, view = metaData.view != null ? string.Join("|", metaData.view) : null})

Всі пішли на "Фронт"

26

Що не кажіть, а опозиції не дуже щастить останнім часом. У "Свободі" - скандал за скандалом, у "Батьківщині" дехто наполягає на виключенні з фракції Дмитра Андрієвського, котрий голосував за президентський законопроект; Юрій Луценко взагалі гне свою лінію, яка відрізняється від генеральної – вони з Юлією Володимирівною не зійшлися у поглядах на те, потрібен чи не потрібен на президентських виборах єдиний кандидат.

А тут ще й "сюрпрайз" від членів "Фронту Змін", котрі настільки не хочуть злиття з "Батьківщиною", що готові поборотися за власний бренд. Це, власне, секрет Полішинеля – небажання підлеглих Яценюка сліпо виконувати рішення, ухвалені нагорі. Втім, якщо раніше йшлося про те, що заанонсоване єднання двох партій глухо бойкотується в середовищі членів "ФЗ", то тепер плани незадоволених нібито йдуть далі: аж до створення нової партії, такого собі "Фронту Змін-2". Навіть ім`я нового лідера вже звучить у пресі: Андрій Павелко…

Як все починалось…

Нагадаємо, що 18 травня, під час останньої акції з серії "Вставай, Україно!" було оголошено про злиття двох партнерських партій – "Батьківщини" й "Фронту Змін". "Стара гвардія" БЮТу сприйняла це як даність, котрої за нинішніх умов вже не уникнути. (Можливо, саме так на це дивиться і ЮВТ). Одначе оголосити ключовий меседж про злиття партій є недостатнім. "Не словом, а ділом", – як сказав би пріснопам’ятний президент Ющенко. А от з ділом у опозиціонерів все якраз значно складніше…

Старожили БЮТу виявилися не в захваті від ідеї "міксу" з представниками "Фронту Змін". І не безпідставно вважали, що останні – при повній підтримці свого лідера – чинитимуть справжню інтервенцію в колах партійного чиновництва "Батьківщини". Простіше кажучи: вони побоювались, що на їхні місця прийдуть нові функціонери від "ФЗ". Одначе не все так просто. З’ясувалось, що інша сторона також не надто довіряє партнерам. З тих чи інших причин "фронтовики" жодним чином не поспішають отримувати партійні квитки "Батьківщини".

Не так давно видання Forbes.ua, посилаючись на свої джерела, зазначало, що з 20 тисяч членів "Фронту Змін" до лав "Батьківщини" поки що вступив лише один відсоток. Між тим часу на те, щоб остаточно утрясти питання організованого вступу "фронтовиків" до "Батьківщини", місцевим керівникам було відведено до 20 серпня. Якщо вони не впораються самотужки, Арсеній Яценюк грозився у вересні сам взятися до діла. Але ось і вересень майже проминув, а факт лишається фактом: після чотиримісячної тяганини об’єднання двох політичних партій все ще лишається декларативним.

Якийсь час тому назад "Обозреватель" звернувся до одного з підрозділів Мін’юсту – Державної реєстраційної служби – із запитом про те, на якому етапі знаходиться об’єднання "Батьківщини" та "Фронту Змін". Укрдержреєстр повідомив, що станом на серпень процедура припинення діяльності партії не завершена. А це вже простір для маневрів, які не змусили себе чекати.

… і як розвивалось далі

Тож поки Олександр Турчинов тішить себе байкою про те, що приріст "Бітьківщини" склав 12 тисяч нових одиниць (за рахунок входження до партії членів "ФЗ"), на політичних теренах відбуваються процеси, далекі від самонавіювань Олександра Валентиновича. Перш за все мова про створення клону "Фронту Змін", однак достовірність такої інформації впирається у явне небажання ключових спікерів обох партій говорити на дану тему.

Анатолій Гриценко – затятий критик дій Яценюка – рухи всередині "Фронту Змін" не коментує. Оптиміст Олександр Бригинець не вірить в існування партійців, незадоволених діями Яценюка. Як не вірить він і у ідею, яку вони б могли протиставити єдиній і непорушній опозиційній меті. Ось у цьому з Бригинцем важко не погодитись: слабким місцем тих, хто ініціює розкол в середовищі "Фронту Змін", є відсутність генеруючої мотивації.

Власне, що хочуть сказати гіпотетичні "розкольники" створенням нової партії? Що вони незгодні з політикою Яценюка і Турчинова? Припустимо, але що далі? Якщо авторитет Арсенія Петровича вистояв після віднайдення в лавах "ФЗ" стількох "тушок", демарш кількох народних депутатів і керівників обласного рівня аж ніяк не позначиться на його позиціях, міцність яких будуть визначати зовсім інші чинники (наприклад, виїзд чи невиїзд Юлії Тимошенко на лікування за кордон та її подальша роль у великій політиці).

Таким чином, "Обозреватель" не згоден з думкою експертів, котрі вважають, що створення "Фронту Змін-2" завдасть Яценюкові серйозних іміджевих втрат. З іншого ж боку, наявність клонів на виборах завжди сприяла певному відтоку голосів, але відтоку незначному. До того ж, це ми вже говоримо про вибори парламентські, але перед 2017 роком дай нам бог пережити рік 2015-й. Він також внесе найсуттєвіші корективи у політрозклади, й порівняно з цими корективами виникнення ще одного "Фронту" згодом видаватиметься, можливо, справжньою дрібницею.

