УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Що важливіше - День Незалежності чи «помаранчева революція»?

Що важливіше - День Незалежності чи «помаранчева революція»?

]24 серпня Україна відзначає чотирнадцяту річницю незалежності. У зв‘язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів з питанням: «Яка подія в системі політичних цінностей нової влади важливіша – День Незалежності чи «помаранчева революція»?

Видео дня

Дмитро ВИДРІН (директор Європейського інституту інтеграції та розвитку):

„Я думаю, что пока для власти важнее то событие, что называется «оранжевой революцией», поскольку именно она привела эту власть к власти. Естественно, это событие будет расцениваться новой властью как более значимое, в том числе и для них лично. А то, что значимо для вас, всегда кажется более значимым и для других. До тех пор пока власть будет иметь свои полномочия, для них события «оранжевой революции» будут более знаковыми и значимыми”.

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Український барометр»):

„Вне всякого сомнения, Майдан и «оранжевая революция». Потому что это то событие, которое дало возможность реализоваться новой власти, то событие, которое привело новую команду к власти. Но это и событие, которое легло теперь тяжелым грузом на плечи всех политиков, которые легкомысленно, надеясь на поддержку населения и получив ее, раздавали обещания насчет демократии, светлого будущего, гласности, быстрого экономического роста и продвижения к Европе. То есть, с одной стороны, эта ценность сделала их известными политиками, дала возможность стать президентами и премьер-министрами, а с другой стороны, это невероятно ответственные критерии (я имею в виду «оранжевую революцию»), по которым оценивают все их большие и маленькие действия”.

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

„Більшість нинішніх державних посадовців(Ющенко, Тимошенко, Порошенко, Зінченко, Кінах, Тарасюк та інші) не брали участі у боротьбі за Незалежність України, тому для них це свято не пов’язано з особистими переживаннями. Вони можуть говорити правильні слова 24 серпня, але вони не вистраждали Незалежність України, тому ці правильні слова дещо натягнуті. Натомість події «помаранчевої революції» для цих політиків пов’язані з моментами власного страху та героїзму, тобто ближче до серця. Тому вищі чиновники поки що частіше говорять про «дух Майдану», аніж про Незалежність. Проблема полягає в тому, що «Незалежність» у вигляді власної держави є об’єднавчим чинником для нації, а «Майдан» об’єднав трохи більше половини. А в державних інтересах надалі знаходити символи об’єднання, а не роз’єднання ”.

Андрій ЄРМОЛАЄВ (президентЦентру соціальних досліджень «Софія»):

„Звичайно, День Незалежності. Мені здається, на рівні декларації про майбутнє саме документи пов‘язані з незалежністю і суверенітетом, заклали підвалини того, довкола чого потім точилася політична боротьба й за часів Леоніда Кравчука та Леоніда Кучми, і навколо чого точилася боротьба в ході «помаранчевої революції». А от «помаранчева революція» - це ще один крок по реалізації ідеальних цілей і цінностей, які закладалися при формуванні інституції незалежності”.

Максим СТРІХА (керівник наукових програм Інституту відкритої політики):

„Як на мене, це дуже штучне запитання. «Помаранчева революція» важлива, оскільки вона привела цю владу до влади. День незалежності важливий, оскільки без цієї події це б усе не відбулося. А однозначно відповісти, яке важливіше, – це, очевидно, передбачало б наявність якихось дуже глибоких філософських поглядів у представників цієї влади, але ці погляди далеко не завжди присутні, а влада неоднорідна”.

Григорій НЕМИРЯ (радник прем‘єр-міністра з питань зовнішньої політики та європейської інтеграції):„Я думаю, це дві цінності, які навряд чи можна порівнювати. Справа в тому, що Україна багато страждала від того, що, будучи формально незалежною, вона не наближалася до рівня країни демократичної, і в цьому сенсі «помаранчева революція» створює шанси, щоб незалежність була поєднана з демократичністю. Саме в цьому поєднанні незалежності і демократичності або прориву до демократії, який було створено помаранчевою революцією, – це цінності, взаємозалежні одна від одної, а не те, що можна протиставити”.