Чернівецький голова Микола Ткач: «Свої доходи можу оприлюднити, хоча я не бізнесмен, а науковець»

165
Чернівецький голова Микола Ткач: «Свої доходи можу оприлюднити, хоча я не бізнесмен, а науковець»

Чи знає фізик-теоретик Микола Ткач “залізне” правило, якого все життя дотримувався чи не найвпливовіший американський президент Франклін Рузвельт: ніколи не демонструвати публічно свою фізичну неміч - достеменно не відомо. Одного разу, щоб потрапити на якесь впливове зібрання, паралізованому президентові навіть довелося залазити до приміщення через вікно, проте присутні в залі так і не побачили, як важко йому пересуватись. Як би там не було, але минулої п’ятниці, коли губернатор Буковини Микола Ткач уперше після перелому ноги з’явився перед журналістами, він також заздалегідь зайняв своє місце в Малій залі ОДА. Відтак більшість представників пишучої та телерадіобратії так і не побачила того, як керівник області пересувається на милицях.

- Це ваша перша поява на публіці після перелому ноги місяць тому. Як почуваєтеся?

- Говоритиму стишеним голосом, бо перебуваю не в найспортивнішій фазі. Але вже поступово виходжу з важчого стану. Тепер я в такому стані, в якому в принципі можна працювати. Попереду ще певний період, упродовж якого мушу бути на лікарняному. На жаль, на процес повного одужання йде майже три місяці. Мені непросто було добиратися навіть сюди. Нікому не побажав би потрапити в схожу ситуацію. Хоча, звичайно, якщо зможу, працюватиму інтенсивніше.

Видео дня

- Така тривала відсутність не позначилася на стані справ в області?

- Навіть у важкому стані мені вдавалося регулярно тримати руку на пульсі нашого життя. Колеги - заступники й ті, хто мав стосунок до управління, - приходили до мене, ми мали наради в лікарні, за що щиро їм дякую. А тепер у мене вдома цілий штаб, ми постійно працюємо в телефонному режимі, тому особливих проблем не виникає. Гадаю, що за цей місяць, поки був відсутнім, таких проблем і не виникло.

- Із заяв прес-служби ОДА стало відомо, що ви були не зовсім задоволені тим, як деякі регіональні ЗМІ висвітлювали причини та перебіг вашої хвороби...

- Мені довелося потрапити в неприємну ситуацію, яка мала певний резонанс. Було дуже прикро, коли журналісти шанованого мною телеканалу передали недостовірну інформацію. З повідомлення можна було робити такий висновок, що голова ОДА - каскадер, який, мабуть, випадково потрапив на державну роботу.

- Але журналісти стверджують, що якби прес-служба ОДА відразу поширила інформацію про ваше травмування, то неперевірені дані ніколи пролунали б в ефірі.

- Друзі, нам треба домовитися - не робити необ’єктивних речей. І все-таки, я хотів би, щоб надалі журналісти працювали максимально об’єктивно, аби не звучали такі терміни: ОДА “мочитиме” журналіста, чи журналіст “мочитиме” ОДА. Ми вже перейшли той час, і не потрібно робити цього.

- Маєте чим похвалитися за півроку перебування на посаді?

- Ми отримали господарство області в неймовірно важкому стані. Виправляти його доведеться ще роками: нашій команді та, можливо, тій, що буде після нас. Півроку мало, щоб можна було це змінити. Але відбулися деякі важливі зміни на державному рівні, завдяки правильному керівництву Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко. Подобається це комусь чи ні, але ми змогли втримати ситуацію, а можна було й не втримати. Для цього було дуже багато підстав.

Куди пішла енергія нашої команди? На організацію самої команди. Ця команда може буди комусь до вподоби або ні, але вона вже починає працювати нормально та дечого домоглася. В складних умовах нам вдалося провести сільськогосподарські весняно-польові роботи. Вони були достатньо успішними й тепер дають добрі результати. Новий урожай буде приблизно на 10% більшим, ніж торік.

Є зрушення в реформуванні лісового господарства. На торгах продали 10% усього визначеного до заготівлі об’єму лісу. Додатково отримали 1 млн. 400 тис. грн., яких за старої схеми ніколи не мали б. З них половина піде державі, а ще половина - в ті райони, де продали ліс. Ми ледве “вибили” 150 млн. грн. для добудови Дністровської ГЕС.