Претенденти на шапку Сєні-Мономаха

Однак хто ж ті особи, котрих носії інсайду ставлять на чолі антияценюківського руху? За даними Forbes.ua, народні депутати Зубко, Полчанінов, Павелко та Сергієнко під тиском Яценюка написали необхідні заяви про вступ до лав "Батьківщині", за іншою інформацією саме ці парламентарі і є неформальними лідерами "супротиву". Самі нардепи на цю тему категорично не говорять. Не кажуть ані "так", ані "ні", не спростовують і не підтверджують.

У випадку з Генадієм Зубком (колишнім керівником житомирської організації "ФЗ") та Володимиром Полчаніновим (київський обласний осередок) заяви про вступ до "Батьківщини" буцімто озвучив сам Яценюк. (Хоча Зубко влітку цього року зауважив в інтерв`ю "Лівому берегу", що лишається "безпартійним депутатом у фракції "Батьківщина" і працює "в опозиції до діючої влади").

Що ж стосується дніпропетровського екс-керівника "Фронту" Андрія Павелка та його тестя Леоніда Сергієнка, то ці двоє також нібито написали необхідні Яценюку заяви, однак де-факто членами "Батьківщини" не стали. Яка кажуть джерела, в амібіцях Павелка – відновити розформований "Фронт Змін". Його розрахунок будується нібито на тому, що дві тисячі депутатів районних, місцевих та обласних рад, обраних від "ФЗ", у більшості своїй не збираються міняти партійність, а відтак можуть підтримати Павелка і зібратись під його знаменами.

Думка експертів

До речі, прогнозується, що якщо "Фронт змін-2", таки буде створено, його зовнішня атрибутика у більшості нюансів копіюватиме знаки, символи та кольори "автентичного" "Фронту". Але це вже технічні деталі, які не мають істотного значення. І тут ми знову повертаємося до питання, яке звучало раніше: які бонуси отримає клонований "ФЗ" і його лідер ім`ярек, якщо реанімація напівмертвого "Фронту Змін" пройде успішно?

"Сьогодні можна сказати, що є величезна кількість тих, хто незадоволений об'єднанням ("Фронту Змін" та "Батьківщини" - Авт.). У деяких областях відбуваються заворушення, - коментує для "Обозревателя" голова Інституту української політики Кость Бондаренко. - Надходить вказівка колишнім опонентам, колишнім ворогам об'єднається в партію. Природно, багато хто буде незадоволений, крім того, незрозуміло, хто стане главою, адже у кожного є свої види. Саме тому в деяких областях почали говорити про окрему партію", - говорить він.

Під неї при бажанні можна навіть знайти кошти, додає Бондаренко. "Але якщо в партії не буде яскравих особистостей, то тоді гроші швидко закінчаться, а нові ніхто не дасть. Політикам просто доведеться міняти професію… Якщо "фронтовики" все-таки зважаться на це піти, то електорат, який і так скептично ставиться до опозиції, ще більше переконається у своєму скепсисі", - підкреслює він.

"У нас рейтинг не у політичних партій, у нас рейтинги у лідерів партій. Якщо "фронтовики" захочуть створити окрему партію, то майбутнє цієї партії залежатиме від того, де буде Яценюк" , - прогнозує голова правління центру "Соціовимір" Сергій Таран. "У даному випадку йдеться про два варіанти: або в деяких регіональних організаціях намагаються витягнути таким чином для себе кращі місця при розподілі посад, або Яценюк просто піднімає ціну. Інших підстав говорити про створення якоїсь ще партії я не бачу", - заявляє він.

Хай там як, а опозиції в цілому настрої в середині "Фронту Змін" ніяк не зашкодять. "Якби "Фронт Змін" мав би рейтинг, це одне. А оскільки електоральний рейтинг "ФЗ" дорівнює нулю, то на опозиції це ніяк не позначиться" , - говорить Таран. У той же час, якщо між "Батьківщиною" і "Фронтом Змін" виникне конфлікт, виграти від цього може "Партія регіонів".

"Саме так Віктор Янукович і став президентом. Електоратові не сподобався конфлікт між Ющенком і Тимошенко, і він пішов від них до Януковича… Але поки рано про це говорити, публічних заяв про створення якоїсь окремої партії я не чув", - додає експерт.

Недоцільним назвав створення членами "Фронту Змін" ще однієї партії політичний аналітик Олександр Палій. "У нас все можливо, але не впевнений, що це доцільно. Мені здається, багато хто ставить особисті амбіції вище колективних. Зворотне виходить не у всіх", - каже експерт.

Між тим задумка об'єднання, на його думку, була правильною. "Якщо дивитися з точки зору опозиції, то вони спробували утворити велику партію. "Але тепер вони не можуть зрозуміти, як так вийшло, що у них рейтинг нижче, ніж у Кличка. Все просто - у них з позиціями проблема, реальні проблеми з партійною роботою. Їм треба подавати якісь зрозумілі сигнали суспільству, а вони нові назви придумують", - зазначає Палій.

І додає, що отримати кращі рейтингові результати, маючи іншу назву партії, але тих самих людей в середині опозиції навряд чи вдасться. "Для того, щоб отримати непоганий результат, треба не стільці переставляти. Потрібні люди, які будуть проводити іншу енергійну політику, а назва, повторюся, значення не має", - говорить він.

Фото: Дзеркало тижня

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги