Війна проти України і росіяни, об’єднані ненавистю

25.7т

Експерти, що коментують результати чергового соціологічного опитування "Левада-центру", наголошують на зростанні критичних настроїв росіян щодо війни в Україні. Але це – скоріше самозаспокоєння самих аналітиків, які намагаються знайти позитивні тенденції в настроях російського суспільства. Дійсно, частка опитаних, які вважають, що Росія несе відповідальність за кровопролиття і загибель людей на сході України, дещо зросла, порівняно з серпнем – із 17 до 20 відсотків. Але таке зростання – в межах статистичної похибки.

Так, можна припустити, що якби Росія не була б авторитарною державою, в країні могла б існувати відносно впливова антишовіністична опозиція, яка мала б голоси приблизно 20 відсотків електорату – при тому, що не менше ніж 80 відсотків, при всій відмінності політичних поглядів, були б основою для шовіністичного, готового до війни і репресій уряду.

Мітинг 4 листопада, на якому лідери псевдоопозиції з КПРФ, ЛДПР і "Справедливої Росії" трималися за руки з представником "єдиноросів", продемонстрував це об’єднання реваншистів з усією очевидністю. І результати соціологічного опитування підтверджують: ні про яке "прозріння" російського суспільства говорити не доводиться. Переважна більшість (70%), як і раніше, негативно відповідають на питання про відповідальність Росії за війну в Україні.

Тільки половина опитаних – при тяжкому стані економіки та стрімкому знеціненні національної валюти – вважає, що російській владі варто було б зайнятися внутрішніми проблемами країни. 36% вважають більш важливими геополітичні інтереси Росії. При цьому кількість росіян, які вважають, що потрібно займатися Росією, навіть зменшилася на 5 відсотків, порівняно з літом. Втім, і це можна списати на похибку. А сутність – приблизно 40 відсоткам громадян взагалі плювати на власну державу, вони готові жити на її руїнах – аби Росії "боялися" ті, кому жителі цієї деградуючою на очах країни по-чорному заздрять.

Читайте:"Братву донецкую мы очень уважаем, но не признаем, но не признаем..."

Прийнято вважати, що у всіх бідах російського суспільства винні Путін і телебачення. Але, як бачимо, 20 відсотків громадян не піддалися ані телебаченню, ані Путіну. А ось 80 відсотків успішно не піддавалися правді навіть тоді, коли їм її розповідали у 90-і роки, не криючись очікували повернення Радянського Союзу і вважали піком радянської могутності часи Сталіна. Путін просто точно прочитав ці суспільні настрої – і, побачивши потенційні можливості опозиції після Болотної, вирішив спертися на шовіністично налаштовану більшість.

Саме тому не варто чекати "протверезіння" росіян – вони тверезі, як ніколи. А влада просто каже їм те, що вони хотіли почути всі ці десятиліття. Інша справа, що в Росії може з’явитися відповідальний політичний клас людей, здатних не потурати поглядам люмпена, а змінити країну і розповісти їй правду і про історичні помилки та злочини, і про економічну деградацію. Але для цього російському суспільству необхідно опуститися на саме дно кризи і зрозуміти, яка справжня відповідальність за шовінізм і братовбивство. Без такого розуміння росіяни так і залишаться спільнотою, об’єднаною агресією і ненавистю.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости