УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Прямий ефір Віктора Ющенка на телебаченні

Прямий ефір Віктора Ющенка на телебаченні

На запитання відводилось по 20 секунд. Було отримано 5,5 тисяч запитань, кожні 5 секунд надходило по 10 дзвінків.

Тема примирення воїнів Радянської армії та воїнів ОУН-УПА

Ведуча: Попереду 2 години спілкування

Ющенко: : Я готовий

Ведуча: Першою зачеплю тему, яка актуальна в останні дні – ми щойно відсвяткували 60-річчя Перемоги, і ви особливо наполягали на темі примирення. Чому ця тема така актуальна?

Фото Миколи Лазаренка

Ющенко: Мені здається, такій великій нації, як українська, негоже брати проблеми минулого. Коли говоримо про тему примирення ветеранів червоної армії і УПА, я хотів підкреслити три ознаки. Позавчора відсвяткували 60 років війні. Сьогодні примирилися німці, 40 років тому примирилися іспанці, ми простили поляків за операцію "Вісла", багато інших речей, ми вибачили японців, не простили лише себе.

Я розумію, що це складний вантаж, але більшою має бути відповідальність за майбутнє. Цю проблему має вирішити покоління ветеранів війни. Легендарному поколінню, яке пройшло війну і володіє мудрістю, подати руку один одноному! І тоді діти винесуть їм за це подяку.

Питання з Майдану: Чи є укази про воїнів УПА, наприклад про соціальні гарантії  їм як учасникам бойових дій?

Ющенко: Друзі, треба не з соціальних актів, навіть соціального характеру, хоча важливі і вони, а з примирення. За півтора місяці до 9 травня я закликав до себе ветеранів з двох боків, спілкування було і важке, і легке. Багато організацій на місцях (у Центральних областях і на Заході) подали вже один одному руки. Мені хотілося б, щоб це зробили і в центральних інституціях. Ці питання в мене на контролі (соціальні), я їх ініціюю, але ми маємо почати з примирення.

Питання зі Львова: пане президенте, скажіть хто перший має примирятися? Той хто розорив мене, мою Галичину і вигнав мене в Сибір чи я. Діти мають знати, що УПА це не банда була…

Питання з Сімферополя: товариш президент чи не боїтеся ви другого Нюрнбергу, слов'янського, бо розділяючи слов'ян, ви чините теж злочин (оплески)

Ющенко: Коли чую такі гарячі голови – я заспокоюю себе тим, що це також Україна. З такими підходами до слов'янізму у Криму, до бачення вільної України на Галичині. Скажу обом: Я у Сімферополі перед двома аудиторіями робив експеримент. Якщо сьогодні на таке зібрання в Сімферополі як сьогодні прийде 10 чоловік німців. Як їх зустрічатимуть?

Варіант один: якщо ці люди з'являться у залі, їх зустрічатимуть хлібом-сіллю. Ще з двох боків поставлять дівчат, щоб цілували їх. Коли канцлер ФРН пише нам чергове вибачення за ті роки, то наше потепління нормальне. І ми не питаємо їх, може це діти людей, які топтали нашу землю. Це прощення! Першим руку подає розумніший. І коли в Москву приїздить делегація вермахту, щоб просити прощення, це теж правильно.

Конфлікт, який тримає ваше покоління, не вирішується балансом на крові, на душах, а лише на прощенні!

І тому з ранку до вечора кажу обом сторонам: ваше завдання подарувати цій нації злагоду, а не розкол, подати руку один одному, брати. Це місія цієї влади.

Попередня влада ховала голову в пісок, і хотіла передати проблему онукам. Але я так робити не хочу. Нас не може ділити ні мова, не конфесія.

Питання з Донецька: чи розуміє, що його наміри реабілітувати дивізію СС "Галичина" лише посилять розкол, який був у 1945 році:

Ющенко: Голубе сизий, хто вам говорить про СС "Галичина", ви переплутали грішне з праведним, я кажу про воїнів з УПА , які пройшли суд і були реабілітовані ще при минулій владі, яка їх судила, але зараз вони живуть без жодних соціальних прав? Раз вони пройшли реабілітацію тоді, то в кого є право переносити цей конфлікт у майбутнє.

А про соціальні гарантії скажу одне. 12 місяців тому за кілька сотень метрів звідси, у парламенті по ініціативі уряду Януковича із 237 понижували мінімальну заробітні плату до 205 гривень. І партія регіонів і СДПУ(о) одноголосно голосували за зниження мінімальної зарплати. Сьогодні мінімальна зарплата 322. Вона збільшилася за три місяці на третину. Оце те, що ми говоримо, щоб слово відповідало ділу.

Новий: питання глядача, ким відчували себе під час параду? :

Я відчував себе сином воїна Радянської армії, який 6 місяців бродив, після того як німці на його заставі перейшли кордон, по волинським болотам, ведучи партизанську підпільну роботу. Мій дід воював півтора року, боронив Ленінград. Я представник цього покоління. 9 травня - це синтез трагічних почуттів і радості. Але мова про інше. Ми можемо говорити з унікальним поколінням, яке пережили голодомор, війну, колективізацію. Ми робимо все, щоб вони хоч з цього року відчули, що влада повернулися до них обличчя і хоче вирішити їх проблеми.

