newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Як Президент "рекетом" займався

Як Президент 'рекетом' займався

Продовження репортажу про візит Президента України Віктора Ющенка в Донецьк. Початок читайте в матеріалі

Видео дня

У Донецьку Ющенку погрожували

Крізь призму «Плазми»

Ще ніби учора Віктор Ющенко прямував Донецьком, «насолоджуючись» біг-бордами, на яких донбаська дівчина дає йому гарбуза, або де він зображений в нацистській формі з підписом «за чистоту нації». Нинішній візит навіював Президенту спогади про минуле все тими ж рекламними щитами. Однак тепер дорогою від аеропорту до палацу молоді «Юність» через кожні п’ятдесят метрів стояли плакати «Плазма щиро вітає Президента Ющенка в Донецьку».

«Плазма» - це та ж рекламна агенція, на стендах якої були вивішені образи на адресу Ющенка. Згодом Ворошиловський суд зобов’язав рекламістів компенсувати моральну шкоду, нанесену Ющенку. Агенція це рішення оскаржила, мовляв, плакати клеїли «невідомі пачкуни», щоправда, вибачилась перед позивачем. Ющенко, однак, образу не забув.

На зборах представників влади, самоврядування та громадськості Віктор Ющенко, до цього миролюбний, «білий та пухнастий», згадавши про плазму, одразу змінився. Він перейшов на різкий тон, зняв окуляри, що сигналізувало про готовність до бою, і дав присутнім на зустрічі «колишнім авторитетам» регіону такого прочухана, що одразу згадався дебютний візит гаранта в Донецьк.

«Я хочу послухати про «Плазму», яка мене вітає на всіх стовпах! В цьому залі сидить мер Донецька, сидить «Плазма», я хотів би послухати про це, а не про жуликів», -сходу заявив Президент, коли присутні в залі спробували перервати виступ керівника робочого органу зовнішньої реклами Курчина.

А молодий керівник на трибуні розповів багато цікавого. Що донецька фірма «Плазма» володіє 80% найкращих рекламних місць міста, що неможливо знайти ні поштової не юридичної адреси фірми, що в управлінні захисту прав споживачів лежать пачками невідправлені квитанції штрафів, за, наприклад, рекламу горілки біля школи. Розповів промовець і про те, як місцевий керівник, лідер Партії Зелених, скаржився, що не знає, куди ці штрафи відсилати. А нещодавно весь Донецьк виявився заліплений величезними портретами цього керівника.

Курчин розповів, що Антимонопольний комітет відмовляється розслідувати діяльність фірми, а місцева прокуратура досі не допитала жодного робітника, які клеїли плакати. «Хоча при поклейці малюнків Ющенка зі свастикою були задіяні всі вишки міста і щонайменше сто осіб. Навіть після зміни влади «Плазма» плює на правоохоронні органи. Фірму прикривають з Києва. Мені надійшла інформація, що в цьому бере участь генеральна прокуратура», - заявив Курчин.

В залі почулися вигуки: «Чупруна геть!»

«Чупрун до цього не мав відношення, всі прекрасно в місті знають, що таке "Плазма"», - відповів хлопчина. Присутні активно почали перешіптуватися, обговорюючи можливих патронів рекламної агенції. Думки розділилися: одні говорили, що за «Плазмою» стоїть Близнюк, а іншим вбачався син Януковича.

Віктор Ющенко одразу дав доручення СБУ в 10-денний термін розслідувати цю «ганьбу», повідомити результати державному секретарю Зінченку, або «на 11-й день подати у відставку». Зал зааплодував. Проте Ющенко не завершив свій виступ. Після невеликої паузи він одразу «наїхав» на мера Донецька, що той до сих пір не вибачився перед Президентом.

- Голова тут не при чем! - закричав хтось в залі.

- Голубе сизий, заспокойся. Ти не в кооперативі, - відповів на це Ющенко. - Тут депутати сидять в першому ряду. Голови попригинали - слова просять. Обласні депутати, де ваша позиція? Це питання вашої моралі, якщо ви дозволяєте, що будь-яка країна світу не дозволить собі зробити, якщо ви пасивно все сприймаєте, то я можу лише жалкувати. Це не моя проблема, я вистою, це проблема мільйонів людей, які тут проживають. Вони мають владу, яка займається лише своїми оборотами. На жаль…

Таким роздратованим Президент буває не часто. Губернатор Вадим Чупрун, який сидів у президії по праву руку від Президента, весь зігнувся та принишк. Особливо, коли Ющенко, давав Турчинову поради, як знайти «Плазму»: «Хай спитає в будь-якого школяра, що таке «Плазма» й де вона знаходиться».

Очевидно це питання можна було б з’ясувати тут, в Президії. Проінформоване джерело з ОДА повідомило «Обозу», що 10 привітань Президенту на бігбордах замовила сама держадміністрація, а інші 74 «Плазма» поклеїла в ніч перед приїздом Ющенка з власної ініціативи.

Юхим, дай мільйон!

«Будемо працювати до останнього питання. Без чаю, без кави, без перерви. Це робота, Вам, до речі, йде зарплата за те, що ви тут сидите», - заявив Президент присутнім представникам влади о 4 годині, коли всі «гострили лижі». За розкладом Ющенко мусив їхати в Святогорську Лавру, однак засідання продовжилось ще 5 годин, весь цей час говорив тільки Ющенко – тикав носом в помилки, давав завдання, часто у формі ультиматиму.

Він розповів, що якщо 1 серпня в Донецькій області не буде працювати єдине вікно для реєстрації підприємців, «перший заступник голови ОДА та далі вниз підуть у відставку». При чому президент уточнив: «Ви ж не подумайте, що це означає, щоб в одне вікно вишикувалась кілометрова черга». Якщо на цей час не буде єдиного митного вікна, президент швидку відставку керівникам митниці, а пожежникам заборонив проводити платні курси для підприємців, податковій заборонив брати гроші за усілякі довідки.

Себто установка на рекорд – швидке знищення бюрократії. Питання лише, що з цього вийде.

Деякі завдання Ющенка виглядали досить сумнівно в рамках демократичного суспільства. Зокрема, в найближчі тридцять днів Президент зобов’язав керівників райдержадміністрацій особисто працевлаштувати по одній людині в усіх сім’ях, де ніхто не працює. «Через телефон, через свій статус», - радив Президент, як це треба робити. Напевно, щоб місцеві чиновники не забували, як працює адмінресурс.

Далі Президент розповів, що треба будувати в регіоні. Тут нардеп Юхим Звягільський ледь не потонув в промінні президентської уваги. Наприклад, Ющенко говорить, що в Донецьку треба побудувати лікарняний заклад для хворих на СНІД і додає: «Юхиме, давай мільйон – будуйте лікарню, не носіть «позор» на собі». Далі Президент говорить про тубдиспансери: «Юхиме…», - невелика пауза, -«я всім листи напишу, до Клюєва напишу, до Звягільського, до Ахметова. Треба профінансувати заходи». В залі запанувала напружена тиша. Присутні з жахом чекали, чи назве глава держави ще когось. Нікому не хотілося потрапити в цей список «меценатів з примусу».

Коли Ющенко перейшов до теми дітей-сиріт та проблеми дитячих будинків сімейного типу, він втрете звернувся до Звягільського, а з ним й до усіх присутніх: «Що, грошей не вистачає? А подивіться, на яких машинах ви сюди приїхали».

Останній шанс

Доручень президент давав багато детальних, важливих, потрібних простим людям. Якби донеччани в своїй масі не так вороже ставилися до Віктора Андрійовича, такий стиль роботи їм би, напевне, сподобався.

Зокрема, Президент зобов’язав в 30-денний термін міськради відвести землі під будівництво футбольних стадіонів й парків, тому що в області місць відпочинку в 6 разів менше норми; далі він наказав ОДА розробити план, як повернути в школу 5.5 тисяч дітей, що не навчаються; зобов’язав керівництво Харцизька подарувати сім’ї з дев’ятьма прийомними дітьми м’яч, тенісний стіл і комп’ютер.

Так само детально Ющенко пройшовся по всіх пунктах, починаючи з невиплати зарплат на державних підприємствах, і закінчуючи шкідливими викидами в атмосферу. По ходу він прочитав кілька листів від громадян і навіть працевлаштував в президентському секретаріаті одну жінку, яка назвалася головою громадського об’єднання родин загиблих шахтарів.

Задовго до закінчення розмови було видно, що місцева влада вдруге поспіль вражена візитом президента. Минулого разу він всіх здивував металевими нотками в голосі, вдруге - особистою участю в вирішення місцевих проблем, які керівній еліті здаються дріб’язковими. Зовні це нагадувало банальну школу, де вчитель на черговому уроці розбирає на двійки написану контрольну. Очевидно, Президент дав шанс новій-старій донецькій владі, яка нині перебуває в стані особливого розгублення: що робити далі, як закріпитися у своїх кріслах. Судячи з того, як Ющенко полюбляє навідуватися в Донецьк, на вирішення цього питання у місцевих керівників не дуже багато часу.