Підстави для припинення депутатських повноважень визначені Конституцією України та Законом України "Про статус народного депутата України". При цьому, положення Конституції є дещо ширшими, у зв’язку із чим наразі і постають питання про законність позбавлення депутатських повноважень Миколи Томенка та Єгора Фірсова.

Так, поряд із такими підставами як порушення вимог про несумісність, припинення громадянства або особиста письмова заява про складання повноважень, п. 6 ч. 2 ст. 81 Конституції України дозволяє припинити повноваження народного депутата у разі його виходу зі складу фракції політичної партії, від якої його було обрано.

Цією нормою Конституція України була доповнена на підставі Закону України "Про відновлення дії окремих положень Конституції України", який набрав чинності 02 березня 2014 року.

Частина 6 ст. 81 Конституції України передбачає, що повноваження народного депутата припиняються достроково на підставі закону за рішенням вищого керівного органу відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій) з дня прийняття такого рішення.

І проблема у подвійному тлумаченні виникає через наявність у реченні слів "на підставі закону". Адже до Закону України "Про статус народного депутата України" відповідні зміни не вносились, та порядок припинення депутатських повноважень у зв’язку із виходом з фракції не визначався. Тож виключені депутати вважають, що позбавлення мандатів відбувалось не на підставі закону, як того вимагає Конституція України.

З іншого боку, норми Конституції є нормами прямої дії. Тож якщо Основний Закон держави передбачає можливість дострокового припинення повноважень народного депутата у разі його виходу із фракції, відсутність подальшого врегулювання техніки виконання даної норми не може бути підставою для незастосування положень Конституції.

Слід вказати, що з цього приводу свою думку висловлював і Конституцій Суд України у своєму рішенні від 25 червня 2008 року № 12-рп/2008. КС України погодився, що порядок, підстави дострокового припинення повноважень народного депутата України повинні визначатися виключно на законодавчому рівні. Проте, нагадав, що норми Конституції України є нормами прямої дії і застосовуються безпосередньо незалежно від того, чи прийнято на виконання їх положень відповідні закони або інші нормативно-правові акти. Тож на думку суду обов'язковими елементами для припинення повноважень народного депутата України є наявність підстави, передбаченої ч. 6 ст. 81 Конституції України, та рішення вищого керівного органу цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій).

Як видно, проблема викликана в першу чергу тим, що законодавець проігнорував вимоги Конституції та не встановив на законодавчому рівні процедуру припинення депутатських повноважень у разі виходу депутата з фракції. Однак, таке недопрацювання з боку Верховної Ради України не припиняє прямої дії норм Конституції України, із чим погоджується і Конституційний Суд України.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги