УкрРус

Чи безпечно українцям їздити до Росії?

За ґратами у Росії утримується щонайменше 31 українець. З них – 16 кримських татар. Список досить різний, є відомі люди – Сенцов, Кольченко – імена яких звучать на рівні резолюції Європейського парламенту. А є люди, які відомі своєю активною ненасильницькою боротьбою проти російської агресії. Зокрема, це заступник голови Меджлісу – Ахтем Чийгоз, також Алі Асанов, Мустафа Дегерменджи.

Є ще досить звичайні люди, які насправді не мають за спиною якогось героїчного бекграунду або історії боротьби, але тим не менше заслуговують на нашу повну підтримку і захист.

Єдиною стратегією для їх звільнення є посилення міжнародного тиску на авторитарний російський режим і задіяння різних механізмів, які б дозволили нашим громадянам повернутися додому. Якщо говорити про правові механізми, то є кілька варіацій. Наприклад, використання Конвенції 1923-го року про відбуття покарання засуджених осіб у країнах свого громадянства. Ще це може бути помилування, виконання пункту 6 Мінських домовленостей, тощо. Але будь-якому правовому механізму має передувати політичне рішення. Чим ефективнішими будемо у влаштуванні міжнародного тиску на Російську Федерацію, тим скоріше і більше шансів, що ув’язнені українці швидко повернуться додому.

Важливо підкреслити, що список із 31-го українця - це ув’язнені за політичними мотивами. Є ще окрема група людей, які були засуджені на території Криму до анексії і після неї і до нас доходить інформація, що їх відправляють відбувати покарання в області РФ.

Є ще одна група людей, - це військовополонені, які були незаконно заарештовані на території окупованого Донбасу, але чи перебуває хтось із їх числа на території Російської Федерації – нам невідомо. За нашими даними є кілька задокументованих випадків, що їх перевозили для допиту на територію Російської Федерації.

Загалом, українцям стало небезпечно їздити в Росію. Справа Юрія Солошенко, 74-річного пенсіонера, якого ув’язнили в Москві під час робочої поїздки і звинуватили у шпигунстві - яскравий приклад, що будь-яку звичайну людину, навіть без якогось активного публічного бекграунду можуть цинічно використати, як інструмент в інформаційній війні, яку Росія веде проти України. Росіяни намагаються створити з українців образ ворога, тому називають їх шпигунами, карателями, диверсантами, терористами.

Звичайно, я би не хотіла перебільшувати загрози, але ми маємо бути свідомі, що ніхто насправді не застрахований. Чисто теоретично, українця у Росії можуть арештувати. Дивлячись по справі Юрія Солошенко, Сергія Литвинова, за якими не було зафіксовано жодних активних публічних дій в час Євромайдану хоча би. Що вже говорити про тих людей, які здійснювали громадську діяльність і брали участь в Євромайдані? До речі, по справі ще одного українця із списку, Олександра Костенка, події на Майдані були названі "незаконним державним переворотом". Тобто його карають за участь у протесті, який призвів до повалення авторитарного режиму Януковича.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Подписывайся на "Обозреватель" в Facebook Messenger, чтобы быть в курсе главных событий Украины и мира https://m.me/obozrevatel

Наши блоги