Історія успіху: як ООН допомогла Україні

2.9т

Програми ООН із надання допомоги у забезпеченні населення якісними лікарськими засобами стала справжнім успіхом у співробітництві України з міжнародними організаціями.

Україна є членом ООН із першого дня створення цієї всесвітньої міжнародної організації. Україна сприяла впровадженню численних миротворчих і гуманітарних проектів ООН у всьому світі, й коли настав час, уся спільнота програм і фондів ООН прибула сюди, щоб допомогти Україні. Ми істотно розширили масштаби своєї присутності у країні, а обсяг нашої допомоги Україні з 2013 року багаторазово зріс із єдиною метою – допомогти українцям змінити свою країну на краще. Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН), зокрема, рішуче підтримала Україну в її переході до демократичного врядування з наголосом на дотриманні прав людини, прозорості влади та протидії корупції. Сама ПРООН є однією з найбільш прозорих організацій у світі, очолюючи Індекс прозорості допомоги вже два роки поспіль (у 2015 та 2016 роках). Унікальна особливість ПРООН полягає в тому, що ми можемо виконувати обидва завдання– доповнювати функції державних установ, якщо їхня спроможність якісного функціонування слабка, і водночас - підтримувати зміцнення цієї організаційної спроможності з метою відновлення їхніх функцій, коли будуть створені відповідні умови.

Саме тому минулого року ми позитивно відповіли на прохання Міністра охорони здоров’я України щодо надання допомоги у закупівлі лікарських засобів. Ми роз’яснили порівняльну перевагу ПРООН у закупівлі лікарських засобів, наголосивши, що ПРООН у глобальному масштабі належить до найбільших закупівельних організацій світу, забезпечивши у 2015 році надання послуг на загальну суму 3 млрд. дол. США, маючи численні довгострокові угоди з надійними постачальниками та реалізуючи системний підхід до професійного навчання свого керівного складу і фахівців із закупівель.

Тепер, коли перший рік співробітництва з Міністерством охорони здоров’я добігає кінця, ми вважаємо, що ця програма стала реальною історією успіху для всіх – для уряду України, для міжнародної спільноти, а найважливіше – для українських пацієнтів. Уряд зробив правильний вибір, поклавшись на ООН (ПРООН та ЮНІСЕФ) у здійсненні більшої частини державних закупівель медикаментів у 2015 році. Це підтверджується тим фактом, що показники виконання поставок наразі близькі до 100%, і для бюджету України забезпечено істотну економію у розмірі 4 мільйонів доларів.

Таблиця 1. Закупівлі ліків ПРООН за бюджетні кошти 2015 року

* Остаточні звітні дані про витрати можуть змінитися залежно від курсу обміну валют на дату фактичної сплати постачальникові.

** Ця сума не включає додаткові закупівлі на зекономлені кошти, які наразі продовжуються.

ПРООН має значний досвід у закупівлях продукції медичного призначення та лікарських засобів враховуючи, що наша організація є постійним партнером Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. В усьому світі діяльність ПРООН у сфері закупівель ґрунтується на її організаційній цілісності та незалежності. Ми чітко дотримуємося наступних принципів:

1. Оптимальне співвідношення ціна-якість, що означає вибір пропозиції, котра якнайкраще відповідає потребам кінцевих споживачів і забезпечує найвищу віддачу від інвестицій.

2. Справедливість, сумлінність і прозорість, що забезпечує об’єктивність, відкритість конкурентних процесів та дотримання відповідних правил. До всіх потенційних постачальників ми ставимося однаково, і цей процес побудований на чітких критеріях оцінки, однозначних інструкціях щодо запрошення до участі у тендерах, реалістичних вимогах, а також правилах і процедурах, легких для розуміння.

3. Ефективна міжнародна конкуренція, яку ми розуміємо, - це надання всім потенційним постачальникам своєчасної та належної інформації про вимоги ПРООН, а також рівних можливостей для участі у закупівельних заходах, обмежуючи їх тільки у випадку, де це є цілком необхідним для досягнення цілей ПРООН щодо розвитку.

4. Відповідність мандатам і принципам Організації Об’єднаних Націй, і зокрема, ПРООН.

У 2015 році ПРООН в Україні отримала 39 млн. дол. США на закупівлю ліків і медичних виробів за 8 напрямами державних закупівель. ПРООН та Міністрерство охорони здоров’я досягли домовленості про просту фіксовану комісію у розмірі 5%, що включає ВСІ адміністративні витрати ПРООН на управління й накладні витрати. Це набагато менше, ніж передбачено стандартною міжнародною практикою, тож мені було дивно читати в українських ЗМІ, що ПРООН стягує "комісійні в розмірі 8%, при цьому величезна сума грошей витрачається на транспортування тощо". Ми пропонуємо таким авторам спочатку отримати достовірну інформацію про факти, а вже потім робити заяви: на нашому веб-сайті ПРООН оприлюднено безліч фактографічних матеріалів, а двері нашого Представництва завжди відкриті. Реальність така, що всі 95% фінансування, отриманого ПРООН, витрачаються на покриття вартості лікарських засобів, доставку їх до України та розповсюдження всередині країни на обласному рівні; остання стаття не перевищує 1,5%. Зекономлені кошти повторно інвестуються у закупівлю додаткових обсягів ліків та медичних виробів

Уся інформація про процес і результати закупівель ліків, проведених ПРООН в Україні у 2015 році, у повному обсязі розміщена на веб-сайті Представництва. На сайті представлено мету програми, хід її виконання, результати тендерів, інфографіку та відповіді на поширені запитання. Завдяки проведенню відкритих та прозорих процедур, ПРООН закупила та вже доставила 99,5% ліків (у грошовому виразі) за всіма дорученими їй напрямами закупівель, витративши 35 із довірених їй 39 млн. дол. США. При цьому ПРООН забезпечила 4 млн. дол. США (приблизно 100 млн. грн.)економії з виділених Урядом у 2015 році бюджетних асигнувань (див. Табл. 2). Порівняння цін ПРООН із цінами на медикаменти за минулі роки провели НУО "Пацієнти України" (http://patients.org.ua/en/) та "Центр протидії корупції" (http://antac.org.ua/en/), які надали вичерпні звіти за підсумками цього аналізу. Ці результати говорять самі за себе.

Таблиця 2. Заплановане використання коштів, зекономлених ПРООН на закупівлях

*Включаючи адміністративні витрати ПРООН та витрати на логістику

У глобальному масштабі Україна – не єдина країна, перед якою постають проблеми у врядуванні та закупівлях. ПРООН працює майже у 170 країнах, допомагаючи викорінювати бідність, долати нерівність та соціальну ізоляцію. Ми допомагаємо країнам світу розробляти політику, розвивати лідерські навички та здібності щодо партнерства, зміцнювати інституційну спроможність і забезпечувати стійкість із метою досягнення стабільності результатів у царині розвитку. Минулого року світові лідери, в тому числі й Президент України, прийняли Порядок денний у галузі сталого розвитку на період до 2030 року, що є продовженням роботи з Цілей розвитку тисячоліття. ПРООН працює над зміцненням основ для розвитку, зменшення небезпеки катастроф і пом’якшення наслідків зміни клімату. У нашій діяльності ми заохочуємо захист прав людини та розширення прав і можливостей жінок, меншин, найбідніших і найбільш уразливих груп населення.

В останні місяці ПРООН постійно інформує всі зацікавлені сторони в Україні про свої кроки у вищезгаданому процесі й про отримані результати, для чого проводяться щотижневі наради з представниками Міністерства охорони здоров’я, публікуються прес-релізи, організовуються брифінги для преси, інтерв’ю, брифінги для парламентських комітетів, а також для окремих депутатів парламенту. З деталями ми пропонуємо ознайомитись на нашому веб-сайті. Якщо у вас залишаються запитання чи зауваження - ми завжди відкриті для кожного, кому потрібна докладніша інформація.

Читайте все новости по теме "Экономический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости