newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС

Надійний партнер держави на ринку страхових послуг

Надійний партнер держави на ринку страхових послуг

Система оподаткування надає можливість державі отримувати необхідні фінанси, проте збільшувати податки та структурувати процедуру їх стягнення варто, враховуючи інтереси бізнесу.

Видео дня

У сфері страхування наразі відчутна нестача розгалуженої сітки розповсюдження страхових продуктів, вкрай важливих для населення. Чи можуть страхові агенти отримати фору від держави у спрощеній системі оподаткування? Та чи принесе це очікувані результати громадянам України?

Спрощена система оподаткування – це дієвий інструмент, який забезпечує у більшості країн світу ефективну систему стягнення податків та зменшує навантаження на бізнес, що тільки набирає обертів, або ж постійно пов’язаний з великими ризиками. В Україні навколо єдиного податку з кожним роком розгортається нова вистава.

В цілому новий Податковий кодекс України вносить ряд позитивних змін. Зокрема встановлює основні засади: стабільність – зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Серед основних нововведень для підприємців-фізичних осіб, бажаючих застосовувати спрощену систему оподаткування наступні позитивні зміни: зняте обмеження для віднесення на витрати вартості придбання у платника єдиного податку товарів, скасовано доплату 50% податку за найманих працівників, свідоцтво платника єдиного податку запроваджується безстроково, за сумою максимального доходу для застосування спрощеної системи підприємців розділили на чотири групи.

До першої групи належать фізичні особи, обсяг доходу яких не перевищує 150 розмірів мінімальної заробітної плати, до другої – фізичні особи, обсяг доходу яких не перевищує 1000 розмірів мінімальної заробітної плати, а кількість співробітників має не перевищувати 10 осіб, до третьої – фізичні особи, обсяг доходу яких не перевищує 2000 розмірів мінімальної заробітної плати, а кількість співробітників також має не перевищувати 10 осіб. Четверта категорія – юридичні особи, обсяг доходу яких не перевищує 5000 розмірів мінімальної заробітної плати, що мають у своєму штаті не більше 50 співробітників.

Саме з розподілом платників податку за трьома групами наразі і виникає найбільше проблем. Згідно з критеріями поділу,наприклад, страхові агенти підпадають під другу групу «спрощенців», тобто тих, хто надає послуги населенню, займається виробництвом та продажем товарів або ресторанним бізнесом. Від інших груп їх відрізняє також наявність до 10 найманих працівників та обсяг доходу до 1 млн. гривень. Проте на момент реєстрації законопроекту про спрощену систему оподаткування у ньому були положення, за якими, наприклад, страхові агенти не мали права переходити на спрощену систему оподаткування, оскільки їхня діяльність розцінюється як така, що використовувалась для мінімізації витрат у бізнесі.

Така позиція є досить сумнівною. Страхові агенти – це не просто посередники, через яких «проганяють» документацію. Вони допомагають великим страховим компаніям взаємодіяти з населенням і працюють на страховиків та від їх імені. У Києві, звичайно, не відчувається нестача страхових послуг та обмеженість вибору страхових продуктів. А далі від столиці з цими послугами стає усе складніше.

За останні роки тільки мобільний зв’язок активно розвивав власну мережу та досяг успіхів. Проте і досі залишається ряд населених пунктів, у яких зв’язок обривається. На жаль, на карті страхових продуктів таких білих плям куди більше. Питання запровадження обов’язкового медичного страхування, забезпечення гарантій цивільно-правової відповідальності водіїв, розвитку страхування життя постійно обговорюються на найвищому рівні. Але наразі такі послуги доступні у деяких частинах України лише завдяки зусиллям страхових агентів.

За законом, вони можуть укладати договори страхування, одержувати страхові платежі та працювати зі страховими виплатами та відшкодуваннями – тобто здійснюють типову посередницьку роботу. Світова та європейська практики показують, що діяльність страхових агентів оплачується швидше у вигляді комісійних, аніж шляхом укладання трудових відносин, тому логічно включити діяльність страхових агентів у перелік підприємців, яким дозволено перейти на спрощену систему оподаткування.

Виникає декілька ряду моментів щодо використання вдалих закордонних практик в Україні. Серед головних проблем недопрацьовані пункти Податкового кодексу, які містять низку невирішених аспектів роботи страхових агентів. Наприклад, питання співпраці з юридичними особами, утримання податків, та чіткий діапазон послуг для страхових агентів, котрі обслуговуються в другій групі платників єдиного податку.

В першу чергу, варто віднести страхових агентів до другої групи з можливістю обслуговувати не лише населення, а й юридичних осіб, котрі перебувають на загальній системі оподаткування. Парламент має внести зміни до податкового кодексу, аби внести відповідні роз’яснити аспекти роботи страхових агентів у другій групі «спрощенців» на полегшених умовах, щоб не обмежувати їхню діяльність та можливість співпрацювати як з фізичними, так і з юридичними особами. Головними вимогами можна залишити пункти про обсяг доходів та найманих працівників для даної групи.

Такі дії допоможуть розвивати та розширювати страхову галузь загалом, що стане великим кроком уперед і для всієї країни. Відповідно зростуть і надходження до бюджету від сплати податків цими підприємцями. За орієнтовними підрахунками це – від 2% до 20% для представників другої групи спрощенців. Це може стати стабільним джерелом наповнення державної скарбниці, адже є багато видів страхування, серед них і обов’язкові.

Державна податкова служба України та Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики підтримують запропоновані зміни до податкового кодексу. Профільний комітет Верховної Ради, в свою чергу, провів відповідні обговорення з представниками страхових компаній та розробив план заходів для детальної розробки даного питання.

Проблеми страхових агентів у складі другої групи підприємців платників єдиного податку не можуть чекати, оскільки разом із ними без важливих страхових послуг залишаються сотні громадян України. Неврегульовані питання сьогодні затримують розвиток та стрімкий рух нашої держави до світової та європейської спільноти.