newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Блог | Президенти сказали – Туреччина подешевшає…

Президенти сказали – Туреччина подешевшає…

- А ще ми би хотіли… може, влітку до вас… ну, коли вже тепло буде, - звернувся Петро Олексійович до свого турецького візаві наприкінці перемовин в Анкарі. Вже після того, як поговорили про приватизацію, стратегічне партнерство, паливну та інші важливі для президентів сфери.

Видео дня

- Та ми вас! Та завжди! Та хоч завтра! Анталія, Аланія, Мармарис! – аж розправив плечі Реджеп Таїп, маючи на увазі вразливих росіян, що обіцяли більше не приїжджати, аби хоч якось відомстити за збитий Су. А відтак, певний недобір туристів хоч не хоч, а є.

- Так… Знаємо, бували… Дуже гарно! Але ж… Ну, трохи якось дорого у вас… А гривня наша – вона ж не гумова… - м`яко зупинив його Порошенко, у свою чергу маючи на увазі падіння курсу нацвалюти, через яку відпочинок за кордоном дорожчає навіть, коли оператори знижують ціни. – А тому… Хотілося би, аби трохи дешевше…

- Дешевше?! – Ердоган зробив свої очі трохи більшими, ніж зазвичай, а потім обернувся до свого почту і дуже лагідно посміхнувся у вуса. – А давайте дешевше! Хочете дешевше – буде вам дешевше! Правда, друзі?

Турецькі державні та інші офіційні особи радісно і в унісон закивали головами…

Оскільки про шляхи такого здешевлення сторони дипломатично промовчали, експерти спершу поставилися до цієї новини дещо скептично. Мовляв, як можна поєднати державу і приватний капітал туроператорів? Проте учасники ринку пояснили, що подібну ідею міжпрезидентського "договорняка" таки можна реалізувати. Щоправда, не завтра – і не для всіх туристів.

Перший шлях – держава, тобто Туреччина, може збільшити дотацію українських чартерів. Відомою є практика, коли приймаюча сторона – мерія, уряд – платить авіакомпанії, котра везе до неї туристів. На цьому принципі базуються деякі лоукост-рейси. Наприклад, ірландська компанія "Райянейр" отримує від ізраїльського уряду по 30 євро за кожного пасажира в аеропорт Овда, на північ від курортного Ейлату.

Чартери також заведено дотувати. На україно-турецькому напрямку цей принцип діє вже давно: компенсація, як кажуть у туркомпаніях, становить близько 50 доларів за людину. На цю суму оператор може здешевити путівку. Цілком можливо, що Петро Порошенко і Раджип Ердоган домовилися дещо збільшити цю суму – давши для туркомпаній можливість фінансового маневру.

Другий шлях – здешевити проживання у готелях. У структурі власності певної частини турецьких курортних готелів – насамперед, 5*, на першій лінії – є значна частка державного капіталу. Подекуди і контрольний пакет. А це значить, що держава і справді може певною мірою регулювати ціни.

Тому віп-відпочинок у Туреччині може подешевшати насамперед.

Але довгі руки двох президентів здатні дотягнутися і до інших, віддаленіших ліній. "Так, готелі, що знаходяться подалі від моря, зазвичай приватні на 100%. Але це не значить, що влада якимось чином не може "попросити" власників готелю про пільгові ціни. Бо Туреччина, попри всю мою любов до цієї країни, - це не Швейцарія, і державний бюрократизм тут зашкалює. Скажімо, дозвіл на будівництво готелю, нюанси його експлуатації містять у собі стільки всяких підводних каменів, що якось вплинути на власника не так вже й складно", - каже представник фірми-оператора, що давно працює на турецькому напрямку.

Логіка у державному демпінгу для Туреччини, безумовно, є. Бо дає змогу замінити скрєпний "Тагіл руліт" іншим, цивілізованішим туристом. І не лише українським – ясна річ! "За нашими даними, турецька сторона запропонувала знижені ціни для німецьких партнерів, - каже представник іншого українського туроператора. – Підстава для зниження: зростаюча кількість туристів із цієї країни і їх готовність відпочивати не лише у сезон, але й упродовж цілого року".

Українська статистика у цьому сенсі навіть трохи дивує. Торік потік організованих туристів на турецькі пляжі - … зріс! Попри кризу і падіння гривні! За підсумками 9 місяців – на скромні 5,56%, у червні – на 5,04%, у серпні – на 19,72%, а от у несезон, тобто, у вересені – на цілих 40,5%.

Іншими словами, принаймні формальні підстави для стимулювання тур потоку з України у наших турецьких друзів є.

Єдине побоювання учасників ринку, чи встигнуть запрацювати нові домовленості до початку нового сезону?.. "Раннє бронювання на літо-2016, не забувайте, вже триває повним ходом! – кажуть турагенти. – Дуже швидко переглянути ціни по всьому ланцюжку – завдання непросте".

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...