УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

"Бурштинова" схема Палиці: як обійти аукціон

ігор палиця

"Маски-шоу" з так званими "зеленими чоловічками", які 15 лютого відбулись у приміщенні Волинської обласної ради, спровокували небувалу хвилю пересудів та пліток серед громадськості.

Зокрема, Волинські ЗМІ повідомили, що спецпризначенці з автоматами ледь не силою захопили місцевий орган влади. Зрештою, виявилось, що бійці насправді супроводжували слідчих Генеральної прокуратури України, які з самісінького ранку завітали до волинських чиновників з ухвалою Печерського районного суду міста Києва про проведення обшуків в окремих приміщеннях та вилучення певних документів у рамках кримінального провадження.

Невдовзі активісти у соцмережах підтвердили інформацію, що обшуки проводять у кабінетах, які використовує комунальне підприємство "Волиньприродресурси", тож це спровокувало ще більшу хвилю обговорення у ЗМІ та соціальних мережах. Зокрема, політики почали роздавати коментарі з приводу тиску на комунальне підприємство, яке невдовзі планує розпочати легальний видобуток бурштину на Волині.

Навіть сам голова обласної ради Ігор Палиця через соцмережі почав коментувати так звані "маски-шоу", наголосивши, що Генпрокуратура "перекриває кисень" КП "Волиньприродресурси" через небажання центральної влади ділитись з місцевими громадами прибутками з видобутку бурштину на Волині.

Не менш цікавим є і те, що фактично у той самий час у штаб-квартирі УНІАН у Києві розпочалась прес-конференція губернаторів, під час якої Володимир Гунчик прокоментував питання легалізації видобутку бурштину на Волині та рекультивацію земель.

Отож, журналісти знайшли копії злощасних документів, які так шукали у владних кабінетах Волинської ОДА слідчі Генпрокуратури з автоматниками.

БУРШТИНОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ ТА МАСШТАБИ ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ

За даним геологів, в Україні площа перспективних на бурштин територій складає біля 380 тисяч гектарів. Це три області: Рівненська, Житомирська та Волинська. ЗМІ вже неодноразово розповідали про масштаби нелегального видобутку бурштину, через що Україна щороку недоотримує від 1,5 до 3 мільярдів гривень. Наразі розвідано три родовища бурштину – 2 у Рівненській та 1 у Волинській області, з сумарними запасами понад 100 тонн бурштину.

Тож перспективи розвитку цієї галузі – цілком очевидні, як і те, що між окремими впливовими групами вже кілька років поспіль триває поділ сфер впливу. Зрештою, основні гравці вирішили перевести це протистояння в офіційну площину, тож всі одразу заговорили про легалізацію видобутку сонячного каміння та перспективи для місцевих громад, які фактично живуть на дорогоцінних покладах.

Загалом зараз на офіційному ринку видобутку бурштину в Україні працює дев’ять підприємств. Легально, з відповідними ліцензіями і дозволами, працюють лише два підприємства: державне "Бурштин України" та ТзОВ "Центр "Сонячне ремесло". Решта – за спецдозволами. Як наслідок – Державна служба геології та надр України з 2016 року збільшила видачу спеціальних дозволів на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування бурштину.

НОВИЙ ГРАВЕЦЬ НА РИНКУ ВИДОБУТКУ НАДР

Так, з 2 лютого 2017 року серед офіційних видобувних компаній з’явилось і комунальне підприємство "Волиньприродресурс".

Вочевидь, для керівництва Держгеондр, волинське комунальне підприємство стало показовим у площині легалізації видобутку бурштину шляхом видачі спецдозволів. Так, т.в.о. голови цієї служби Микола Бояркін з початку року активно почав коментувати ситуацію з бурштином на Волині. Мовляв, на цей ринок нещодавно зайшли нові компанії, зокрема КП "Волиньприродресурс". За словами Миколи Бояркіна, все – завдяки зусиллям обласної ради та Держгеонадр, яким вдалось об’єднати місцеві громади на Волині і утворити це комунальне підприємство.

"Нові компанії, які нещодавно зайшли на ринок, сплатили вартість спеціальних дозволів у розмірі понад 46 мільйонів гривень", – акцентував увагу у коментарі т.в.о. голови Держгеонадр Микола Бояркін.

