УкрРус

Історія успіху: як ООН допомогла Україні

4.3т

Програми ООН із надання допомоги у забезпеченні населення якісними лікарськими засобами стала справжнім успіхом у співробітництві України з міжнародними організаціями.

Україна є членом ООН із першого дня створення цієї всесвітньої міжнародної організації. Україна сприяла впровадженню численних миротворчих і гуманітарних проектів ООН у всьому світі, й коли настав час, уся спільнота програм і фондів ООН прибула сюди, щоб допомогти Україні. Ми істотно розширили масштаби своєї присутності у країні, а обсяг нашої допомоги Україні з 2013 року багаторазово зріс із єдиною метою – допомогти українцям змінити свою країну на краще. Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН), зокрема, рішуче підтримала Україну в її переході до демократичного врядування з наголосом на дотриманні прав людини, прозорості влади та протидії корупції. Сама ПРООН є однією з найбільш прозорих організацій у світі, очолюючи Індекс прозорості допомоги вже два роки поспіль (у 2015 та 2016 роках). Унікальна особливість ПРООН полягає в тому, що ми можемо виконувати обидва завдання– доповнювати функції державних установ, якщо їхня спроможність якісного функціонування слабка, і водночас - підтримувати зміцнення цієї організаційної спроможності з метою відновлення їхніх функцій, коли будуть створені відповідні умови.

Саме тому минулого року ми позитивно відповіли на прохання Міністра охорони здоров’я України щодо надання допомоги у закупівлі лікарських засобів. Ми роз’яснили порівняльну перевагу ПРООН у закупівлі лікарських засобів, наголосивши, що ПРООН у глобальному масштабі належить до найбільших закупівельних організацій світу, забезпечивши у 2015 році надання послуг на загальну суму 3 млрд. дол. США, маючи численні довгострокові угоди з надійними постачальниками та реалізуючи системний підхід до професійного навчання свого керівного складу і фахівців із закупівель.

Тепер, коли перший рік співробітництва з Міністерством охорони здоров’я добігає кінця, ми вважаємо, що ця програма стала реальною історією успіху для всіх – для уряду України, для міжнародної спільноти, а найважливіше – для українських пацієнтів. Уряд зробив правильний вибір, поклавшись на ООН (ПРООН та ЮНІСЕФ) у здійсненні більшої частини державних закупівель медикаментів у 2015 році. Це підтверджується тим фактом, що показники виконання поставок наразі близькі до 100%, і для бюджету України забезпечено істотну економію у розмірі 4 мільйонів доларів.

Таблиця 1. Закупівлі ліків ПРООН за бюджетні кошти 2015 року

* Остаточні звітні дані про витрати можуть змінитися залежно від курсу обміну валют на дату фактичної сплати постачальникові.

** Ця сума не включає додаткові закупівлі на зекономлені кошти, які наразі продовжуються.

ПРООН має значний досвід у закупівлях продукції медичного призначення та лікарських засобів враховуючи, що наша організація є постійним партнером Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. В усьому світі діяльність ПРООН у сфері закупівель ґрунтується на її організаційній цілісності та незалежності. Ми чітко дотримуємося наступних принципів:

1. Оптимальне співвідношення ціна-якість, що означає вибір пропозиції, котра якнайкраще відповідає потребам кінцевих споживачів і забезпечує найвищу віддачу від інвестицій.

2. Справедливість, сумлінність і прозорість, що забезпечує об’єктивність, відкритість конкурентних процесів та дотримання відповідних правил. До всіх потенційних постачальників ми ставимося однаково, і цей процес побудований на чітких критеріях оцінки, однозначних інструкціях щодо запрошення до участі у тендерах, реалістичних вимогах, а також правилах і процедурах, легких для розуміння.

3. Ефективна міжнародна конкуренція, яку ми розуміємо, - це надання всім потенційним постачальникам своєчасної та належної інформації про вимоги ПРООН, а також рівних можливостей для участі у закупівельних заходах, обмежуючи їх тільки у випадку, де це є цілком необхідним для досягнення цілей ПРООН щодо розвитку.

4. Відповідність мандатам і принципам Організації Об’єднаних Націй, і зокрема, ПРООН.

У 2015 році ПРООН в Україні отримала 39 млн. дол. США на закупівлю ліків і медичних виробів за 8 напрямами державних закупівель. ПРООН та Міністрерство охорони здоров’я досягли домовленості про просту фіксовану комісію у розмірі 5%, що включає ВСІ адміністративні витрати ПРООН на управління й накладні витрати. Це набагато менше, ніж передбачено стандартною міжнародною практикою, тож мені було дивно читати в українських ЗМІ, що ПРООН стягує "комісійні в розмірі 8%, при цьому величезна сума грошей витрачається на транспортування тощо". Ми пропонуємо таким авторам спочатку отримати достовірну інформацію про факти, а вже потім робити заяви: на нашому веб-сайті ПРООН оприлюднено безліч фактографічних матеріалів, а двері нашого Представництва завжди відкриті. Реальність така, що всі 95% фінансування, отриманого ПРООН, витрачаються на покриття вартості лікарських засобів, доставку їх до України та розповсюдження всередині країни на обласному рівні; остання стаття не перевищує 1,5%. Зекономлені кошти повторно інвестуються у закупівлю додаткових обсягів ліків та медичних виробів

Уся інформація про процес і результати закупівель ліків, проведених ПРООН в Україні у 2015 році, у повному обсязі розміщена на веб-сайті Представництва. На сайті представлено мету програми, хід її виконання, результати тендерів, інфографіку та відповіді на поширені запитання. Завдяки проведенню відкритих та прозорих процедур, ПРООН закупила та вже доставила 99,5% ліків (у грошовому виразі) за всіма дорученими їй напрямами закупівель, витративши 35 із довірених їй 39 млн. дол. США. При цьому ПРООН забезпечила 4 млн. дол. США (приблизно 100 млн. грн.)економії з виділених Урядом у 2015 році бюджетних асигнувань (див. Табл. 2). Порівняння цін ПРООН із цінами на медикаменти за минулі роки провели НУО "Пацієнти України" (http://patients.org.ua/en/) та "Центр протидії корупції" (http://antac.org.ua/en/), які надали вичерпні звіти за підсумками цього аналізу. Ці результати говорять самі за себе.

Таблиця 2. Заплановане використання коштів, зекономлених ПРООН на закупівлях

*Включаючи адміністративні витрати ПРООН та витрати на логістику

У глобальному масштабі Україна – не єдина країна, перед якою постають проблеми у врядуванні та закупівлях. ПРООН працює майже у 170 країнах, допомагаючи викорінювати бідність, долати нерівність та соціальну ізоляцію. Ми допомагаємо країнам світу розробляти політику, розвивати лідерські навички та здібності щодо партнерства, зміцнювати інституційну спроможність і забезпечувати стійкість із метою досягнення стабільності результатів у царині розвитку. Минулого року світові лідери, в тому числі й Президент України, прийняли Порядок денний у галузі сталого розвитку на період до 2030 року, що є продовженням роботи з Цілей розвитку тисячоліття. ПРООН працює над зміцненням основ для розвитку, зменшення небезпеки катастроф і пом’якшення наслідків зміни клімату. У нашій діяльності ми заохочуємо захист прав людини та розширення прав і можливостей жінок, меншин, найбідніших і найбільш уразливих груп населення.

В останні місяці ПРООН постійно інформує всі зацікавлені сторони в Україні про свої кроки у вищезгаданому процесі й про отримані результати, для чого проводяться щотижневі наради з представниками Міністерства охорони здоров’я, публікуються прес-релізи, організовуються брифінги для преси, інтерв’ю, брифінги для парламентських комітетів, а також для окремих депутатів парламенту. З деталями ми пропонуємо ознайомитись на нашому веб-сайті. Якщо у вас залишаються запитання чи зауваження - ми завжди відкриті для кожного, кому потрібна докладніша інформація.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Наши блоги