УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Мороз, заява: Держава повинна компенсувати втрати селян

504
Мороз, заява: Держава повинна компенсувати втрати селян

Заява

парламентської фракції Соціалістичної партії України

Січневі і лютневі морози завдали непоправних втрат українському селу. За попередніми даними на 10 лютого ослаблено і зріджено більш як 1,6 мільйона гектарів озимини, 730 тисяч гектарів загинуло, тобто 38 відсотків озимого клину фактично випадає з розрахунків на цьогорічний збір врожаю.

В південних областях і в Закарпатті під загрозою знищення європейські сорти винограду, на Донеччині вражено 80 відсотків аличі, черешні, абрикос, груш, пізніх сортів яблунь, у всіх регіонах пошкоджено генеративні органи кісточкових і зерняткових культур, на Кіровоградщині морози повністю знищили посіви рапсу.

Фракція соціалістів вважає, що без вжиття рішучих заходів Україну може очікувати дефіцит багатьох зернових культур вже цього року та багатьох фруктів протягом наступних років. Подорожчання міндобрив і пального ще більше посилить вплив погодних умов на стан рослинництва, садівництва і виноградарства в нашій державі.

Для відновлення загиблих посівів озимини садів, виноградників та ягідників держава зобов’язана підтримати селян. Для розв’язання цієї загальнонаціональної проблеми потрібно виділити зі Стабілізаційного фонду як мінімум 1 мільярд гривень.

Соціалісти вважають, що парламент і уряд у цій ситуації повинні діяти консолідовано. Ми внесли законопроект про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” (щодо відшкодування втрат сільськогосподарських товаровиробників від різкого похолодання за рахунок Стабілізаційного фонду) і вважаємо, що його треба розглянути в терміновому порядку, оскільки погодні умови не дають резерву часу на довгі роздуми і чиновні узгодження. Вважаємо за необхідне спрямувати ці кошти на виплату додаткової дотації селянам на кожен гектар загиблих посівів, садів, виноградників, ягідників, а також надати відстрочку по платежах і заборгованості за податками, зборами без нарахування пені та штрафних санкцій сільгоспвиробникам, де озимина і садовина загинули більш як на 30 відсотках площ.

Ці заходи дозволять стабілізувати ситуацію в сільському господарстві, дадуть можливість селянам отримати компенсацію від держави збитків від руйнівного холоду, що призвів до загибелі посівів насамперед зернових культур, садів і виноградників. Це єдино можливий вихід із ситуації, яка склалася, це, зрештою, стане виявом зрілого і відповідального ставлення держави до села і селянина, реальної турботи про продовольчу безпеку держави.

Заступник керівника

фракції СПУ

І.С. Бокий