Саме тут пригадуються слова голови Волинської обласної ради. У березні 2016 року Ігор Палиця, переконуючи депутатський корпус у доцільності створення комунального підприємства "Волиньприродресурс", наголошував, що: "Нам буде легше отримувати дозволи в Києві, керівник підприємства буде проходити всі комісії". Напевно, заздалегідь знав…

Також попередньо планувалось, що комунальне підприємство "Волиньприродресурс" не буде займатись виробничою діяльністю, а буде мати право видачі дозволів на розробку надр і отримання не менше 50% від прибутку з усього видобутку бурштину на Волині. Більше того, Ігор Палиця запевняв, що 25% прибутку підприємства буде йти в сільську раду, 25% – в районну, 50% – в обласну. Мовляв – нарешті усе буде чесно та законно.

Та вочевидь, не так сталось, як гадалось, адже чому тоді до такої сонячно-прозорої діяльності комунального підприємства має якісь претензії Генеральна прокуратура України.

ВСІ ПРЕТЕНЗІЇ – ДО ТИХ ЖЕ СПЕЦДОЗВОЛІВ

2 лютого цього року голова Волинської облради Ігор Палиця офіційно заявив, що Держгеонадра надали КП "Волиньприродресурс" спеціальні дозволи на георозвідку і видобуток бурштину на 20 років на всіх територіях, які погоджувалися обласною радою. А це – 56 гектарів. Мовляв, разом із видобутком торфу та міді до кінця року до бюджету надійде не менше 500 мільйонів гривень. Однак у який спосіб були отримані ці дозволи – майже ні слова.

ЩО Ж ГОВОРИТЬ БУКВА ЗАКОНУ

Згідно з законодавством України, бурштин є копалиною загальнодержавного значення, який внесено до переліку корисних копалин та затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 р. № 827. Тож його видобуток та порядок отримання дозволів – строго регламентується законом. Таким чином, на кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл.

Як уже зазначалось вище, легальний промисловий видобуток бурштину можуть здійснювати лише державні підприємства, яких наразі працює лише два. Решта бажаючих – можуть отримати у Державній службі геології та надр спеціальний дозвіл на загальних засадах через аукціон. Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами затверджено постановою КМ № 615 від 30.05.2011р. зі змінами № 775 від 02.11.2016. У ній чітко прописано, що підприємства – приватні та комунальні (винятком є ті, які на 100% належать державі) можуть на рівних брати участь в аукціоні. Для цього Кабінет Міністрів навіть вніс зміни до порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами.

Зрештою, як у європейському суспільстві – було зроблено рівні умови, аби державні підприємства могли конкурувати з приватними, які здебільшого займались викачуванням фінансів та отриманням надприбутків. Також було збільшено термін узгодження заявок на надрокористування, які подавались на аукціон – з 30 до 90 днів. Та КП "Волиньприродресурс" чомусь так і не стало учасником такого аукціону. Тож стає цікаво, у який спосіб новому гравцю на бурштиновому ринку таки вдалось отримати спеціальні дозволи.

ПЕРШИЙ ЛЕГАЛЬНИЙ ВОЛИНСЬКИЙ КЛОНДАЙК

На сайті Державної служби геології та надр України можна знайти перелік наданих спецдозволів на користування надрами, який постійно оновлюється. Виявилось, що з початку року держрегулятором було видано всього 6 спеціальних дозволів. Чотири з них датовані 2.02.2017 р. і видані саме КП "Волиньприродресурс".

Зокрема, мова йде про 4 спеціальні дозволи за № № 6172-6175 на видобування бурштину терміном 20 років на ділянки:

Маневицька-1 – площі Троянівка, Галузія, Маневичі;

Маневицька-2 – площі Череваха, Северинівка, Гута-Лісівська, Чорторийська та Велика Осниця;

Камінь-Каширська-1 – площі сіл Бірки та Деревок;

Камінь-Каширська-2 – площі села Фаринки-Західні, Гута-Боровенська, Фаринки та Седлище)

Спеціальні дозволи видані згідно рішення Волинської обласної ради №9/4 від 1.12.2016, наказу Міністерства екології і природних ресурсів України №540 від 27.12.2016 та №36 від 31.01.2017 відповідно до Проколу ДКЗ України №3739-ДСК від 7.12.2016. Серед документів також є і відповідні додаткові Угоди про умови користування надрами та програми робіт.

Саме тут варто зауважити, що заявляючи 2 лютого про те, що КП "Волиньприродресурс" отримало погодження з Держгеонадр України, Ігор Палиця наголосив, буцімто отримання ліцензій (спеціальних дозволів, – прим.авт.) обійшлося комунальному підприємству у 62 мільйони гривень. Мовляв, "Волиньприродресурс" залучило ці кошти фактично під "чесне слово" від тих, хто повірив у надійність роботи цього підприємства, як попередню оплату за бурштин. Однак від кого саме – досі лишається загадкою.

