УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Губернатори напишуть заяви про відставку?

Губернатори напишуть заяви про відставку?

Якщо слідувати логіці, озвученій Миколою Томенком на нещодавній прес-конференції, про те, що за результатами цих виборів можна оцінити рівень довіри до київського міського голови Леоніда Черновецького, який мусив би сам подати у відставку, то, застосовуючи цей принцип до керівництва областей, можна зробити цікавий висновок — у більшості регіонах губернаторів від Президента народ не сприймає взагалі.

За оновлену «Народною самообороною» на чолі з Юрієм Луценком пропрезидентську партію на цих виборах (за попередніми підрахунками) віддали голоси 3 мільйона 299 тисяч 711 виборців. Це на 239 тисяч 429 осіб менше, ніж на минулих виборах у 2006 році.

Найменше симпатиків НУ-НС виявилося у м. Севастополь, Донецькій та Луганській областях. Там НУ-НС опинилася аж на 7 та 6 позиціях — після ПР, БЮТ, КПУ, ПСПУ, Блоку Литвина та СПУ. Таке явище можна пояснити тим, що влада у цих областях — повністю у представників Партії регіонів.

Роман Ткач

фото Галицкий КорреспондентЯкщо ж аналізувати «досягнення» на цих виборах «помаранчевих» губернаторів, то в антирейтингу для НУ-НС перше місце посіла Івано-Франківщина, очолювана 54-м номером НУ-НС Романом Ткачем. Очевидно, губернатор не надто напружувався, потрапивши в прохідну частину списку, оскільки на цих виборах область втратила цілих 8%, тобто більше 71 тисячі голосів.

Наступною йде Рівненська область з губернатором Віктором Матчуком, 82-м номером НУ-НС, який теж очолював виборчий штаб НУНС. В цьому регіоні «Наша Україна» втратила майже 42 тисячі виборців.

Чернівецька область, очолювана Володимиром Кулішем, керівником обласного виборчого штабу НУ-НС, дала цій партії дала майже на 40 тисяч голосів менше, ніж у минулому році.

Навіть колись суцільно «помаранчева» Львівська область на чолі з Петром Олійником для НУ-НС на цих виборах набрала менше на 37 тисяч виборців.

Губернатор Вінничини Олександр Домбровський, який очолював обласний виборчий штаб НС-НУ, теж не спромігся поліпшити результати для своєї партії. НСНУ в цій області втратила на цих виборах майже 31 тисячу виборців.

Очевидно, за результатами цих виборів Юрій Павленко більше не буде працювати губернатором Житомирщини. Оскільки він журналістам пообіцяв: «якщо блок «Наша Україна — Народна самооборона» набере в Житомирській області найбільше голосів, то я це сприйматиму як вимогу до мене працювати далі. А якщо блок провалиться, тоді навіщо області губернатор, якому не довіряють». На цих виборах у порівнянні з минулими Житомирщина втратила 27 тисяч 228 виборців НУ.

Волинський керівник штабу НУ-НС, губернатор Волинської області Володимир Бондар під час цих виборів втратив біля 12 тисячі голосів.

Наступною в антирейтингу НУ-НС йде Запорізька область, яку очолює Євген Червоненко. Тут НУ-НС — лише на 5 місці партійної популярності запоріжців, пропустивши попереду ПР, БЮТ, КПУ та Блок Литвина. Судячи з усього, Євген Альфредович як один з найближчих соратників Президента та керівник його охорони під час президентських виборів навіть не намагався конкурувати із Партією регіонів. Це можна пояснити тим, що з самого початку своєї губернаторської діяльності він звик щедро «ділитися» владою із ПР і навіть створив спільний дорадчий орган, співголовами якого стали губернатор, «нашоукраїнець» Євген Червоненко та голова обласної ради, «регіонал» Олександр Нефедов. В результаті, в Запорізькій області прихильників «нашоукраїнців» зменшилося на 10 тисяч.

Не додав президентському рейтингу і член політради «Нашої України», голова обласної організації НУ, губернатор Херсонщини Борис Сіленков. Ця область дала НУ-НС 44 тисячі 902 голоси, тобто 9,07%. Очевидно, неправду говорив пан Сіленков, коли, рекламуючи себе на посаді голови обласного осередку НУ, розказував, що «Наша Україна» — єдина партія в Херсонській області, яка за останні три місяці збільшила свій рейтинг». Тоді Сіленков доводив, що «Наша Україна» збільшує число прихильників на 10%, а Партія регіонів — втрачає 12% підтримки виборців. Це виявилося не зовсім правдою, оскільки, як свідчать результати цих виборів, НУ у Херсонській області втратила майже 10 тисяч голосів — в 2006 за неї віддали свої голоси 54 тисяч 717 виборців.

Иван Плачков фото Украина МолодаяОдеська область на цих виборах дала партії Президента лише 6,49%. Цей регіон і обласний виборчий штаб НУ-НС очолює нашоукраїнець Іван Плачков, який до цього працював міністром енергетики в уряді Ющенка, потім — міністром палива та енергетики в урядах Тимошенко і Єханурова. На минулих виборах на Одещині за НС-НУ проголосували майже 72 тисячі осіб, на цих — 65 тисяч.

Не піднялася оновлена «Наша Україна» і на Полтавщині, яку очолює «нашоукраїнець» Валерій Асадчев, втративши на цих виборах 2,5 тисячі голосів.

Заради справедливості варто згадати, що деякі губернатори таки посприяли збільшенню рейтингу НУ-НС. Це, зокрема, Київська область на чолі з Вірою Іванівною Ульянченко, яка збільшила кількість прихильників НУ майже на 22 тисячі, а також Харківщина на чолі з Арсеном Араковим яка додала НУНС 20 тисяч голосів у порівнянні з минулими виборами.

Проте, в цілому, як бачимо, популярність пропрезидентського блоку, а, відповідно, і Президента України, на цих виборах суттєво погіршилася. Збільшенню рейтингу не допомогла навіть «свіжа кров» Юрія Луценка, рекламна підтримка особисто Віктора Ющенка та завчасно розставлена на місцях влада, від якої багато чого могло би залежати. Видно, народ вже навчився робити свій вибір не через красиву рекламу та солодкі передвиборчі обіцянки, а за реальними справами представництв партій в областях, де вони мешкають.

Чи зробить Президент з новим урядом відповідні висновки — покаже час. Але за усталеними принципами демократії тих європейських країн, наслідувати які прагне команда Президента, за таких результатів виборів частина обласних голів уже мусила би писати заяви про відставку через те, що мають низький рівень довіри людей.