УкрРус

19 кроків України. "Від" чи "до"?

Видання "2000" поставило дотепний заголовок до статті про євроінтеграційні наміри України: "Апрель богат водой – а май с ЕС маетой (народная примета)". Щодо квітня та води сказати наразі тяжко: весна в наші широти дорогу забула, здається, назавжди, а втім, якщо нинішній сніг колись таки розтане, матимемо у квітні воду. З ЕС все складніше. Відомо, що саме до травня від нашої країни чекають змін. Яких саме – про це читаймо нижче.

Список Фюле та версія Кожари

Місяць тому в Києві побував єврокомісар з питань розширення політики сусідства Штефан Фюле. Саме він і привіз собі такий таємничий список з 19 вимог Євросоюзу, які має виконати Україна, причому у стислі терміни.

Пізніше міністр іноземних справ України Леонід Кожара заперечив цю місію свого колеги, зауваживши, що не 19 пунктів було у тому списку, а всього лише 11. І це, мовляв, ніякі не вимоги ЄС, а тільки побажання. Частину яких, до речі, Україна вже виконала. Та й взагалі невідомо, в який бік Україні вигідніше рухатися – до ЄС та зони вільної торгівлі чи то до Митного союзу з Росією, підвів риску Кожара.

Словом, єдине, що лишилось у викладі Кожари неторканим, це ім`я головного героя "списочної" історії – Штефана Фюле. Він дійсно був у Києві і щось привіз. Але що саме? Документ, пов`язаний з Фюле, не має офіційної назви. В євросоюзівських колах його називають "19 benchmarks", або "19 індикаторів".

Індикатори ці являють собою наступне.

Казус Тимошенко та "крок уперед"

Як бачимо, всі пункти можна розбити на три умовні групи. Одна буде пов`язана з діяльністю законодавчої влади, виконання другої групи вимог стосується діяльність влади виконавчої, третя ж - належить до віддання судової гілки влади. Під останнім мається на увазі все, що так чи інакше торкається "вибіркового правосуддя".

І хоча імена Тимошенко та Луценка взагалі не згадані, "вуха" їхніх справ з даного списку, звичайно ж, стирчать. Як буде вирішено питання по Луценку – нам вже фактично відомо зі слів президента Віктора Януковича, котрий пообіцяв помилувати екс-міністра МВС, якщо суд касаційної інстанції відхилить оскарження його вироку.

Як буде з Тимошенко? Вочевидь, без змін. Але головна перешкода на шляху до виконання вимог Євросоюзу – це навіть не справа ЮВТ, а непрацюючий парламент, як про це слушно вказує в інтерв`ю "Обозревателю" один із наших коментаторів. Але європейцям байдуже до наших проблем із заблокованою парламентською трибуною. У 2012 році Україна не виконала більшість з основних рекомендацій, закладених у річному доповіді Європейської комісії, йдеться у доповіді цієї самої Єврокомісії.

"Тим не менш, Україна зробила крок вперед у проведенні реформ судової системи та системи юстиції за допомогою прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу й іншого важливого законодавства" , - відзначають єврокомісари. Їм також до вподоби і ухвалення закону "Про притулок" та "Статус біженця". Але, наголошує ЄК, "прогрес необхідний і відносно інших ключових рекомендацій".

А тим часом (поки Брюссель підбиває баланс не на нашу, судячи з наведених висновків, користь) президент Янукович підписав указ про невідкладні завдання євроінтеграції. І доручив Кабміну щомісяця інформувати Брюссель про наші євроінтеграційні успіхи. Як співвідносяться вони із зазначеними вище пунктами – сказати наразі тяжко. У травні це стане більш очевидним та зрозумілим. А вже в листопаді можна буде конкретно говорити про те, наблизилась чи віддалилась Україна від угоди про Асоціацію з ЕС.

Коментарі експертів

Та поки листопад не настав, ми попросили наших співрозмовників прокоментувати, якими, на їхню думку, є справи із виконанням Україною означених 19 вимог ЄС. Відповіді отримали наступні.

Олександр Сушко - науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва:

На даний момент у мене немає підстав говорити про якісь зміни, які відбулися з того моменту, коли ці неформальні критерії з'явилися в пресі. За цей час нічого особливого не відбулося, окрім двох фактів. Перше - це ухвалення Кабміном постанови про невідкладні заходи євроінтеграції, а друге - це указ Президента, де перерахована деяка частина цих критеріїв. Підстав говорити про те, що ми справляємося з виконанням критеріїв ЄС - немає.

У той же час, умов виконання Україною вимог ніколи не висувалося. Якщо ми звернемо увагу на три блоки питань, які були оприлюднені 10 грудня, то побачимо, що там йдеться про необхідність продемонструвати певний прогрес у всіх цих сферах. У такому випадку проблема не в тому, що Україна не повністю виконує всі умови, а в тому, що ми рухаємося в протилежному напрямку. Індикатором тут має бути зміна самої траєкторії руху України, а не повне виконання критеріїв.

