УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Ющенка посадять в 2009. Поки ж йому радять палити книжки

510
Ющенка посадять в 2009. Поки  ж йому радять палити книжки

Політики та політологи на прохання "Обозревателя" прокоментували укази Президента про звільнення суддів КС.

Видео дня

Андрій Єрмолаєв, президент Центру соціальних досліджень «Софія» (вважається наближеним до коаліції):

"Якщо так тлумачити закони, як це робить Президент, то їх краще просто спалити, як палили книжки в 30-х роках. Звільняти суддю Конституційного Суду - це повноваження Верховної Ради, нехай парламент згідно указу не працює, але це не означає, що Президент мусить перебирати на себе повноваження. Звільнення Станік - політичне, а не правове рішення. Можливо це реакція на вчорашнє рішення парламенту про призначення на осінь виборів до парламенту разом з президентськими виборами.

Звільненні судді Станік та Пшеничний отримали унікальний привід для розгортання судових процесів проти Президента. Вони можуть стати символами правового нігілізму Віктора Андрійовича, який дуже своєрідно тлумачить Основний Закон. Спочатку це був указ про розпуск парламенту, потім призначення генпрокурором Піскуна, тепер звільнення суддів КС - все це відкриває шлях до будь-якого рішення, наприклад завтра він може подарувати комусь частину України. Всі ці рішення однаково суперечать Конституції й показують, що ми наближуємося до авторитарного режиму, прикритому розповідями на біблійні теми. Залишається лише сліпа віра, що Президент це приймає з гуманних спонукань.

Війна між Президентом та урядом переходить у відкриту частину. Дно кризи ще попереду. Схоже, що трапиться, щось екстремальне, лише тоді політики нарешті побачать, що вони наробили в державі й перейдуть до стадії політичного діалогу та домовленостей".

Тарас Чорновіл, народний депутат, фракція Партії регіонів:

"Рішення не правове. Хоча закон не дає однозначної відповіді на питання, як це треба робити. В Конституції вказано, що звільняє той, хто призначив, в законі про Конституційний Суд вказано, що за порушення присяги суддю звільняє Верховна Рада. Тобто є двохзначність. Тому застосовувати, цю норму закону не можна. До того ж, в законодавстві не виписана процедура затвердження факту порушення пункту присяги. Як мінімум, причини мав розписати Президент. Він цього не зробив.

Найголовніше Конституція не передбачає звільнення на основі сприйняття: «подобається - не подобається», судді Конституційного Суду не «холопи барськіє».

Президент звільнив тих суддів, від яких вбачає загрозу винесення КС рішення, щодо неконституційності його указу. Так що його рішення є прямим тиском й спробою перешкодити суддям виконати свої конституційні обов’язки. Це - кримінальний злочин. Я розумію, що ситуація зараз така, що Президент усе узурпував, й йому ніхто нічого не зробить, але 2009 рік, коли громадянин Віктор Ющенко сяде в тюрми за всі ці «дєла» не за горами. Треба думати… В Чикаго йому не дадуть політичного притулку…

Існують два варіанти, яка ситуація тепер буде в КС. Перший: Конституційний суд не підлеглий президенту він вищій від Президента, отож може собі дозволити не брати до відома укази президента й продовжувати працювати в звичному режимі. Другий варіант: суд буде заляканий, повністю деморалізований й не буде виконувати свою функцію.

Антикризова коаліція прийняла стосовно указів Президента жорстку заяву, в якій закликає народ до спротиву.

Що це буде за спротив? Не думаю, що коаліція оточить народними масами Банкову та заарештує Президента. В мене не має уявлень, яким буде наступний крок коаліції, скоріше за все завтра буде, як вчора.

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій (вважається наближеним до Секретаріату Президента):

"У Президента є формальне право відкликати суддів по президентській квоті. Інша справа, не ясно чи має Президент відкликати суддів призначених іншим Президентом, тобто Кучмою. Однак, коли порушенні-зруйновані всі структури легітимності в країні, то чекати на абсолютно бездоганне правове рішення не доводиться, на те вона й політична криза, що зміщує всі критерії. Але формальне право у президента є.

Щодо роботи КС? Є два варіанти. Перший: він буде заблокований тими суддями, які не погоджуються на своє звільнення. Наприклад, Пшеничний заявив, що він не сприймає рішення Президента й буде ходити на роботу, можливо так зробить й Станік. Тоді суд буде зайнятий внутрішніми розколами, внутрішніми протестами невдоволених суддів й працювати не буде.

Другий варіант: суд буде працювати без Станік та Пшеничного. Кворум буде. Інша справа, що після цих звільнень ситуація буде на користь Президента.

Вплив Ющенка на Конституційний Суд й загалом на ситуацію в державі буде більший. Президент нарощує свою ініціативу й створює правові умови, для того, щоб були дострокові вибори.

Відповідь Партії Регіонів: перше це - вчорашнє рішення Верховної Ради про одночасні парламентські та президентські вибори, друге це - оскарження Медведьком в суді рішення Президента стосовно генпрокурора Піскуна (хоча такий крок на користь Президенту, активність Медведка буде стимулом для Піскуна виконати зобов’язання, які він дав Президенту), будуть оскарження суддів в судах, будуть нові постанови Верховної Ради. Це буде інформаційний шум, гра на затримку, бар’єри для Президентських ініціатив. Однак ситуація певно зрушилась на користь Президента, навряд чи це хтось зупинить. Країна рухається до дострокових виборів".

Дмитро Видрін, народний депутат (фракція БЮТ), один з лідерів Партії вільних демократів, політолог:

"Если есть в стране такая вещь, как государственные праздники, то их не должен нарушать даже Президент. Виктор Андреевич проявил похвальную активность, увольняя Станик, но лучше бы он отдохнул сам и дал отдохнуть другим. Есть этика, в конце концов, а не только право - не хорошо увольнять людей в праздник. Скорее всего, этот указ будет опротестован в суде, я не правовед, но думаю, что решение Президента будет опротестовано в Верховном Суде. Теперь мы будем наблюдать не только за Конституционным, где будет рассматриваться вторая подача Верховной Рады, но и за Верховном Судом, где будет решаться судьба Сюзанны Станик".