Але, шановні ветерани, саме ви маєте вирішити цю проблему, а не передати як хрест іншим поколінням. Я закликаю вчитися у націй, які це вже зробили. Примирення йде простою дорогою, хто розумніший, той має і простити першим.

Прямий ефір Віктора Ющенка на телебаченні

Економічна тема

Ведуча: Зараз не рідко є така думка, що все ж таки економічна ситуація погіршилася. Я чула таку думку, що на сьогоднішню зарплату можна купити більше доларів ніж продуктів. Тобто вашій команді не все вдається? .

Ющенко: Давайте не плутати мухи і котлети. Якщо говоримо про соціальні стандарти, то я хочу вам сказати, що, якби поряд сидів експерт, який би міг проаналізувати бюджет за 14 років України, він би не знайшов найбільш соціального бюджету, ніж той бюджет, який ми сьогодні маємо. Він, до речі, бездефіцитний. Ми до онуків в кишеню не залазимо, як у попередні було роки..

Теза друга. З чого ми почали? Ми почали з того, що економічну програму її соціальний і гуманітарний аспект 2005 року відчує на собі будь-яка частина українського суспільства - починаючи від мами, яка народжує дитинку, закінчуючи глибоким пенсіонером. Чому?

Розробивши 16 соціальних програм ми поставили за мету самі складні соціальні теми, які не були вирішені, ми беремося за їх вирішення, причому радикальне. Наприклад, коли ми говоримо про народження дитинки – соціальна допомога росте в 11 разів. Просто з 480 гривень піднімається до 8500. Далі. Дитинка інвалід – в три рази, дитинка сирота – в 5 разів.

Дійшли до вчителя, медика, бібліотекаря першої категорії, науковця. 57% приріст заробітної плати в цьому році поквартально.

Мене турбує інше. Чому рівень зростання цін ми заклали 9%, не 11 разів, не 25%. Хіба це можна порівняти?

Ми говоримо про те, що ми утримуємо контроль над цінами. Інфляція в цьому році 9% - це влаштовує населення і ті рішення, що ми зробили, дають відповідь на те, що ми маємо в Україні пенсію на рівні прожиткового мінімуму.

Друге. Заробітну плату вчителя і медика довести до середньої заробітної плати промисловості.

Ми можемо говорити, що бюджет 2005 року є настільки соціально рясним, що зараз тему треба задавати з іншої сторони - наскільки такого типу соціальна політика межує з економічними ризиками охолодження економіки, росту її темпів. Мені б було приємніше на ці питання відповідати. Бо в соціальній темі…..

Чому комуністи голосували за бюджет перше за 14 років? Дайте відповідь. Правильні соціалісти голосували за цій бюджет? Тому що це був соціальний бюджет. І не голосувати за нього, це значить виступити проти інтересів нації і суспільства.

З Донецька: Вы обещали создать 5 миллионов рабочих мест. Пока мы видим, что это только одни обещания. В новом бюджете ничего не заложено, чтобы сделать жизнь лучше: льготы отемняються, закрываются предприятия. Скажите, пожалуйста, чем люди должны кормить людей. Вашими обещаниями?

Ющенко: Ви знаєте, шануючи людину, яка запитала, мені б хотілось, щоб вона не питала про це, а у нас відбувалося спілкування. Відповідь дуже проста. Перше. Нові робочі місця створюються в одному випадку, коли відбувається економічний підйом. Для цього повинна бути виконана умова бездефіцитності національного бюджету, щоб уряд не забирав той ресурс, який має працювати на відтворення економіки.

В цьому році ми пішли на безпрецедентний крок, щоб створити 1 мільйон робочих місць, збалансували бюджет, який ми, до речі, прийняли з дефіцитом 32 мільярди після попередньої влади. Запропонували концепцію економічного росту на рівні 8%. Кожний відсоток – ріст ВВП, а це в свою чергу приблизно декілька десятків тисяч робочих місць.

В січні було падіння зайнятості на 90 тисяч. Це, очевидно, той політичний шок, який ми отримали від старого уряду. Починаючи з лютого у нас неустанно до сьогоднішнього дня росте кількість робочих місць. Це те, що стосується теми зайнятості.

Що стосується малого й середнього бізнесу, утворення нових підприємств. Починаючи з другого півріччя одним з показників роботи буд-якого регіону буде створення робочого місця і відкриття структури малого, середнього і великого бізнесу. Пряма відповідальність буде державних структур.

Ми ставимо за мету за 5 років - 5 млн. робочих місць і повернуть українців, які сьогодні, працюють починаючи від Португалії, закінчуючи Росією. Немає сумніву, що ця програма буде виконана. Але, шановна громадянко, я просив би, ну, майте якесь взаємне терпіння.

Знаєте, ця влада, навіть, якщо вона гірка для вас, вона працює лише 100 днів, дехто із міністрів і 100 днів не працює. Давайте дамо змогу цим людям показати, що вони здатні робити те, що вони обіцяли. Давайте наберемося взаємного терпіння і взаємної поваги.

Новий: Людей зрілого віку цікавить питання радянських вкладів. Алгоритм повернення цих грошей?

Ющенко: Вперше, реально хто почав повертати вклади громадян це було в бюджеті 2000 року мого уряду. Де на 300 мільйонів на рік вперше ми видали компенсаційну частину вкладів. В бюджеті цього року передбачено 6 млрд. компенсацій через заліки по комунальних послугах і 500 млн. через обмінні облікові операції по компенсаційним вкладам. 6,5 млрд. це та позиція, яку ми провели в парламенті по компенсації вкладів "Ощадного банку".

Я думаю, що це сума по компенсації найбільша за всі останні 8 років разом взяті.

Але, безумовно, це не може бути повною відповіддю. Тому ми підписали угоду з асоціацією вкладників "Ощадного банку" про програму в рамках якої, ми ставимо за мету поквартально щорічно формувати об’єми компенсацій, які відповідали б можливостям бюджету і з іншої сторони потребам людей.

Приклад такої співпраці – це робота в 2005 році над бюджетом. За його словами 6,5 млрд. – це велика сума, тому на думку президента, було б добре, якби наступного року компенсації були б на цьому рівні або навіть 12 млрд.

Майдан: Люди які були з Вами на Майдані чекають змін в спрощенні системі оподаткування. (Під час виголошення цього питання лунали крики "Ганьба" та "Ющенко геть!", на що прихильники президента почали скандувати "Ющенко!")

Ющенко: Поки в очікуванні знаходиться малий і середній бізнес за великими клопотами, які склалися в бюджеті і за великими справами, малий і середній бізнес хоче почути логіку дій до своїх інтересів. Я почав би з того, що ми започаткували практику з бізнесом, щоб раз на квартал ми будемо зустрічатися для того, щоб спільно виробляти меморандум змін податкової, адміністративної, фіскальної.

На 25 травня в нас відбулися дві зустрічі представників бізнесу. Ми готуємо 17 кроків на 2005 для оптимізації середовища. Починаючи від процедури реєстрації, мається на увазі єдине вікно, - закінчуючи єдиним соціальним податком.

Зараз в найближчі 2-3 тижні ми акумулюємо роботу на те, щоб 24-25 травня провести зустріч з представниками бізнесу, тому я запрошую представників малого і середнього бізнесу 25 травня поспілкуватися з владою.

Проблемою є непрямі податки: ми маємо непрямі податки більші ніж прямі – це питання реформ. Це пенсійні податки, податки на зайнятість, по тимчасовій втраті здоров'я, які можна змінити тільки через реформу, в тому чисті пенсійну.

Це буде відповіддю, як мінімізувати, вийти на соціальний податок. Зараз влада працює над тим, щоб всі соціальні податки звести в єдиний податок в не більше 20%.

СТБ: Есть много вопросов касательно военнослужащих, повышение зарплат, перерасчет пенсий и др.

Ющенко: Всі соціальні підвищення стосуються всіх самих соціально незахищених верств населення. Як окрему позицію, хотів би виловити по військовим. Ви знаєте, що бюджет 2005 року і діяльність в 2005 році ми почали з того, що підняли військовим забезпечення втричі.

Ця цифра далеко не влаштовує, але я думаю, що офіцерам, сержантам відомо, що підняття - це крок який надо цінувати.

Друге, ми поставили за ціль і перед міністром оборони на нараді із представниками Збройних Сил, ми повинні забезпечити скорочення черги на отримання житла серед військових на одну третину. Ми вже акумулювали 50 мільйонів гривень за рахунок чесного продажу майна включаючи закинутих військових містечок

В цьому році як ніколи за останні 10 років військові відчують вперше реальне вирішення свого питання.

Прямий ефір Віктора Ющенка на телебаченні

Соціальні питання

Питання зі Львову. Про одноразову допомогу при народженні дитини. Чому її надають тим дітям, які народилися після встановленої законом дати? Чим завинили ті діти, які, скажімо, народилися на 3 місяці раніше?

Ющенко: Мамочка, я хочу вас заспокоїти… Є норми закону, які впроваджуються з дня його ухвалення, на жаль, чи на щастя. Коментувати це не варто. Але я даю вам слово – що ті соціальні програми, які зараз готуються в тому числі і для вашої дитини, вони компенсують вам ці кошти.

Не переживайте. Сьогодні ми повернулися до мами, до дитинки, до сиріт… Я щомісячно сьогодні персонально контролюю всі ці трансферти. Ми знайдемо спосіб, як виправити несправедливість з вами.

Запитання з Інтернету – Почему месячное пособие для детей до 3 лет осталось на том же уровне?

Ющенко: Сьогодні за перший квартал в Україні народилося 100 тисяч малюків. Рік назад було ще менше малюків. Ми були країною, яка вирождується.

І тому ми почали із першого кроку – що зробити для того, щоб зрушилися програма дитячого народження. Наші перші кроки дають відповіді саме в цьому напрямку.

Другий етап – з 2006 року соціальні програми будуть стосуватися інших груп дитинства. По соціальній допомозі по народженню ми закрили збільшення допомоги в 5 разів, по іншим програмам - у 5,56-5,4 рази, вирішено питання допомоги дітям-інвалідам.

В подальші роки ми будемо займатися іншими програмами з допомоги дітям.

Коли в медичних закладах перестануть витягувати гроші?

Ющенко: Ми виходимо з того, що вийти з ситуації можливо тільки через проведення медичної реформи. Як тільки з'явився новий уряд і був призначений новий міністр охорони здоров'я, я поставив питання про реформування медичної системи України.

Одним із кроків є проведення реформи охорони здоров'я, яка складається із державної медицини і державних страхових гарантій та страхової медицини.

В рамках цієї концепції ми наведемо порядок. Я вам це обіцяю.

Питання з Донецька. Як надалі розвиватиметься вугільна галузь.

Ющенко: Я і моя команда виходимо з того, що вугільна галузь є пріоритетом, який потребує чесної політики. Наша мета – провести реформу вугільної галузі, яка називалась "Вугіль для України", який ми тоді розробляли разом з Юлією Володимирівною.

Є три категорії шахт. Перша - це рентабельні самоокупні шахти, яких сьогодні є 30-40%, яким сьогодні треба дати можливість працювати і заробляти.

Друга група шахт – це шахти, які можуть отримавши якусь допомогу, стати окупними.

Третя категорія – це шахти, які економічними і фінансовими заходами підняти неможливо. По цій групі шахт, виділивши їх, треба взяти і застосувати програму зайнятості.

Закриття шахти – це не значить автоматичне безробіття. Я вам даю слово – жодна реформа не варта виникнення соціальних проблем.

На заміну ми повинні створити нову систему робочих місць. Коли я був прем’єр міністром одне робоче місце коштувало 20 тис доларів. Це так оцінили експерти. Я переконаний - дай цій людині 20 тисяч доларів, вона зробить набагато більше робочих місць.

Нам потрібна чесна програма. Я вам даю слово – як тільки ми розробимо цю програму, я приїжджаю в Донецьк, ми сідаємо, ведемо чесну публічну розмову. І друге – якщо та концепція не буде прийнята – я буду давати уряду доручення до шліфування такої програми, яка забезпечить всі інтереси.

Питання з Майдану. Там зібралися більше 100 працівників Нікопольського феросплавного заводу (в цьому підприємстві має свої інтереси зять Кучми Віктор Пінчук, який також володіє всіма трьома телеканалами, які транслювали прямий ефір за участі президента). Один з працівників заводу зачитав звернення трудового колективу заводу з проханням розібратися в ситуації навколо цього підприємства.

Ющенко: Я в курсі цієї проблеми. Я знаю, що відбувається. Я переконаний, що найближчим часом ми вирішимо це питання, воно не затяжне…

Я в курсі цього процесу, але є правовий етап, який має свій термін.

Симферополь. Вопрос о статусе Крымской автономии и реабилитации крымских татар. Когда вы наведете порядок в продаже земли на Южном берегу Крыма?

Ющенко: Цікаве питання – люди, які задають ці питання, добре розуміють, що відведення землі є в компетенції селищних і міських рад, які обираються. Але добре… я розпочну відповідати…

Остання ініціатива, з якою я приїхав до Криму, така. Теза номер один – це моє звернення і до кримських татар – я звертаюсь до органів місцевої влади щодо мораторію на відведення землі. Друга позиція – ми призначаємо комісію, яка веде програму по інвентаризації землі - для цього кримський уряд просить 2 місяця.

Програма буде розроблятися урядом Криму. Мета – дати на кінець-то відповідь, яким ми бачимо використання Криму як рекреаційної зони.

А зараз – кримським татарам неможливо отримати землю навіть у степній зоні. А в унікальній зоні Південного берегу Криму дають. Як правило, це - київський бомж, видають ці землі, то є ті тропинки, по яким гуляв імператор. Все це відбувається через корупцію і хабарі. Населення зараз не може війти до моря, до пляжу.

Тому я прийняв розпорядження – всі землі, які були видані таким чином, мають бути повернені. Через 2 місяці вони будуть повернені назад.

І негоже, щоб після такої самоуправної влади люди зверталися до Києва за допомогою.

Адже у вас є міліція, СБУ… Президент це зробив, щоби земельне питання було вирішене законним шляхом. В мене немає сумніву, що в наступний мій приїзд це питання буде вирішено.

Щодо статусу автономії…

Україна є унітарною державою, це – положення її Конституції. Цей крихкий баланс, який формувала держава не за 1 рік. Кримська автономна республіка у відповідності до Конституції має ті повноваження, які узаконені і які жодним чином ніким не ревізуються и не піддаються сумніву.

Коли я проводив зустріч з Меджлісом, я запропонував таке. Моя пропозиція до Меджлісу: перше - зреагувати на ту резолюцію, де ставилося за мету створення кримськотатарської автономії. Я підкреслив, що ця норма не відповідає Конституції і нашим устремлінням.

Я просив Меджліс і знайшов там порозуміння. Друга позиція – я запропонував українській, російській громаді і особливо кримськотатарській громаді підтримати ініціативу спільним меморандумом примирення, який би засвідчив, що всі етнічні громади знаходяться в мирі і спокої.

Я також сказав, що при проведенні публічної прозорої політики кримськотатарським Меджлісом я і мій уряд готові брати на себе зобов'язання початкового вирішення проблем кримських татар – програми землі, освіти, засобів масової інформації…

Що робити людині, яка буде вчитись на медика в загальному обсягу 11 років і по закінченні отримуватиме жебрацький заробіток?

Ющенко: Ця країна виграє майбутнє лише в одному випадку, коли вона буде шанувати людей освіти і технологій. Освіта і технологія це теми, коли ми говоримо про медичні проблеми, та ж адекватна площина. Коли ви берете ситуацію у західній медицині, медики там одні з найбільш оплачуваних людей, мають колосальну зарплату.

В усьому світі врач ходить за пацієнтом, а не пацієнт за врачом. Для цього потрібна до цього ц модель працювала навпаки – ми мали систему, яка відділяла би медицину від пацієнта.

Тому ми говоримо – друзі, якщо ми хочемо підняти статус медицини, треба говорити про реформу системи охорони, про зміні у системі фінансування. Для цього зараз розробляється програма, я вам обіцяю, яка буде публічна і буде обговорюватися по всіх краях і вісях України.

І ви будете бачити майбутнє у цій державі.

Питання ведучої. Як скоро чекати реформи в сфері медицини?

Ющенко: Ми виходимо з 2006 року….

Кадрова політика і арешти

Ющенко: Ці 100 днів було присвячено кадровим питанням, то за цей час було змінено більше 18 тис. службовців. Я переконаний, що це добре, але я не думаю, що ми повинні цим захоплюватися.

Майдан: Почему люстрация распространяется на тех людей, которые поддерживали на выборах Януковича? Ви обіцяли, що прийде чесна ми не бачимо жодного гучного процесу. Коли будуть виконані ці обіцянки?

Ющенко: По відношенню до люстрації. Є політичні посади. І коли ми говоримо про те, що перемога на виборах є природнім продовженням заміни влади на всіх щаблях влади. Я не можу працювати із старою системою керівництва виконавчої влади. Але мова йде про 2-3 тис.

Посадовців, які треба замінити. Я не говорю, що там всі погані люди, ми говоримо про принципи. Коли ми говоримо про роботу прокуратури, міліції, податкової адміністрації, я не можу працювати з тими людьми, які дискредитували податкову систему, я буду замінювати всіх керівників податкової системи в центрі і на місцях, тому що це принцип, який може дати відповідь на те, що ті помилки, які робила минула влада, ті зловживання, які вона допустила, вже більше не повторяться. І тому я ще можу декларувати, що уряд говорить про систему наповнення персоналу того чи іншого міністерства.

Я ніколи не говорив і не можу сказати, що ми будемо робити фільтр по відношенню до того, що тільки причетність до помаранчевого кольору дає право людям працювати у державних закладах України. Нам потрібні чесні, професійні, патріотичні люди. Це є три норми, які дають право на роботу людям, які володіють такими якостями.

Щодо гучних справ. За 1,5 місяці всього викрито 19 262 злочинів, кожний 3 злочин – у сфері службової діяльності. Це або хабар, або зловживання владою, або перевищення влади і т. ін. Якщо говорити по категорії службових злочинів, скоєних керівниками або органами влади, я хотів би, щоб ви цю статистику записали, бо ви цього, я думаю, за 14 років незалежності України не чули.

Викрито всього 171 особа, із них облдержадміністрації – 34 особи (це по тим, по яким вже ведуться кримінальні справи), голови облдержадміністрацій – 2, заступників голів – 9 , начальників управлінь - 17, начальників відділів - 6, облради – 6 (3 голови облрад, 3 начальники управлінь), районні держадміністрації - 77, в тому числі 30 керівників районних адміністрацій, 15 заступників, 17 начальників управлінь і 15 начальників відділів.

На жаль, у цьому списку є як ті, кого вже призначили (нові кадри), так і ті, хто були їх попередники. Міські голови та селищ міського типу – 17 осіб, в тому числі 14 голів міськрад. Міськради – 35 осіб, голів міськрайрад – 9 чоловік, 4 чоловіки їх заступників, 12 чоловік – начальників управлінь. Всього порушено 30 кримінальних справ по міськрайрадам.

Всього із 171 випадків фіксації порушень закону по цим людям порушено 149 кримінальних справ. Я не думаю, що за 14 років люди такого рівня так відповідали перед законом і перед українською громадою. Я прошу, шановні друзі, все таки зважити. 100 днів – це дні, коли формувалися кадри, відповідні апарати, програми, функції, цілі. Початок цієї роботи говорить про те, що ця робота проводиться не для червоного слова.

Я не хочу, щоб в українській владі були рецидивісти, з двома-трьома ходками, я хочу, щоб українська влада брала хабарів, і вона не буде цього робити. Я закликаю кожного дня це робити голову служби безпеки, міністра внутрішніх справ, керівників податкової адміністрації. Я переконаний, що в цьому напрямку ви побачите, що ці справи приведуть до освітлення нашого життя.

Донецьк: когда вы прекратите политрепрессии? Когда выпустите Колесникова? Ваше отношение к министру Луценко, отправите ли вы его в отставку, если окажется, что дело против Колесникова сфабриковано?

Ющенко: Сьогодні по тих фактах, по яких ведеться конкретне слідство, до речі, це стосується колишньої влади. Наприклад, у сфері податкової діяльності 4 млрд. грн. вкрадено з держбюджету по відшкодуванню ПДВ.

Тільки одна залізниця, 5 її підрозділів, вилучили із свого бюджету. 1 млрд. грн. Кожна дорога по 250, 200 млн. грн. Перераховувала на політичне виборче шоу. 1 млрд. вкрадено ДУСею, 100 млн. – в Олімпійському комітеті. І куди не кинься, ми маємо об’єми крадіжок або з шістьма, або з дванадцятьма нулями.

Тому я як президент хочу сказати, що я не буду втручатися у правовий, законний процес, який буде стосуватися будь-якої справи, пов’язаної з крадіжкою. Я не хочу, щоб потім на мене показували перстом, що президент хоче стати над законом. Є процесуальні норми, є ген прокурор, є обласні прокурори, є начальники обласних управлінь МВС, на яких лежить повна відповідальність процедурі проведення в тому числі і цієї справи.

Коли мені говорять, що ніякий там "Білий лебідь", або "Дикий лебідь" універсам, який за місяць по 1 млн. дол. не показував у касових оборотах, коли правоохоронці стверджують про те, що давалися вказівки про перепис рухомого і нерухомого майна керівникам донецької влади по таких сумах, по яких простий донецький шахтар і та людина, яка задавала це питання очевидно не мислила, я не маю морального права втручатися у ці процеси.

Моя роль полягає тільки в одному, щоб ці процеси йшли виключно у відповідності до закону. Якщо мені буде відомо, що прокурором, або представником МВС були допущені відступлення від закону, вони завтра будуть у відставці і будуть покарані

Майдан: Я президент городского фонда Женщин-матерей инвалидов гемофилии. До каких пор будет отсутствовать государственное финансирование на наш единственный жизненноважный препарат, восьмой-девятый фактор, за счет которого живет эта категория больных?

Ющенко: Якщо у вас є можливість завтра передати мені лист з подібною постановкою питання і дати фінансові характеристики про які суми йде мова і в якому часі, я думаю, що я це поставлю як завдання уряду і це питання буде вирішено.

Прямий ефір Віктора Ющенка на телебаченні

Зовнішня політика

Ведуча: Питання з Криму: Чи буде проводитися референдум, щоб з'ясувати ставлення українців до вступу до НАТО?.

Ющенко: Друзі, я вам гарантую, що формування національної позиції по ЄС та НАТО – вони будуть вирішуватися виключно через референдум. Якщо ви стежите за моїми виступами, то логіка дій полягає в тому, що пункт номер 1, від якого виграє кожен українець – це вступ України до ЄС.

Ми говоримо, що особливістю України є те, що на Сході наш стратегічний партнер Росія. Ми повинні розвивати ці зв'язки. Те що ми створили комісію Путін-Ющенко, де створили три комітети по проблемах, які роками не піднімалися, говорить, що ми щиро будуємо стосунки з Росією.

Друга частина інтересів – західні кордони України підходять до ЄС. Там сьогодні 40% нашого експорту, який формує, можливо, формує більше 10 мільйонів робочих місць в Україні. Є один спосіб захистити наші інтереси там, щоб у нас не забирали там літаки, щоб не забирали наше майно за кордоном – це формалізувати наші відносини з цим ринком, отримати статус ринкової економіки, стати членом СОТ, оце є пріоритет.

Пом'якшити візовий режим, хоча б для молоді, журналістів, працівників культури. Це пріоритет, над яким треба працювати.

Тому 21 лютого ми підписали угоду "Україна-ЄС", яка ставить мету за три роки зробити прогрес у більш ніж 20 напрямках співпраці.

Головне – це чітко закріпити наші інтереси на тому ринку. Це те, про що я говорю неустанно з ранку до вечора, що це важливо для України. Це система, яка принесе мільйонам українців нову пенсію, нову зарплату, бо головне питання в економіці - це не як виробити тону хліба, тону вугілля чи станок, а де продати.

На західний ринок Росія продає 55% того, що вона продає. Я запитую вас і себе – чому б нам не повторити цю російську динаміку за 4-5 років? Росія стоїть на грані підписання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС. Росія розробляє договір по 4 просторах і тому, я підкреслюю, відповідає українським інтересам проводити політику євроінтеграції в економічній, гуманітарній, соціальній сфері.

Політика євроінтергації - це не політика проти когось. Мова про те, що ми розвиваємо наші стосунки і з Росією, де є одна механіка, і з ЄС, де працюють інші принципи. І головне, щоб принципи організації одного ринку не суперечили принципам організації іншого ринку.

Це є суть організації цієї політики. Я щасливий тим, що це питання розуміється і в Москві і в Києві. Переконаний, це те , що не вистачало українській політиці. До цього українська політика будувалася за принципом "або-або", ми запропонували інший принцип - "і-і". Нам потрібні стратегічні відносини і з Росією, і з ЄС. Це речі взаємопов'язані. За це проголосувало більше 330 депутатів парламенту.

За НАТО проголосувало більше 240, але з нашої дискусії я хотів би поки виділити першу тему, яка стосується насущного дня.

А питання, яку систему колективної безпеки нам сповідувати, як швидко до неї йти – це не питання сьогоднішнього дня. Я просто не хочу ці пристрасті підігрівати.

Бо коли йде соціальне опитування українців про євроінтеграцію, то на запитання, що ви знаєте про НАТО , то тільки 2% українців заповнили рядок, що вони інформовані і володіють матеріалом, що таке НАТО. 98% поки в пошуках того. Вони знаходять або під впливом радянської пропаганди або не володіють темою.

Тому це не тема дня. Я не хочу тратити свою енергію, щоб наводити тут якість протиріччя, аргументацію, яка не на часі.

Тема номер один сьогодні - інтеграція з Росією і ЄС. Давайте розберемо ці дві теми, уяснимо, де працює ЄС, де працює ЄЕП, як поєднати ці два принципи. Якщо ми це виграємо, то буде одна з успішних зовнішніх політик України.

Новий канал: надійшло більше 4 тисяч питань з Інтернету. Багато з них стосується мовної теми. Українців цікавить, коли з'явиться можливість повноцінно спілкуватися українською мовою, вивчати культуру, звичаї. Росіяни ж хочуть знати, чи отримає російська мова статус державної. .

Ющенко: Я би почав з того, що обидві сторони мають тримати толерантність і взаємне розуміння. Нам не треба стати взаємно виключаючи вимоги. Ми живемо в українській державі, де державною мовою є українська. Це норма Конституції. Я просто не коментую цей факт.

Багато політичних кіл хоче представити сьогодні ідею другої державної мови. Вони мають право, є верховна Рада, є депутати… Якщо хтось переконаний, що він має 226 голосів, вірніше 300 – це питання можна ставити. Але я не хотів би забавлятися цією темою як мій опонент перед виборами. Давайте серйозно ставитися до цього питання.

Тема перша. Українська мова - державна – і держава повинна робити усіляку комплексну підтримку цієї мови, забезпечувати усілякий розвиток. Починаючи з дитячого садочка і закінчуючи ЗМІ, закладами освіти тощо.

Це питання роками було проігнороване, не мало адекватної відповіді. Я не можу сказати, що воно має адекватну відповідь у бюджеті 2005 року. Безумовно, ні.

Але, на відміну від попередніх часів, ця влада розуміє значення державної мови і формуватимемо державну політику підтримки держаної мови, видавництва книги в рамках закону. Так як це робить Росія, Польща, як будь-яка країна, яка каже, що вона держава і має мову. Тут проблема більш-менш зрозуміла, куди слід рухатися.

В цьому контексті виникає замовлення українських фільмів, українських газет, видань. Я хочу засвідчити лише одне – ми будемо проти запровадження будь-яких пільг до україномовних видавництв. Ми виходимо з того, що фіскальна політика, податки для всіх рівні, а державна підтримка має бути чітко задекларована в бюджеті.

Що стосується російської мови або будь-якої іншої. Ми виходимо з того, що це мова мільйонів людей, які проживають в Україні.

І цим людям має бути забезпечено мовний комфорт, починаючи з дитсадочка, закінчуючи школою, інститутом, ТБ, радіо, театром, бібліотеками тощо.

Тому, на мій погляд, в здоровій нації не виникає питання, яку мову розвивати. Українську мову, бо це державна мова. Але якщо ми розуміємо, що поряд з нами є стратегічний партнер Росія, де ми хочемо забезпечити реалізацію українських інтересів, ми повинні знати російську мову. Розвиток російської мови має відбуватися не за рахунок української, а розвиток української мови - не за рахунок російської.

Одна людина має отримати пакет знань з української, російської, французької, англійської, німецької… Якщо ми хочемо називатися людьми третього тисячоліття, то це ми зможемо зробити не в виробництві вугілля чи зерна, а освіті і технології. А без мов не може бути освіти.

Я російськомовній аудиторії відповідаю - російська мова не зазнає жодного утиску на будь-якому рівні.

Коли ми зустрічалися з президентом Путіним, ми, окрім загальнополітичних, економічних тем, говорили про гуманітарний блок. Є мета була поставити на 2005 рік короткий план розвитку. Це тема мови, освіти, бібліотек, інститутів, взаємних видань. Це питання ми ще раз порушили 9 травня в Москві. Ми домовились що з російського і українського боку буде створено план дій десь на 15 пунктів, які передбачатимуть розвиток шкіл, ЗМІ, бібліотек, культурних центрів. Я даю вам слово, що ми до останньої букви виконаємо ці домовленості.

Студія СТБ: Ми повідомляємо, що закінчуємо приймати дзвінки. За дві години ефіру зателефонувало 26 тисяч глядачів. Ми обійшли увагою селян, а інше питання стосується вашого здоров'я. Як ви себе почуваєте?

Ющенко: Я здоровий, я здоровий.... У мене в цьому плані іде хороший прогрес, але ми повинні бути наділені певним терпінням. Я дякую Богу, що вийшов з того, звідки 99% не виходять. І справитися з шістьма тисячами доз за один місяць не вдається.

Я здоровий, я все роблю, щоб бути у хорошій формі. Дякуючи тому, що хороша форма була завжди, я переміг ці рокові обставини... Переміг дякуючи мільйонам українців, які молилися за мене, дякуючи мамі, яка на той світ пішла від кривди, дякуючи своїй дружині, родині, всім. Дякуючи всім, хто є.

Як відрізнялося нинішнє спілкування від вашого досвіду, коли ви спілкувалися з українцями на площах?

Ющенко: Уявіть собі, я кожен день отримую тисяча-тисяча шістсот листів. За структурою питання були різні, але значна частина тяготіла до соціального блоку. Сьогодні 40% листів, які отримую я – це листи надії судів, прокуратури, міліції, податкової. Як правило, мова іде про справи, яким по два-три роки, по багато-багато місяців.

Мене радує, що у людей появилася надія. Що у них є місце на карті Україні, де вони знають – треба туди звертатися, бо вони знають, що там вирушіють, там можуть допомогти.

Я знаю, що найкраще допомогти – через правильну політику. Ми заклали програму "Назустріч людям", метою якої є зробити соціальну політику України такою, якою вона не була в останні роки.

І, знаєте, Міжнародна організація праці за перший квартал по рівню соціального захисту людей перенесла Україну з 58 на 35 місце – з 90 країн, по яким ведеться моніторинг.

Ми зробили концепцію економічної моделі, яка працюватиме не один рік на Україну, зробили кадрові зміни, принесли свободу ЗМІ. Навіть те, що твориться на майданчику (виступи проти Ющенка під час ефіру з деяких міст - УП)... Це треба прощати. Хтось стоїть з гаслами, викликами. Це як маятник, який був довго прив'язаний в одну сторону – його відпустили, і його потягнуло в другу.

Колись ці люди стануть грамотніші, будуть поважати свою країну, свого президента, свій прапор, свій тризуб, свою маму, свого батька, свою родину. Колись і цьому ми навчимося.

Ми робимо, щоб судова влада була чесна. Я ніколи не вибачу 30 суддям, які за минулий рік прийняли рішень, якими скорочено бюджетні надходження на 10 мільярдів гривень...

Ці рішення скасовані?

Ющенко: Ні! Не скасовані... Це не є судова система, не є робота на Україну. Але це процес, який потребує час. Ми можемо емоційно кипіти, можемо це не вітати, але механізм, який є – він досить складний, щоб такого типу рецидиви прибирати з судової системи. Хоча я переконаний, що там більшість нормальних людей, які вболівають за Україну. Це не хабарники.

У цій країні перед законом, перед судом всі рівні. Я зачитав як фронтову сводку, що зроблено, щоб показати: мене не цікавить, якщо службовець, якого я призначив, бере хабарі, я хочу вийти на майдан і сказати: "Вибачте, я помилися, я дурня призначив, і хай буде суд, як він заслуговує".

Я даю слово – ця влада не буде ховати голову в пісок, не визнаючи помилки. Ми просимо одного... Є два підходи оцінки дій влади громадянином.

Одна критика – та, яка окрилює владу. Це партнерська критика, від якої стаєш багатшим, мудрішим, сильнішим... Друга критика – яка обрізає крила. Я хотів, щоб у наших стосунках було якнайменше такої тенденційної, некорект критики.

Ви зараз більше якої почули критики?

Ющенко: Нормальна розмова. Нормальна...

Ви готові повернутися до такої ж розмови через 100 днів?

Ющенко: Так. Ми готові пропонувати такий режим спілкування. Починаючи зі слідуючого місяця я буду виходити з щомісячними посланнями до нації, які стосуються найактуальніших тем. Це буде хвилин на 20, де б я хотів донести суть, основи того, що називається державна політика.

Друге – я б гаряче підтримав, якби ми цю ініціативу, яку блискуче сьогодні провели, щоб ми її повторили. Якщо на це буде ваша добра воля.

Дякую, пане президенте.

http://www.pravda.com.ua