УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Українського газу вистачить на 70 років

948
Українського газу вистачить на 70 років

Так оцінили геологи нерозвідані запаси. Переважна їх частина – не на суші, а у морі: Чорному та Азовському.

Проте можливості видобувати газ з-під води зараз немає. Усе впирається у гроші. Поки що у морі розвідані лише 5 газових родовищ. Найбільше з них Штормове.

82 кілометри від суші, 70 метрів над рівнем моря. В цих умовах живуть і працюють 30 людей. Така робота видобувати газ із моря. У мешканців платформи Штормової суворий режим. Перед вильотом у журналістів забрали усі запальнички й алкоголь. Про усе це працівники мають забути на 2 тижні. Саме стільки триває зміна.

Левон Амбарцумян, начальник газовидобувного родовища “Штормове”: “Был такой случай, у работника умер отец, была плохая погода и он не смог попасть на похороны”.

Затишна їдальня. Молоко за шкідливість. Джанбека влаштовує його робота зварювальника. А дружина півмісяця може й без нього.

Джанбек Еймірвелієв, зварювальник: “У нас трое детей, надо деньги зарабатывать, а жена терпит, а что остаётся делать”.

На платформі лише дві дівчини: кішка Дуся, яка на диво усім прижилася, та прибиральниця Анжела. Каже єдина розвага тут теніс.

Анжела, прибиральниця: “Начальник тренирует, ми ходим вечерами играть. Пока что плохо умею”.

Газу на Штормовому щонайменше на 20 років. Але Україні – щоб не залежати, приміром, від Росії - таких родовищ потрібно ще принаймні півсотні. Загалом чорноморські нерозвідані запаси оцінюють приблизно у 4 трильйони кубів.

Олександр Чос, начальник управління видобутку газу ДАО “Чорноморнафтогаз”: “Тут є де розвернутись, адже у Чорному морі розвідано тільки 4 відсотки запасів, на суші уже відомо на 100 відсотків, де що є. Навіть при умовах, що видобування дороге - це вигідно Україні”.

Наразі питання у грошах: потрібні глибоководні бурильні установки. Одна коштує 500 мільйонів доларів. Встановлення платформи приблизно півмільярда гривень. У бюджеті цього року прописані гроші, хоч і малі, але їх ніяк не можуть поділити.

Ігор Франчу, голова правління ДАО “Чорноморнафтогаз”: “Нет понимания, какие объекты будут осваиватся. Новое правительство, мы надеемся, вынесет этот вопрос на первое заседание”.

Із такими темпами фінансування поки що планують тільки одну нову платформу - Одеську. Та й та запрацює наповну лише за 2 з половиною роки. Залишається здавати нерозвідані поклади іноземним компаніям. Уже домовлено про розвідку в українському морі із шведською компанією “Шелл” та американською “Венко”.