня інформаційна війна.

Нам дуже шкода, що ми виявилися до неї не готові. Ми завжди спокійно ставилися до інформації, бо знали, що завжди ми бачимо правду. Я сам був на Майдані. І те, що я там бачив, я також, бачив на екрані 5 каналу. А коли переключив на російське ТБ, побачив дзеркально перекручену, іншу інформацію.

Для мене це стало якимось паралельним виміром ситуації, такі собі "звездные врата". Але я сам бачив, яким був Євромайдан, тому можу зробити висновок: те, що показує Росія - брехня!

Коли мене питають:звідки ти це знаєш, я відповідаю: бо я це бачив сам! Зараз не треба агітувати за президента, бо ми витрачаємо час. Може і країни не буде, поки ми будемо вибирати президента. Влада повинна підтримувати журналістів і брати учать у цій інформаційній війні проти брехні.

Якби вчасно прореагували на цю брехню, не було б зараз тієї ситуації, того кровопролиття, що є на сході. Це - результат нашої пасивності.

У мене ситуація з родичами: сестра проживає у Новоросійську, сама вона з Херсону, тому їздять додому через Крим. Сім’я буде розлучатись, але там є дитина і хотілося б, щоб все вирішилося позитивно. Ситуація страшна: батьки чоловіка тиснуть на неї, щоб моя сестра міняла громадянство. Але навіщо? Вона не "бандерівка", не "фашистка"!

Я нікого не називаю "москалями", проте постійно чую на свою адресу якісь "хохлятські" призвіська і з цього треба робити висновки. Ця інформаційна пропаганда, дійсно, наробила багато біди.

-Політика сьогодні навіть дійшла до світу шоубізу. В Україні бойкотують творчість Валерії, яка завзято підтримує погляди Путіна. В Росії забороняють концерти "бандерівської" групи "Океан Ельзи". Чи відчули ви на собі неподобства цього взаємного творчого бойкоту? Чи поїдите з концертом до РФ, якщо вас запросять?

Олег Собчук: У нас є особисте зрошення від Юрія Шевчука на фестиваль "Старий, новий рок" у Єкатеринбурзі, в червні. Але ми взяли паузу і не надали поки відповіді, подивимось, що буде далі. Складна ситуація. Можливо маємо приїхати до них і сказати, що у нас немає ніяких "бандерівців", а з другого боку, чи вони це почують? Чи їм це треба? Чи ми туди доїдемо?

Олександр Грищук: Є такі артисти, що катаються в Росію та виступають на клубному рівні, але в них 80% репертуар на російській мові, тому ті , хто приходить їх слухати навіть не знають, звідки ті групи. А вони ж наші.

Багато з тих, в кого вуха залиті воском, мають одну установку: ти не правий. В Росії дуже добре розуміють ще від "совка" до сьогодення, що мас-медіа відіграють дуже важливу роль. В них іде "зомбування", а в нас такого ніколи не було, тому ми зараз так від цього страждаємо.

Олег Собчук: Ціна велика була заплачена за свободу, але я щасливий, що зараз у нас все це відбувається. 2014 рік - це початок справжньої незалежності України. До цього незалежність була віртуальна, а зараз ми вийшли з "матриці" і рухаємося в правильному напрямку. В Росії немає такої свободи і вони, однозначно, нам заздрять.

-Як ви відноситесь до нової влади, чи всі її кроки підтримуєте?

Олег Собчук: Я дивлюся всі канали, дивлюся на речі адекватно і аналізую. Нам не треба все знати, для мене все ясно, моя позиція чітка. Сніжана Єгорова правильно сказала: робіть те, що у вас найкраще получається, радійте кожному дню.

Олександр Грищук: В мене нема телевізора вдома, але в мене порада пересічного громадянина політикам: ви не жалійтеся один на одного, а допомагайте людям!

Олег Собчук: Менше проїдайте "наследствий", бо хто ж їх проїв, як не ви.

Свій альбом ми зараз видаємо в складний час і ми не можемо стояти осторонь тих подій, що наразі відбуваються. Тому наша позиція - в піснях.