Розібралися з нафтою. Там є дуже багато проблем. Нас хотіли вкотре змусити підписати незручні документи, внаслідок яких мали б лише втрати для області та Вижницького району, де цю нафту видобувають. Ми не зробили цього та не зробимо доти, доки все не буде організовано по-людськи. Ті люди, які хотіли зробити ці домовленості, вже готові були віддати нам мільйон гривень, якого сюди ніколи не надходило. Максимум, що отримували від нашої нафти, - це 250 тисяч грн. Не йдемо і на це. Оскільки, якщо правильно діяти, то можемо мати великий дохід з того, що на території нашої області є нафтове родовище. І віддача на ньому має бути значно більшою. Я вже не кажу про порядок, який там існує. Але цю проблему слід розв’язувати на загальнодержавному рівні.

- А чого не вдалося зробити?

- Дуже важка обстановка в медицині, якої майже не фінансували. Ми впорядковуємо ситуацію. В багатьох медичних закладах лікарі мають по 0,33 та 0,25 ставки. Як такий лікар може стати професіоналом? Отже треба приводити до відповідності кількість ставок і кількість людей, які перебувають на цих ставках. Навіть ті нещасні кошти, які надходять, необхідно розподіляти правильно – туди, де вони найбільше потрібні. Це все робиться поступово.

Щиро кажучи, я також думав, що новому начальнику управління освіти та науки ОДА вдасться вже цьогоріч зменшити кількість медалей, які не відповідають своєму найменуванню. На жаль, зазначена проблема має глибоке коріння. Цього зробити не вдалося, але це провина не нового керівництва, а тієї інерції, яка, на жаль, існує в суспільстві.

Серед мінусів – висока заборгованість із зарплати, проблеми з прямими інвестиціями, дуже складна ситуація в дитячій смертності. З огляду на це, через три тижні до нас приїде міністр охорони здоров’я Поліщук. Словом, проблем ще багато, але головне - щоб команда працювала зібрано, чесно, щоб не було хабарів. Це важка справа, бо люди живуть на ті малі кошти, на які реально прожити дуже важко. Але треба з чогось починати.

- Як ви оцінюєте суттєве підвищення зарплат керівному складу ОДА?

- Є постанова про її підвищення. Але реально ми досі не отримали ні копійки цієї зарплати, як ніхто з моїх колег, хоча вже закінчився другий місяць, відколи мали б. Чому? Та тому, що в нас в ОДА немає коштів. І якби ми взяли цю зарплату, то іншим нашим колегам її не вистачило б зовсім. Тому й не отримували. Дадуть додаткові кошти - матимемо. Не дадуть - ми не зможемо їх отримати.

Моє ставлення до питання, чи варто було так різко підвищувати зарплату високопосадовцям тоді, коли люди мають дуже низькі заробітні плати? Питання складне, і якби я був популістом, то сказав би, що не варто. Але розуміючи, що деякі чиновники з низькою зарплатою не зможуть утриматись і не піти на хабарі, думаю, що краще дати нормальну заробітну плату, але проконтролювати людину. А якщо виявиться, що хабарник, то вигнати так, щоб іншим не кортіло. Свої доходи можу оприлюднити хоч уже: я не бізнесмен, а науковець. Отримую стару зарплату в ОДА і як в. о. завідувача кафедри теоретичної фізики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. От і все.

- Як ви ставитеся до адміністративно-територіальної та політичної реформ?

- І політична, й адміністративно-територіальна реформи – потрібні, але вони обидві надзвичайно складні, тому вважаю, що їх недоцільно проводити тепер. А те, що вони обидві треба – немає сумніву. Чому, на мій погляд, потрібна адміністративно-територіальна реформа? Бо це єдиний шанс віддати більше прав сюди, на місця, а не тримати їх у центрі Якби ви знали, як нам важко працювати з міністерствами, щоб зробити тут якісь потрібні справи. Неймовірно важко! А щодо адмінресурсу, то в кожному разі, його ніхто не застосовуватиме, і я за цим слідкуватиму.

Підготував Юрій Чорней, "Газета"

http://www.gazeta.com.ua/