Оксана Ващенко: Силовий блок нової влади - співучасник беззаконня та пограбувань

Оксана Ващенко: Силовий блок нової влади - співучасник беззаконня та пограбувань

У четвер невідомі захопили приміщення, де розташовується інформаційне агентство "Голос.UA". Його очолює дружина Петра Симоненка Оксана Ващенко. Кількома днями раніше невстановлені люди спалили будинок родини лідера комуністів. А ще до того – розгромили центральний офіс КПУ на Подолі. "Обозреватель" зв’язався з Оксаною Ващенко і попросив розповісти про захоплення редакції "Голос. UA", а разом з тим – і про решту нападів на майно головного комуніста України.

Оксано, що трапилося в інформаційному агентстві "Голос.UA", яке Ви очолюєте? Чи дійсно його захопили невідомі?

Буквально тижні два тому до нас причали приходити в офіс люди, цікавитися приміщенням. Вони йшли за вже визначеною адресою, і лише на місці дізнавалися, що там розташовано. Однозначно, ті люди не відразу знали, що вони йдуть в інформаційне агентство. Коли дізнавалися про це – казали: "Ну, чекайте маски-шоу!".

Видео дня

Ми про це відразу почали повідомляти, публічно говорити, оскільки в країні вирували події, і ця ситуація для нас виглядала небезпечною.

А в четвер зайшли люди, які назвалися офіцерським корпусом Самооборони Печерського району, і сказали, що їм треба зайняти цей офіс.

На яких підставах?

Як нам пояснили, у зв’язку з тим, що в столиці почастішали випадки звернень громадян стосовно крадіжок з боку невідомих людей, які теж представляються самообороною, але є самозванцями. Зараз на міліцію ніхто не може розраховувати, тому у громадян є певний страх. Самооборонівці сказали: ми захищаємо людей, і тут буде корпус, куди можна буде звертатися.

Це питання, я так зрозуміла, не обговорювалося. Цікаво, що так само і "Правий сектор" планував зайти до нашого офісу і зробити те саме, що він зробив з деякими телеканалами, зокрема, з телеканалом "Вінниччина" . Вони і зараз там верховодять,не маючи на це жодного права. Так само вони, очевидно, хочуть зробити і тут.

Скільки людей захоплювали офіс "Голос.UA"?

Було десь 5-6 людей.

А що трапилося зі співробітниками редакції? Чи продовжують вони ходити на роботу?

Співробітникам – їх вчора в офісі було 13 чоловік - дали можливість допрацювати. Хтось забирав свій комп’ютер, хтось базу даних перекачував. І все. Зараз люди працюють в інших місцях, але я публічно не буду говорити де.

Я неодноразово протягом кількох днів поспіль робила офіційні звернення. Говорила, що прошу міністра МВС, голову СБУ звернути на це увагу, бо це просто "бєспрєдєл". А вони, знаючи, що я не тільки керівник агентства, а ще й дружина Петра Симоненка, просто на це закрили очі.

Ми розуміли, що допомоги нам чекати нема звідки. Ми дуже хочемо вірити, що, коли ті люди підуть з нашого приміщення, там лишаться хоча б стіни.

Люди, як прийшли до редакції "Голосу", поводили себе агресивно?

Ні, це не було агресивно. Вони нам просто заявили, що ми маємо зрозуміти ситуацію і їх.

Та і ми особливо не опиралися. Справа в тому, що наша редакція розташована на першому поверсі житлового будинку. Якби в хід пішли коктейлі Молотова, я просто не уявляю, що б робили люди, які живуть у цьому домі. Тому ми спокійно пішли, щоб не провокувати ситуацію. Я вірю в те, що там не буде коктейлів Молотова, що там не буде ніяких підпалів. У нашому під’їзді багато сімей живе з маленькими дітьми і я розумію, що міліція до них не прийде. До них максимум хто може приїхати - машина з вогнегасником. Все. Більше нічого.

Ми просто бачимо, що на наші звернення офіційна влада не реагує жодним чином. Вони потім будуть знизувати плечима і розказувати: ну, кинули до вас пляшку з коктейлем Молотова, що ми можемо зробити? Ви ж бачите – це все бандити зараз ходять! Це не Самооборона Майдану. Вони ж не можуть навести лад навіть серед своїх бригад на Майдані і розібратися, хто за що відповідає, розумієте?

