УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Юлия Орлова
Юлия Орлова
Генеральный директор издательства Vivat (ГК Фактор)

Блог | Янг-эдалт литература для подростков и взрослых: какие книги о взрослении следует прочитать

Янг-эдалт литература для подростков и взрослых: какие книги о взрослении следует прочитать

Следует ли читать янг-эдалт (young adult) истории, если вам двадцать, а то и за тридцать? Существует мнение, что они написаны о подростках и для подростков. Когда-то так и было, но постепенно поднимавшиеся в этих текстах проблемы становились все более острыми, а чувства – более откровенными. И называть их детскими или подростковыми уже было не совсем верно. Так появилось понятие янг-эдалта, которое расшифровывается как "юный взрослый". Сюда мы можем отнести подростков, студентов, взрослых, родителей подростков. То есть читателей в возрасте от 12 до 40 лет, хотя четкого возрастного разделения в этой категории не существует.

Видео дня

Далее текст на языке оригинала.

Яскравий приклад янг-едалт історії для всіх – "Гаррі Поттер" Джоан Роулінг. Перші книжки із серії, наприклад, "Гаррі Поттер і філософський камінь" або "Гаррі Поттер і таємна кімната" написані для дітей. Книжка "Гаррі Поттер і келих вогню" – це вже більш складна історія для підлітків. А "Гаррі Поттер і смертельні реліквії" – історія для дорослих, адже герої долають певні перешкоди, дорослішають і навіть стають батьками.

І от, власне, дорослішання, пошук себе і правильних рішень, побудова стосунків з оточуючими, зміна або формування моральних цінностей – це характерні ознаки янг-едалт літератури. При цьому дорослішають не лише підлітки, які найчастіше є головними героями янг-едалт історій, але й дорослі. Бо дорослішати – це не тільки ставати на рік старшою людиною, а ще й змінюватися та розвиватися.

Зараз у видавництві Vivat готується до друку янг-едалт роман українського журналіста і письменника Марка Лівіна "Космос, прийом". У центрі цієї історії – п’ятнадцятирічна підлітка Зоряна, яка постає перед дорослими проблемами. Вона вчиться дружити, знаходити спільну мову з ровесниками, будувати стосунки з мамою, розуміти, чого вона хоче й чому. А ще дівчина відправляється на пошуки свого батька, який завжди десь був, але ніколи не був поряд. І поки вона розбирається зі своїми почуттями та емоціями, її мама теж змінюється. Жінка нарешті припиняє ігнорувати важливі для доньки питання, дає їй волю і право обирати. По суті вони дорослішають разом.

Марк Лівін зазначає, що "Космос, прийом" – це історія, "написана підлітком для дорослих". Звісно, її можуть читати й підлітки. Але дорослим, а особливо батькам підлітків треба прочитати обов’язково, бо в ній автор з різних боків висвітлює низку важливих, позавікових проблем.

Поки ця книга ще не з’явилася у продажу, я раджу вам прочитати кілька інших тайтлів в категорії янг-едалт. Це "Однойменні" та “Поміж злодіїв" Едрієнн Янґ, "Навіки Токіо" і "Мрії про Токіо" Еміко Джин, "Академія Аматерасу" Наталії Матолінець, "Шпигунки з притулку Артеміда" і “Шпигунки з притулку Артеміда. Колапс старого світу" Наталії Довгопол. Шанувальникам Гаррі Поттера, ймовірно, сподобаються три книги Джессіки Таунсенд про Невермур: "Невермур. Випробування Морріґан Кроу", "Дивосміт. Покликання Морріґан Кроу" та "Порожневірус. Полювання на Морріґан Кроу".

Отже, на мою думку, читати янг-едалт літературу треба для того, щоб подивитися на себе збоку, з позиції підлітка або "юного дорослого". Переосмислити й відпустити минуле. Батькам – краще зрозуміти поведінку й мотивацію своїх дітей. Підліткам – знайти певні підказки, наприклад, що помилятися нормально, а боротися за свої мрії ніколи не пізно. Як правило, це не короткі, поверхневі історії з банальним фіналом. Це історії про потужну трансформацію головного героя чи героїні через бунтарство, отримання відповідей на складні питання, пошук себе і своїх. А це, власне, і є дорослішання, незалежно від того скільки вам років.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...