-Журналіст ТРК "Україна": Чи є у вас політичні пісні?

Олег Собчук: Вони всі є соціальними, але зараз соціальна тематика дуже поєднується з політичною.

-Зараз ви даєте багато концертів по Україні - де краще приймають ваш гурт?

Олег Собчук: Всюди приймають класно і ми дякуємо всім, хто приходить до нас на концерти. Ми показали "Край неба" в Донецьку, Харкові, Полтаві. Одесі, Тернополі. Багато чого перенеслось, багато чого відмінилося. Але на черзі - Луцьк, Львів, Київ, Польща. В такий час, нам, як і всім людям, дуже важко.

Перед музикантами, творчими людьми, дуже складний вибір: сказати щось чи промовчати. А як казати, то що? Яку пісню заспівати, чи зберігати нейтралітет? Ми запрошуємо всіх прийти на наші концерти, послухати музику, подивитися на деякі речі під іншим кутом.

-Про що важливіше зараз співати?

Олег Собчук: Якщо ти хочеш жити в Україні, тоді поважай культуру цієї країни і живи просто в ній, не заважай нікому і не вбивай нікого. Якщо не хочеш жити в Україні, тоді не живи! Нікого не цькуй, не змушуй нікого до сепаратистських дій.

Олександр Грищук: Багато людей на сході жили ні в Росії, ні в Україні. Вони жили в "совку" до сих пір. Вони не відчувають себе громадянами України. І чим далі на схід, тим більше цей "совок" проявляється.

Ми акцентували увагу на ролі мас-медіа, але ж є ще школи, гуртки... У Радянському Союзі ще на рівні садочків виховувався статус, категорія країни, тому багато мешканців України не вважали себе жителями цієї країни. А влада за ці роки нічого не зробила для того, щоб ці люди відчули себе жителями іншої держави – вільної і незалежної України.

А питання про мову, яке хвилює всіх, дуже гарно розкрив раввін, про якого я нещодавно читав. Він сказав: не заставляйте старших говорити цією мовою, зробіть так, щоб нею говорили діти. За дітьми та молодим поколінням- майбутнє.

-16 травня у клубі "Юність" ви даєте сольний концерт. В релізі обіцяні сюрпризи для фанів. А чим саме ви будете дивувати публіку?

Олег Собчук: На концерті буде струнне тріо, буде саксофоніст, багато пісень будуть мати нове звучання. І буде один "зірковий" дует, але сюрприз, то є сюрприз!

-Над чим зараз працюєте, які плани на рік?

Олег Собчук: Давайте подивимось, що буде в країні, а потім будемо думати про плани. Наша діяльність повністю залежить від економічного, соціального, політичного стану в Україні. Слідкуйте за соціальними мережами, ми там будемо повідомляти про всі наші плани.

-Розікажіть про свій райдер, чи є в ньому якість цікаві забаганки?

Олександр Грищук: Ми вже це пройшли: і скляночки трикутні, і тенісні шарики для пінг-понгу (сміється).

Олег Собчук: Такої форми "зіркової хвороби", як в Україні, немає в жодній країні світу (сміється). А райдер у нас простий: макарони "Доширак" та ящик "мівіни"… (посміхається).

-А чи були на ваших виступах якісь смішні випадки?

Олег Собчук: Є що згадати, нема що розказати! (сміється) Я, наприклад, в "Докері" не розрахував щодо низької стелі, підстибнув та так "втарабанився", що мені потім було дуже боляче співати. Повірте, якщо дуже болить голова, імітувати щасливе лице надто важко!

Олександр Грищук: Як правило, всі смішні випадки пересікаються з травматизмом. Це зі сторони здається смішно, а якщо ти учасник…Я, наприклад, перечепився через монітор і впав якось аж на спину!

-Чи є у вас відео з гастролей?

Олег Собчук: З бекстейжами у нас, дійсно, проблеми. У нас буде спеціальна операторська група, яка буде знімати автобус, гримерну, все те, що людям буде цікаво під час концерту у Києві 16 травня.

