УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Сергій Старенький
Сергій Старенький
Екс-Голова Державної Пенітенціарної служби України

Блог | Наслідки гібридного "Закону Савченко"

Наслідки гібридного 'Закону Савченко'

Пройшло майже півроку з часу прийняття Верховною Радою горезвісного "Закону Савченко". День перебування в СІЗО було прирівняно до двох днів перебування в колонії.

Реально він виконується з середини січня 2016 року.

Нагадаю – приймався він під гаслом необхідності зменшення кількості утримуваних в СІЗО, скорочення строків утримання під вартою, обов’язку слідчих і прокурорів швидко розглядати справи.

Ну що ж, можемо підбити деякі підсумки.

Читайте: Це загадкове слово "пробація"

Станом на середину квітня закон застосовано поки що до 39,5 тис. осіб. На черзі ще 30 тис. осіб.

При цьому вже звільнено 5 961 особу, в яких після перерахунку одразу закінчився строк покарання, з них 5 453 засуджених та 508 ув’язнених. Зверніть увагу на пропорцію – на одного звільненого з СІЗО припадає 9 звільнених засуджених.

То для кого ж був прийнятий цей закон – для підслідних чи для засуджених? Може СІЗО дійсно розвантажили, людей стало менше?

Порівняймо:

Станом на 16 січня 2016 року кількість засуджених та ув’язнених в установах ДПтСУ становила 69,5 тис. осіб, з них 16,6 тис. осіб – у слідчих ізоляторах

станом на 15 квітня 2016 року кількість засуджених та ув’язнених становила 63,2 тис. осіб, з них 16,5 тис. осіб – у слідчих ізоляторах.

Отже в результаті дії закону кількість утримуваних в СІЗО по всій Україні знизилася аж на 100 чоловік, в той час як загальна кількість тих, хто відбуває покарання знизилась аж на 6000 чоловік.

І це тільки перша хвиля. Другою буде ще більша хвиля засуджених, звільнених умовно-достроково (УДЗ), оскільки у всіх скорочено строки, і можливість УДЗ наступить раніше, ніж повинна була. Яскрава ілюстрація представника такої хвилі звільнень – справа Лозинського. Я думаю, що таких лозинських найближчих півроку буде тисяч 7-10.

Ви спитаєте мене – чому по "закону Савченко" звільнилось 500 ув’язнених, а загальна статистика по СІЗО зменшилась тільки на 100?

Відповідь тут проста – цей закон навпаки стимулює підсудного всіма можливими шляхами затягувати час перебування в СІЗО (неявки адвокатів, подання всіх можливих апеляцій і заяв, симуляція хвороб…). Адже він знає, що з кожним днем знаходження в СІЗО його реальний строк ізоляції стає коротшим іще на день. Тому і стараються побути в СІЗО подовше.

Думаю трохи пізніше зможу дати статистику середнього часу перебування в’язня в СІЗО до і після прийняття цього закону. Вона буде точно не на користь прискорення розгляду судових справ.

Які ж ще наслідки дії цього закону?

Із проголошених при прийнятті – жодного! Прокурорам і суддям як було байдуже, так і залишилось. У них залишився той же КПК, нових обмежень строків слідства і суду ним не введено.

Не введено також і ніякої відповідальності слідчих, прокурорів, суддів за затягування строків.

З не проголошених, але тих, що тримались в голові при ініціації цього закону – велика кількість звільнених засуджених.

Вже наявна інформація, що ці звільнені за цим законом скоюють не менш тяжкі злочини: Вінницька обл. – зґвалтування та вбивство двох жінок раніше судимим за аналогічний злочин, Київ – розстріл бізнесмена засудженим, який відбував покарання за злочин проти цього ж бізнесмена, Кременчук – вийшовши з колонії, по дорозі пограбували людину та інші.

На жаль (хоча і раніше говорив про це) повинен констатувати – в прийняття цього закону вкладався зовсім інший сенс. В поєднанні з розвалом правоохоронної системи, впливом організованої злочинності на рівень законотворців, та можливості спецслужб нашого ворога через ту ж оргзлочинність дестабілізувати внутрішній стан в Україні – картина жахлива. Тут наявні всі ознаки руйнівної війни зсередини. Дехто це називає ще "гібридною війною"

Але узагальнення цього – то тема для іншої статті.

Далі буде…

СМОТРИТЕ ВИДЕО ПО ТЕМЕ:

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...