Рушійні сили війни залишилися незмінними

2.9т

3 вересня 1939, відразу ж після оголошення Великобританією війни проти Німеччини, король Георг VI звернувся до нації з промовою, яка транслювалася по радіо для всього народу:

"У цю важку годину, мабуть, найбільш фатальну в нашій історії, я хочу звернутися до кожної людини з мого народу, як тут, так і за морем, з цим повідомленням, яке я кажу з тією ж глибиною почуттів до кожного з вас, як ніби я був би на вашому порозі і говорив з вами особисто.

Вдруге в житті більшості з нас, ми є в стані війни.

Знову і знову, ми пробували знайти мирний вихід з відмінностей між нами і тими, хто в даний час є нашими ворогами; але це було марно.

Ми були змушені вступити в конфлікт, бо ми покликані нашими союзницькими зобов’язаннями і маємо відповісти на принциповий виклик, який є фатальним для будь-якого цивілізованого порядку в світі.

Це принцип, який дозволяє державі, в егоїстичному прагненні до влади, не брати до уваги свої договори і свої урочисті обіцянки, які стосуються застосування або загрози застосування сили проти суверенітету і незалежності інших держав.

Такий принцип, позбавлений будь-якого маскування, безумовно є простим примітивним вченням, і якщо цей принцип буде застосований у світі, свободі нашої країни і всій Британської Співдружності націй буде загрожувати небезпека.

Але набагато гірше буде те, що всі народи світу будуть триматися в рабстві страху, і всім надіям людей світу про безпеку, справедливість і свободу між народами буде покладено край.

Це і є в кінцевому підсумку те питання, що стоїть перед нами. Заради всього того, що нам дорого, заради миру і світового порядку у світі, - це немислимо, щоб ми могли відмовитися від вирішення цієї проблеми.

Саме до досягнення цієї високої мети я тепер закликаю моїх людей у себе вдома, і мої народи за морями, які зроблять нашу справу своїми руками.

Я прошу їх стояти спокійно і твердо і бути об'єднаними в цей час випробувань.

Задача буде важкою. Попереду можуть бути темні дні, і війна може не обмежитися тільки полем бою, але ми маємо робити правильно так, як ми це бачимо і розуміємо, і з благоговінням здійснювати нашу божу справу. Якщо кожен з нас і всі ми продовжуємо рішуче бути Йому вірні, будемо готові до будь-якої службі або пожертви, якої буде потрібно, то з Божою поміччю, ми переможемо.

Нехай Він благословить і тримає нас усіх."

Король виголосив цю промову стоячи (незважаючи на те, що його офіційний портрет зображує його сидячим).

На жаль, за 77 років, що минули з дня проголошення цієї промови, деякі речі - зокрема, рушійні сили війни - залишилися незмінними. Хоча саме за те, щоб позбутися них, було покладено майже 65 мільйонів життів на полях Другої Світової...

Читайте все новости по теме "Блог о событиях в мире" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Наши блоги