УкрРус

Красивий альянс

Колишня югославська республіка отримала офіційне запрошення вступити до НАТО і в найближчі місяці переговорний процес буде завершений. Для задоволення чорногорського керівництва і для сказу російського, пише Віталій Портніков для espreso.tv.

Історія чорногорського приєднання до НАТО і погіршення відносин Росії і Чорногорії дуже нагадує російсько-українські взаємини. У колишній Югославії не було республіки, яка б ставилася до Росії з такою симпатією, як Чорногорія. Тут треба нагадати, що в роки існування СРСР і СФРЮ Росія не користувалася особливою любов'ю в Югославії. Після конфлікту Сталіна і Тіто Радянський Союз розглядали як потенційного окупанта, як країну, яка намагається нав'язати іншим державам свою волю. Але в Чорногорії про повагу до Росії не забували навіть тоді. Багато в чому ці симпатії зумовили рішення чорногорців залишитися в державному союзі з Сербією. Керівники Сербії після розвалу Югославії декларували свою несподівану любов до Росії - ймовірно, розраховували, що Москва допоможе їм у війні проти інших республік Югославії.

Москва не допомогла, а Чорногорія залишилася із Сербією. Але виявилося, що ніякої поваги до партнера по союзу серби не проявляють. Чорногорію просто не помічали, в республіці посилювалося розуміння, що гарантією такої поваги стане тільки незалежність. А дружити з Росією може і самостійна держава.

Однак після проголошення незалежності чорногорців і тут чекало розчарування. Російські бізнесмени - всякі там Дерипаски - справді прийшли до Чорногорії і почали сприймати її як свою колонію. Російський посол в Чорногорії став вести себе як генерал-губернатор - у повній впевненості, що те, що передав Путін, має виконуватися. Тоді чорногорці і задумалися, що час на НАТО і ЄС - можливо, після цього серби і росіяни зрозуміють, що навіть маленькі країни гідні поваги.

Росія, зрозуміло, зробила протилежний висновок. Стали плануватися дії по дестабілізації ситуації в Чорногорії. Російське посольство в цій країні перетворилося на справжнісінький штаб заколоту. По суті, російські дипломати стали діяти так, як карикатурні американці з російських пропагандистських побрехеньок - тільки щоб не дати Чорногорії вступити до НАТО. Союзником російських дипломатів виступило керівництво сусідньої Сербії - так вчорашні брати виявилися найзвичайнішими ворогами. Саме тому в Чорногорії зрозуміли: рішення було правильним. Захиститися від нахабних "братів" можна тільки під парасолькою НАТО.

Так що це буде дійсно красивий альянс.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Наши блоги