Звідки у Вас інформація щодо можливих намірів "Правого сектору"?

"Правий сектор", за тією інформацією, що є у мене, тиждень тому отримав повну базу власників будинків, котеджів, квартир. Виходячи з того, що я є дружиною публічної людини, вони цілеспрямовано ідуть саме по тим, кому зараз треба завдавати удару в першу чергу.

Ви бачите що зараз відбувається з офісом КПУ, з офісами, які знаходяться в інших регіонах країни? З нашим будинком? Перед усім вони вирішили загнати Симоненка в кут для того, певно, щоб він відчув нестабільність. По кому бити? По сім’ї!

"Правий сектор" планував зайти і зробити з "Голос.UA" те саме, що вони зробили з телеканалом "Вінниччина" - утримувати цю площадку для того, щоб "вєщать" на всю Україну.

Вони повністю деморалізували органи внутрішніх справ. Міліція приїздить, бачить людей, які займаються грабежами, як це було з підпалом нашого будинку , фіксують їхні обличчя, але нічого не роблять. Фактично, весь цей новий блок уряду зараз – співучасники дерибану, безладу, анархії, які відбуваються в країні. Бо іншими словами це просто назвати не можна.

От зараз зайшли до нас. Завтра вони будуть ходити в інші редакції і робити так само. Бо ніхто не знає, хто, скажімо, зайшов в студію Довженко. Ніхто не знає, хто зараз здійснює напади на квартири …

Ми зараз пробуємо взяти інформацію у МВС – хоча б якусь! Вони відповідають, що нічого публічно сказати не можуть, оскільки бояться. Але кажуть: те, що відбувається зараз – це просто страшно. Люди починають самі організовуватися, мешканці стоять в охороні і чергують в під’їздах, щоб ніхто не заходив. Силовики не хочуть поширювати повну інформацію про те, що зараз відбувається в державі, оскільки вони не хочуть нести повну відповідальність за це. Але ж вони утримуються за народні гроші, як і всі силові структури у новій владі! Саме вони мають гарантувати всім громадянам України безпеку!

Що там зараз відбувається, Вам відомо?

Ні, мені не відомо. Наших співробітників там немає. Вони заявили, що не можуть дозволити, аби наші співробітники там були.

А заяву в міліцію Ви вже писали?

Так. Наші юристи підготували заяву, мали передати. За таких обставин для мене ризиковано зараз активно брати в цьому процесі участь. Бо я ніколи не ходила з охоронцями. Ніколи не їздила з власними водіями. Тому зараз я розумію, що ніхто мені не може гарантувати безпеку переміщення

Вам погрожують? Як керівнику інформагентства чи як дружині Симоненка?

У нас було декілька повідомлень з вимогою закриватись, вимітатись і так далі… На жаль, в цій всій історії вдарили чомусь тільки по нас. По моїй сім’ї. По всіх офісах. По центральному офісу КПУ на Подолі. По родині. По моїй роботі. Буквально за ці три дні, дуже цинічно, користуючись безладом. Такого ще ніколи не було в історії Незалежної України. Це просто жах. Інших слів немає.

Наближається виборча кампанія, і все це робиться для того, щоб не допустити на неї ліві політичні сили. Люди бояться за власне життя, адже в Україні зараз надзвичайно багато зброї. І ніхто ні за що не відповідає.

Думаю, у майбутньому ми не побачимо розслідувань щодо приватизації ласих об’єктів, чимала кількість яких, до речі, знаходиться і в руках нинішньої влади! Усі добре розуміють, як за двадцять останніх років дерибанили країну, скуповували усе за копійки і ставали мільярдерами! Хто накупив собі телеканали і за які гроші, хто і скільки собі гектарів земельки відхопив… Чомусь ті ж самі будинки олігархів з десятками гектарів землі стоять і ніхто їх не палить? Ніхто до них не заходить, розумієте?

Якщо Ви вже згадали про Ваш будинок – наскільки там серйозні пошкодження?

