newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img
Юрий Корольчук
Юрий Корольчук
эксперт по энергетическим вопросам

Блог | Підвищення цін на електроенергію – "запущена хвороба"

тарифи на електроенергію

Збільшення тарифів – це останній етап підвищення цін на електроенергію. Нічого несподіваного не сталось. Населення себе не може обмежити у використанні електроенергії. Є певні економічні підстави, які можуть дати ефективність у скороченні споживання електроенергії. Це спочатку техніка, також перехід на двох чи трьохзонний лічильник. Але це вигідно тим, хто споживає великий обсяг електроенергії, більше 600 кВт.

Видео дня

За умови оптимального використання техніки звичайна людина може економити. Але економія від цього несуттєва - ефективність буде 10-20% максимум. Якщо людина з умовно старою технікою платить 300 грн, то з енергоефективними лампочками та більш новою технікою вона сплачуватиме близько 200 грн.

А взагалі про те, чи можна було уникнути підвищення електроенергії – не можна. Це – об’єктивний процес, і, на жаль, дуже "запущений". Як в медицині кажуть – запущена хвороба. У нас досить довго відбувалось дотування виробництва енергії для населення – фактично утримувалась низька ціна. Тепер така розплата за це.

Насправді навіть ціна на електроенергію з 1 березня - це тільки початок наступного підвищення. Тому що вже у 2016 році уже було зрозуміло по тим обсягам, які виробляють атомні, теплові станції, по тарифам для них. Скільки їм обходиться виробництво електроенергії 1 кВт. Стало зрозуміло про наступний етап про підвищення.

Сам наступний план буде такий:

По-перше, є думка, вернутись до трьох категорій: до 150 кВт, від 150 до 600 кВт, і вище.

У другому аспекті ціна буде такою. Ті, хто споживає до 100-150 кВт, для них поки що встановлюється такий "маяк" - ціна для них має бути в районі 2 грн. Фактично вдвічі ще треба підняти ціну. Для тих, хто буде споживати більше 150 кВт до 600 кВт (залежить від того, яке приймуть рішення), то для тих людей буде не 1,60 грн, а в районі 2,5 грн. Це попередньо, розглядали варіант – 3 грн.

Це наслідок того, що в нас застаріле обладнання - АЕС і ТЕЦ потребують фактично заміни (обладнання. – Ред.). У них низький коефіцієнт корисної дії. Така ситуація штовхає до підвищення цін на електроенергію.

В принципі можна було би уникнути такого підвищення. Можна було би далі частково доплачувати. Також ті підвищення, які відбувались у 2015 і 2016 році, можна було би розтягнути протягом 5-6 років. І за цей час продовжувати дотації.

Ми за останні три роки втратили можливість збільшувати дотацію чому? Тому що промисловість впала, скоротилась. Немає грошей. Де брати гроші на дотацію? І це головна причина.

Ціна на електроенергію залежить від вартості енергоносія. Тобто дороге вугілля… Як дороге – знецінення валюти, гривні, призвело до того, що воно стало дорогим. Якщо перевести в долари, скільки ми платили до 2017 року за електроенергію, умовно це - 5 євроцентів. Помножте на 25 – 1,3 грн умовно. Це та ціна 0,90 і 1,6 грн (яку встановили. – Ред.). Це я маніпулятивно порівнюю. Але доля істини у цьому є.

Атомна електроенергія виробляється з ядерного палива, воно – імпортоване. На імпортоване вугілля зростають затрати через паливно-мастильні матеріали, використану електроенергію. Зростають витрати на шахтах, тому що вони дотаційні.

Як можна було уникнути підвищення – дотувати. Це – нормальний вихід. Інше питання – де взяти ці дотації? Ви готові платити податки, які платять шведи, німці, голандці в набагато кращих умовах ? У них високі зарпалати, у них і 40%, і 35% податків віддається.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...