Натомість, згідно з програмою робіт, перший спеціальний дозвіл на видобуток волинського бурштину обійшовся у 10 513 200 гривень, другий – у 8 256 600 гривень, третій – у 7 598 900 гривень, а четвертий – аж у 11 531 500 гривень. Сумарно – 37 900 200 гривень і все "за власні кошти". Тож постає питання звідки реально у підприємства такий ресурс і чому вартість спеціальних дозволів ледь не вдвічі менша, аніж сума, яку озвучив голова Волинської обласної ради Ігор Палиця. Чи бува не витратили решту 25 мільйонів на обслуговування штату професіоналів, які готували документи та заявки у Держгеонадра України, а можливо і на якісь "поточні" витрати і типові "дякую" високопосадовцям у владних столичних кабінетах.

Зрештою, усі дозволи підписано начальником управління надрокористування та міжнародного співробітництва Державної служба геології та надр України Дмитром Абрамовичем. Подейкують, що він також є фігурантом кримінального провадження, порушеного Генпрокуратурою за фактом зловживання службовим становищем особами Держгеонадр, які незаконно видали комунальному підприємству "Волиньприродресурс" вищезазначені дозволи.

Експерти зазначають, що на це міг мати вплив як Ігор Палиця, так і сам Ігор Коломойський, однак про їхню причетність до справи поки Генпрокуратура нічого не каже.

А В ЦЕЙ ЖЕ ЧАС…

Голова Волинської ОДА Володимир Гунчик під час брифінгу в УНІАНі наголосив на тому, що днями затвердили постанову Кабінету Міністрів України, яка у рамках легалізації видобутку бурштину – врахувала позиції Держлісагентства, органів місцевої влади та екологів. За його словами – у документі виписано механізм рекультивації – відродження знищених бурштинокопачами ділянок лісу, а також контролю видобутку сонячного каміння. Проект – пілотний, однак вже визначено двох виконавців – ДП "Бурштин України" та ДП "Укрбурштин", хоча роботи з рекультивації проводитимуть підрядники, проте також за результатами відкритих конкурсних процедур.

Як не дивно, але не так давно на Волині встановили кілька випадків незаконних вирубок лісу. Зокрема, під виглядом "санітарних прорубок" було повністю вирубано близько 15 гектарів лісів у Ківерцівському та Маневицькому районах. Подейкують, саме там було виявлено поклади бурштину. У такий спосіб на Волині намагаються збільшити площі земель для видобутку бурштину, вивівши їх з-під контролю лісників.

Зрештою, навряд чи керівництво Волинського ОУЛМГ могло не знати про подібні схеми. Тим не менше – прийняття цієї постанови посилює контроль, а нові вимоги по рекультивації дозволять проводити довидобуток бурштину з подальшим залісненням територій та відновленням лісового фонду Волині.

СПЕЦПІДРОЗДІЛ "КОРД" У ПРИМІЩЕННІ ВОЛИНЬРАДИ

Що ж до візиту слідчих Генпрокуратури, то вочевидь, вони не дарма захопили з собою кілька кремезних хлопців в повному обмундируванні. "Маски-шоу", як це назвали активісти у соціальних мережах та місцеві ЗМІ – нагальні дії, до яких були змушені вдатись силовики, аби з кабінетів КП "Волиньприродресурс" не зникли "цікаві" документи, які можуть стати важливими доказами у справ про притягнення до відповідальності недобросовісних високопосадовців. І якби хто не кричав, що комунальному підприємству, яке хоче законно видобувати бурштин на Волині, намагаються "перекрити кисень" – Генеральна прокуратура не має претензій до "Волиньприродресурсу".

Слідчі Генпрокуратури завітали на обшук разом з бійцями підрозділу особливого призначення КОРД групи "В", які здійснюють супровід та захист осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві при розслідуванні особливо важливих кримінальних справ. Вочевидь, вони побоювались, що волинські посадовці можуть їм перешкоджати в роботі, шляхом не допуску слідчих у приміщення Волиньради. Адже всім відомо, що з появою Ігоря Палиці у стінах обласної ради охорону громадського порядку тут веде громадське формування "Варта порядку".

Останній рік, вони працюють надто активно і подекуди перешкоджають доступу журналістів та інших громадян до стін Волинської обласної ради. Про це неодноразово писали у ЗМІ, тим не менше у "білому домі" на Київському майдані, 9 досі діє жорсткий контроль усіх, хто заходить у справах до приміщення. Хлопців у формі в кулуарах відкрито називають "кишенькова армія Палиці". З огляду на конфліктність та чисельність у майже 2000 осіб – від них можна очікувати будь-що. Тож цілком ймовірно, що вони могли б перешкоджати слідчим… якби не спецпризначенці.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...