На 90% в середині він повністю згорів. Що мені особливо прикро – з ними був телеканал СТБ, який приїздить на всі такі "цікаві" моменти. Інші канали не допустили. Глянули, що не можуть знайти "золотого" унітаза, який можна показати, і зрозуміли, що їм показувати нічого. Значить, треба все це спалити.

Ці люди сказали, що відчули запах тротилу і заборонили іншим журналістам зайти. Почали людям, які живуть поруч, розповідати байки, щоб люди з розумінням поставилися. Занесли дві коробки з коктейлями Молотова, розставили пляшки в кожній кімнаті і підпалили. Про це в сюжеті СТБ нічого не було. Ні слова!

А хтось був на той час у будинку?

На щастя, у самому будинку нікого не було. Але було двоє людей, які охороняють дім. Їх побили, заштовхали у куток і відбирали мобільні телефони, щоб вони не могли дзвонити. Охоронці змогли подзвонити лише тоді, коли їм віддали телефони.

Люди, які живуть поруч, були шоковані. Вони дивуються, як можна робити такий дерибан? Після цього, котеджні містечка почали об’єднуватися і чергувати, бо люди розуміють, що можуть розраховувати тільки на себе. Це означає, що влади в державі немає.

Що трапилося з центральним офісом КПУ?

В центральному офісі КПУ потрощили усе вщент, там і досі не можна працювати. Офіс знаходиться на Борисоглібській, 7. Там і сьогодні сидять люди в масках, все розкидано. Коли це почалося, я встигла відправити наших фотокореспондентів.

Вони потрощили фото , позабирали якісь сувеніри, хтось подарував Петру Миколайовичу пляшку коньяку, так вони її випили. Позабирали комп’ютери, чайники, розбили телевізор… Мародери – інших слів нема.

Пожежі в цьому офісі не було?

Ні. Вони хотіли запалити, але прийшли фотокореспонденти, і вони бігом по машинах… Я не можу зрозуміти того ж Парубія, який говорить – ні, це не та самооборона. Зараз, мовляв, розвелось стільки бандитів… Але, вибачте, ви дали карт-бланш на всі ці дії! Ви повністю зруйнували правоохоронну систему – будь-ласка, тоді своїми силами, народними дружинами забезпечте порядок.

Чи ведуться зараз розслідування цих нападів на офіс КПУ і підпал вашого будинку? Ви писали заяви до міліції?

Так. По будинку, начебто, вони взяли документи, але яка там зараз ситуація – не знаю. Єдине, у нас на сайті зараз висить повне відео підпалу нашого будинку. З обличчями людей, які це все робили. Я думаю, що не важко їх знайти. Більше того, там є номери машин, на яких привезли коктейлі Молотова.

Як представлялися люди, які спалили ваш будинок, які зайняли офіс КПУ?

Вони сказали, що належать до "Правого сектору". Вони сказали: "Ми Самооборона, "Правий сектор".

Як Ви плануєте захищати себе?

А що я можу? Що я буду – роту наймати з пістолетами, автоматами, гранатометами? Як ви собі це уявляєте? Я 150 разів уже сказала, хто має за це відповідати. Міністр внутрішніх справ, голова СБУ, врешті-решт ,той, хто є виконуючим обов’язки президента…

Вони знають мого чоловіка, вони знають агентство. Дуже багато колишніх опозиціонерів, які зараз при владі, були в нашому офісі, брали участь у прес-конференціях. За 5 років жоден з них не брав участі у наших прес-конференціях на комерційній основі, як це відбувається в інших агентствах. У нас було завдання одне – створити дискусійний майданчик для того, щоб попередити речі, які зараз відбуваються в країні. Ми давали кожному можливість висловитись.

У нас є дуже багато звернень від журналістів, які працюють в інших медіа, і тих, що працюють за кордоном – всі в шоці, бо розраховували на демократію. Ліві політичні сили в Європі робили заяву, в Європарламенті в резолюцію була внесена поправка, що не можна допускати гоніння лівих і взагалі забороняти КПУ. Все це робиться для того, щоб найближчим часом в ВР поставити на голосування постанову про заборону КПУ. Неконституційну. Незаконну. І для цього все робиться максимально швидко.