УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Помаранчеві сили вступили в бій за Президента

1,1 т.
Помаранчеві сили вступили в бій за Президента

10 липня лідер БЮТ Юлія Тимошенко висловилася за проведення дострокових парламентських виборів. Увечері цього ж дня рада партії «Народний Союз «Наша Україна» ухвалила рішення про підготовку до дострокових парламентських виборів.

У зв‘язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів із запитанням: «Чи вдасться Юлії Тимошенко добитися дострокових парламентських виборів?»

Володимир ФЕСЕНКО (голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»):

„У мене щодо цього є великі сумніви, тому що розпуск Верховної Ради й проведення, відповідно, дострокових парламентських виборів залежить не від позиції й дій окремих парламентських сил, а від наявності правових конституційних підстав для припинення повноважень парламенту, й зокрема від позиції Президента, який, власне кажучи, й ухвалює відповідне рішення після консультацій з лідерами фракцій та спікером Верховної Ради. Якщо не буде правових підстав для розпуску Верховної Ради, тоді розпуск не може відбутись – це не може бути суб‘єктивним рішенням голови держави. Я думаю, що Президент України буде діяти відповідно до Конституції й законів України”.

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

«Помаранчеві сили» мусили після переходу Соцпартії в інший табір продемонструвати хоч якусь протидію в парламенті. У іншому випадку Партія регіонів би розвивала наступ і, скориставшись деморалізацію суперника, просто асимілювала би Президента. «Помаранчевим силам» потрібно зараз боротися за Президента й вони це роблять. Нехай дещо в деструктивний спосіб, але принаймні це боротьба. Партія регіонів також потребує Президента, бо без співпраці з ним парламентсько-урядова коаліція, навіть затвердивши свого прем’єра, буде все рівно малопродуктивною.

Вимоги перевиборів поки що виглядають більше як елемент політичного тиску на Президента та суперників, аніж як реальність. Тим більше, що у випадку реальних перевиборів ще невідомо, які сили візьмуть гору. Якщо в результаті перевиборів «помаранчеві сили» програють, то реванш «біло-блакитних» буде набагато потужніше й наступними достроковими виборами стануть президентські. Тому, окрім юридичних підстав, потрібно серйозно вивчати соціологію й дивитися, наскільки перевибори зараз потрібні тим чи іншим силам , а в разі перевиборів, дивитися в якій конфігурації варто на них виходити”.

Володимир МАЛИНКОВИЧ (директор Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень):

„Пока нет никаких юридических оснований для этого, и в этом позиция «оранжевых» партий отличается от позиций сине-белых, потому что те настаивали на соблюдении Регламента, а «бютовцы» ни на чем конкретно настаивать не будут. Для того чтобы распустить парламент, нужны строго прописанные положения. То есть реально для этого надо, чтобы был нарушен 60-дневный срок после отставки премьера Еханурова, а он заканчивается где-то 23 или 24 июля. Значит, пока еще время есть. Если Президент не поддержит БЮТ и некоторых своих радикалов, тогда оснований для роспуска нет. Но думаю, что «Наша Украина» будет подталкивать Президента к роспуску парламента. Именно этим и объясняется высказывание Порошенко, что они пойдут единой силой на будущие выборы, понимая, что «Наша Украина» проваливается. Но вряд ли эта единая сила получит 50% мест в будущем парламенте. Поэтому особенно рассчитывать на успех не приходится, хотя Тимошенко понимает, что она будет главной в этой силе. Ей лично терять нечего, она даже кое-что приобретет, поэтому она и подталкивает «Нашу Украину». Но формальных оснований для роспуска парламента на сегодняшний день нет абсолютно никаких. После 23 июля можно будет об этом говорить, а сейчас все идет в соответствии с Регламентом и Конституцией Украины”.

Микола МИХАЛЬЧЕНКО (президент Української Академії політичних наук):

„Не вдасться, тому що парламентські вибори не вигідні Президенту – ще шість місяців країна буде знаходитись в невизначеному стані. Не вигідні «Нашій Україні», бо, якщо піднімуть прохідний відсоток, то вона може не пройти до парламенту. І останнє. Щоб провести парламентські вибори тепер, коли коаліція вже оголошена, треба, щоб більшість у парламенті погодилася з цим. Президент не має повноважень розпустити парламент, коли коаліція вже проголошена. А якщо парламентська більшість не згодиться на проведення дострокових виборів й залишиться працювати? Це що, будуть вибори в частині країни? Таким чином, немає юридичних підстав для проведення дострокових виборів та й політичний момент цьому не сприяє. Також є суто формальні причини, які можуть не дозволити провести дострокові парламентські вибори”.

Юрій ЯКИМЕНКО (директор політико-правових програм Українського Центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова):

„Це залежить не тільки від бажання проведення дострокових парламентських виборів, а й від наявності достатніх правових підстав. На даний момент є різні думки з цього приводу. Деякі юристи вважають, що вже зараз створюються певні передумови, щоб були підстави для проведення дострокових виборів, а деякі вважають, що ні. На мій погляд, зараз очевидних підстав для розпуску парламенту й проведення дострокових парламентських виборів немає. Але ця ситуація може виникнути, якщо у визначений термін не буде сформований Кабінет Міністрів. Тоді вже буде чітка підстава для того, щоб розпускати парламент і проводити дострокові вибори”.

Кость БОНДАРЕНКО (директор Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна):

„Справа в тому, що нові положення Конституції, на які покладаються політичні сили, які вимагають розпуску парламенту й дострокових виборів, можуть трактуватися лише Конституційним судом. Конституційний суд у нас недоукомплектований. Ні Президент, ні Юлія Тимошенко, ні Роман Безсмертний не можуть бути тими людьми, які трактують положення Конституції. Тому говорити про те, що зараз буде розпущено парламент і почнуться нові вибори – недоцільно. Якщо він буде розпущений, то це буде, м‘яко кажучи, незаконною дією. Хоча завжди потрібно бути готовими до виборів. Будь-яка партія повинна бути готовою до політичних виборів, адже вибори – головний засіб боротьби за владу в країні”.