УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Москва відмовилася від українських радіолокаційних станцій

Москва відмовилася від українських радіолокаційних станцій

Міністерство оборони Російської Федерації вирішило остаточно відмовитися від оренди двох радіолокаційних станцій попередження про ракетний напад (РЛС СПРН), розташованих у Мукачевому і Севастополі, пише Коммерсантъ-Україна. На думку українських експертів, тепер ці станції можна буде задіяти в колективній системі європейської безпеки або ж в американській системі протиракетної оборони (ПРО), яка створюється в країнах Східної Європи.

Як стало вчора відомо, міністр оборони РФ Анатолій Сердюков підписав розпорядження про припинення використання інформації з РЛС СПРН "Дніпро", розміщених в районі Мукачевого і Севастополя. "З цього року стратегічний південно-західний напрям прикриватиме станція `Воронеж-ДМ`, розташована під Армавіром. Тим самим ми можемо відмовитися від станцій в Севастополі і Мукачево", - пояснили в військовому відомстві Російської Федерації.

В 1979 році РЛС "Дніпро" було прийнято в експлуатацію. Вони дозволяють виявляти пуски ракет і космічні об`єкти на дальності до 4 тис. км. У 1992 році станції були оголошені власністю України. 28 лютого 1997 року за ініціативою української сторони було підписано угоду, якою передбачалося спільне з Росією використання РЛС. Зокрема, російська сторона мала відшкодовувати витрати, пов`язані з їх експлуатацією, а українська – видавати відповідну інформацію РЛС на командний пункт під Москвою. У вересні 2005 року Кабінет міністрів ухвалив рішення про передачу РЛС СПРН із відання Міноборони в юрисдикцію Національного космічного агентства України (НКАУ). У 2007 році орендна плата, яку виплачувала російська сторона за експлуатацію об`єктів в Мукачевому і Севастополі, складала $1,5 млн. При цьому загальні витрати України на функціонування вузлів СПРН щорічно складали не менше $4,4 млн.