Володимир Фесенко - керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента":

Це питання треба задавати насамперед відповідальним особам в уряді, політичним силам. Поки можна сказати одне: по законодавчій частині є запізнення. Те, що Рада майже не працювала до сьогоднішнього дня, процес загальмувало. На сьогодні найбільш трудомістка частина і найбільш витратна за часом пов'язана з діяльністю виконавчої влади. А це ми будемо оцінювати ближче до травня.

Що стосується питань по оновленню виборчого законодавства, то тут робота навіть не починалася. Є істотне відставання по призначенню перевиборів у проблемних округах, і не тільки в них. Є ситуація в Севастополі і не ясна ситуація в двох округах, від яких обиралися Павло Балога та Олександр Домбровський. Спочатку, вочевидь, депутати будуть чекати рішення КС, а потім вже виконувати ці вимоги.

Що стосується вибіркового правосуддя, то тут з'явився істотний мінус - справа Власенка. Питання у справах Луценко і Тимошенко, якщо й будуть вирішуватися, то ближче до того терміну, коли Європа почне оцінювати виконання "домашніх завдань". У випадку Луценка, думаю, це буде квітень-травень. З Тимошенко більш складно - можуть бути зрушення, пов'язані з рішенням ЄСПЛ – побачимо, як Україна виконуватиме це рішення. Крім того, є ще питання про можливе лікування Тимошенко за кордоном, думаю, що будуть проводитися закриті переговори.

Оцінка виконань критеріїв ЄС почнеться в червні, тому хоча б частину усіх пунктів треба виконати до кінця травня. У повному обсязі навряд чи встигнемо; деякі критерії, думаю, взагалі не будуть виконані. Як буде оцінювати ЄС, поки неясно, не варто забувати, що там є україноскептики. Їх небагато, але вони можуть заблокувати вирішення питання по Україні. Не виключаю, що нам дадуть додатковий час. Якщо ЄС буде спостерігати зрушення у питанні Тимошенко, то виконання частини умов можуть бути відкладені до вересня. У нас є всі шанси, що буде підписано угоду про Асоціацію, але є й чималі ризики того, що її не підпишуть.

Володимир Зубанов - народний депутат України (фракція Партії регіонів):

Треба привести законодавство відповідно до вимог ЄС, законопроекти вже розглянуті, залишилося тільки їх прийняти. Питання вибіркового правосуддя - я не знаю, як його розуміє наш народ і як приймають його європейці. Я вважаю, що поруч з Тимошенко мають сидіти й інші хлопці, в тому числі і наші. Ті, хто порушив закон, повинні відповідати, щоб не було питань. Все дуже чітко. Думаю, що там і пунктів таких немає, що стосуються безпосередньо Юлії Володимирівни, адже є вже прецеденти, коли прем'єр-міністри інших країн були засуджені. Сидіти повинні всі ті, хто порушив закон, у тому числі й представники влади. Я повністю "за" і думаю, що так і має бути.

Але повністю, думаю, ці умови ніхто не виконає, навіть члени ЄС мають свої проблеми. Прагнути - треба, демонструвати бажання змінити щось на краще - треба. Але неможливо виконати все одразу. Крім того, не треба ставати в позу "чего изволите". У них теж є проблеми, і якщо ми почнемо штрикати кожну європейську країну, їм теж мало не здасться.

У листопаді ми повинні підписати договір про Асоціацію. Далі 27 країн почнуть з нас мотузки вити, щоб ми виконали їхні окремі умови, а вони погодилися підписати зі свого боку. Підписання восени ще нічого не значить, треба, щоб парламент кожної країни підписав, тільки тоді угода набуде чинності. Але я переконаний, що угоду підпишуть, тому що європейці вважають - краще так впливати на Україну, аніж нас відштовхнути.

Сергій Пашинский - народний депутат України (фракція "Батьківщина"):

Україна ніяк не виконує свої обов’язки по відношенню до ЄС. У питаннях вибіркового правосуддя та інших нічого не робиться. Ми, наприклад, наполягаємо, щоб у четвер, 21 березня, поставили першим питанням всі законопроекти, необхідні для виконання цих вимог. Подивимося, як ПР на це відреагує. Якщо мати політичну волю, це за декілька місяців можна врегулювати, але, на жаль, ми такої волі не бачимо. Ми бачимо імітацію з боку Партії регіонів та Віктора Януковича.

Якщо Україна не встигне виконати ці умови, то це буде означати, що Янукович провалить можливість підписати договір с ЄС ще у цьому році про асоціацію. Якщо він збирається щось робити, то зобов’язаний робити це прямо зараз та рухатися вперед, а не займатись демагогією.

Наши блоги