-А чи завджи ваші фани ведуть себе адекватно?

Олег Собчук: Бувало, що до гримерок намагалися потрапити. Але в таких випадках краще до них вийти самому, аніж вони увірвуться.

-Чи не переживаєте, що фани знають, де ви живете?

Олександр Грищук: Я з цим не парюсь, їжджу спокійно в метро.

-А в соцмережах вам часто пишуть?

Олександр Грищук: Може й пишуть, але я дуже пасивний в соціальних мережах.

-Які подарунки вам роблять прихильниці?

Олександр Грищук: Найоригінальніший і смачний - це був торт! Одна дівчинка з Одеси постійно дарить нам торти. Вона замовляє їх в хорошого майстра-кондитера. Це круто!

-Журналіст ТРК "Україна: У зв'язку з політичною ситуацією, чи отримуєте ви "листи щастя" від сторонників проросійских поглядів?

Олег Собчук: Звичайно так. Як і ви. В соцмережах ми теж почали спілкуватися, сперечатися.. але там – "клініка"! Після такого спілкування треба йти до психолога.

Я тільки молю Бога, що б ті люди захотіли взнати правду, побачили в якому місці і як сильно їх обманюють. Якщо весь світ каже одне, а одна країна - інше, то треба зрозуміти, де правда.

Я коли дивлюсь канал "Дождь", у мене серце радіє і сльози навертаються. Мусить пройти час, ми маємо активізуватися – нам допомагає весь світ і російська влада не очікувала на таку реакцію.

Я впевнений, що ми переможемо, я, навіть, в цьому не сумніваюсь. Просто, боляче дивитись на те, що гинуть люди.

Я щасливий, що ми настільки сильна нація, що ми маємо силу і можливість висказатися: ми хочемо так! В цьому плані нам заздрить весь світ і нас поважають.

Питання від читачів

Татьяна: Привет из Одессы!!! Еще раз огромное спасибо за новый альбом, он потрясающий! Новое вдохновение для производства кондитерских изделий) Вы знаете, что, несмотря на ситуацию, мы всегда вас ждем в нашем городе!

Олег Собчук: Як раз Танюша є продюсером тих кондитерських виробів, про які ми казали. Постійно, десь років 7-8, разом з подружками, стабільно, нам дарує торт. Танєчке Колісніченко великий уклін!

Расскажите про новый альбом?

Олег Собчук: В альбомі 15 пісень, 5 бонус-треків і 10 - в альбомі. До оформлення альбому підходили дуже просто, мінімалістично, навіть не писали хронографію. Але це - найкраще оформлення нашого диску за всі попередні.

Слова пісень всі є в інтернеті, всі їх знають. "Край неба" - пісня про Крим, якби Путін послухав цей альбом, він передумав би робити те, що робить.

У вас есть шикарная песня "Край неба". Почти благодаря ей, у меня была интересная близость с девушкой. И теперь всегда, когда я включаю ее - то у девушки как рефлекс Павлова. Спасибо вам. А вопрос в том, расскажите историю написания этой песни. И пишите побольше таких реально заводных и цепляющих песен!

Олег Собчук: Я спеціально не буду ламати ту ейфорію, з якою у вас пов’язана ця історія, хай вона у вас збережеться (посміхається).

У цій пісні все сказано, що я мав на увазі. Більшість пісень я пишу не обов’язково про те, що в мене в житті сталося, це може бути те, про що я мрію. Всі режисери і художники уявляють собі якісь образи, вони пишуть про них, спілкуються…Звичайно є щось, що було дійсно, але я ніколи не інтерпретую пісні, аби не поламати вашу індивідуальну картину. Нехай вона в кожної людини буде своя.

Розкажіть про пісню "Український студент No comment" ? Про що вона і коли відбудеться її прем'єра?

Олег Собчук: 16 травня у клубі "Юність" буде її прем’єра. Я був присутнім, коли розганяли Майдан 30 листопада, тому ми завтра з вами разом заспіваємо цю пісню.

Як збираєтесь відпочивати влітку?

Олег Собчук: Хоча б якось. Я не відпочивав уже рік. Хочу поїхати ні на концерт, ні на якесь свято, ні на якийсь захід, а просто з сім’єю - кудись поїхати відпочивати. Хоча б, в Карпати. Дай Бог, щоб у нас був мир.

Олександр Грищук: Я люблю море. Якщо чесно, без образ для Крима, в останні рази з нього зробили звалище. Ми були декілька років тому на західному узбережжі, то поки дивишся на море-все дуже гарно, а дивишся на берег, і жалість тебе пробирає. В минулому році я був у Чорногорії, дуже схоже на Крим, але, мені здається, там рідніше, ніж у АРК.

Вы верили в то, что станете популярными на всю Украину, ну, например, в 2003 году?

Олександр Грищук: В мене не було ідей стати супер - зіркою, я хотів грати, виступати. В мене було бажання, коли я вперше вийшов на концерт у 1997 році, де я виступав у рок клубі, я думав, що прокинуся - і мене будуть впізнавати, а я прокинувся - і нічого не змінилося.

Олег Собчук: Ми ставили ціль робити настільки "круті" пісні і музику, щоб нас слухали всюди. Якщо твої пісні співають всі, значить, ти популярний. Ми не претендуємо на скромність, дуже приємно, коли тобі дякують за роботу. Хочеться, щоб пісні слухали і отримували задоволення.

Коли я в метро чую, як хлопець співає нашу пісню "Край неба", я повертаюся до вікна і витираю сльози і виходжу щасливий. Жоден хіт-парад, жодна премія не дасть мені такого задоволення. Колись я теж співав на Майдані, у мене класно получалось.

Чи будуть концерти на Східій Україні?

Олег Собчук: Обов’язково будуть, головне, щоб ситуація зараз заспокоїлася. Я розумію зараз позицію міських рад, які не хочуть якихось зайвих скупчень в тих містах, в яких зараз неспокійно. Краще приїжджайте ви до нас. А ми обов’язково зіграємо для всіх.

Здравствуйте! мы знакомились, встречались и влюблялись на первых свиданиях и в первых поездках с моим мужем с вашими песнями. Наш сынуля побывал на концерте дважды, будучи в пузике!))) Расскажите о своих детях. видела в инстаграмме- вы рисовали, что они говорят о ситуации в стране?

Олег Собчук: Це – головне, щоб твої пісні слухали і щоб вони допомагали. Ми з дочкою були в НСК "Олімпійський", малювали картину, яка буде продаватися і гроші підуть на допомогу діткам, хворим на рак.

Я ніколи в житті не тримав в руках мастіхіно, і не малював на полотні. Дочка теж ніколи такого не малювала, тому нам було дуже прикольно. Моїм діточкам - Арсенчику-4 , Танєчке-11, вона цікавиться, хто такий Путін, питається, за кого голосувати.

У них у школі є діти, які підтримують політику Путіна, але я все пояснюю, неагресивно. Ми всі люди і треба на все адекватно реагувати і відповідати на питання наших дітей.

Занимаетесь ли Вы спортом? Если да, каким видом?)

Олег Собчук: Я активно займався спортом: 5 років ходив на футбол, 2 роки на бокс, на гімнастику, на плавання, на боротьбу. Зараз бігаю, люблю активний відпочинок, велосипед, гори. Я в Карпатах заряджаюсь!

Олександр Грищук: Займався футболом, навіть мрія була стати професійним футболістом.

Вы побывали в разные уголках Украины и можете ли с высоты своего опыта сказать: улучшились ли вкусы украинской публики за последние годы или, наоборот, все более, чем плачевно?

Олег Собчук: Погіршилась економічна ситуація і менше людей може піти на концерт. Оце-плачевно! А смаки, навпаки, покращились!

Олександр Грищук: Люди мають можливість, завдяки інтернету, послухати любу музику і дізнатися про нових виконавців, піднявши свій рівень знань.