newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
Алексей Павленко
Алексей Павленко
Министр аграрной политики и продовольствия Украины

Блог | 2016 - рік розвитку фермерства та кооперативного руху в Україні

2016 - рік розвитку фермерства та кооперативного руху в Україні

Підтримка малих та середніх форм господарювання у сільському господарстві визначається пріоритетною у аграрній політиці більшості успішних країн світу. Уряди Сполучених Штатів Америки, країн ЄС уже протягом багатьох років зосереджують увагу на виробленні та впровадженні концепцій сталого розвитку сільських територій, стимулювання підприємницької активності, диверсифікації занятості сільського населення.

Видео дня

І це є мудрим рішенням. Адже для експортоорієнтованого агросектору питанням першочергової важливості постає постійне залучення інновацій, сучасних технічних розробок та прийомів для виробництва якісної, конкурентоспроможної на світовому ринку аграрної продукції. Малі та середні виробники є активними учасниками зовнішньоторговельних відносин держави.

Окрім того, вони перетворилися на активний прошарок суспільства, що має своє представництво у органах державної влади та готовий будь-якого моменту стати на захист власних інтересів.

Для довідки, за даними Світового Банку, кількість сільського населення США становить 19%, країн ЄС – 25%, в той час як України – 31%. Це означає, що українське населення в першу чергу потребує належних умов для успішної діяльності.

Важливим кроком у цьому напрямку стала розробка Концепції розвитку сільських територій України, що окреслює головні пріоритети розвитку сільських територій та механізм підготовки аграрного та сільського сектору держави до функціонування в умовах зони вільної торгівлі з ЄС.

В 2015 році Мінагрополітики вдалося залучити на підтримку малого та середнього бізнесу, фермерства, створення кооперативів в Україні близько 10 млрд гривень. Хочу зауважити, що в 2016 році плануємо збільшити цю підтримку вдвічі, до 20 млрд гривень, в першу чергу за рахунок співпраці з Європейським інвестиційним банком.

Так, зокрема в минулому році виділені державою 300 мільйонів гривень бюджетних коштів на компенсацію ставок за кредитами дозволили 3 600 малих та середніх виробників отримати пільгове кредитування на суму 7,8 млрд гривень.

Також у 2015 році було розпочато та реалізовувалось біля 15 проектів міжнародної допомоги на суму майже 2 млрд грн.

Для прикладу наведу лише декілька з них. Успішним є "Кооперативний зерновий проект" Уряду Канади, що охоплює Дніпропетровську та Кіровоградську області. Його метою є розширення економічних можливостей для малих та середніх зернових господарств через розвиток зерносховищ й сільськогосподарських кооперативів.

По завершенню роботи Проекту кожний з кооперативів об’єднуватиме щонайменше 75 виробників, які вирощуватимуть до 60 тис. тонн зернових на рік на площі 15 тис. га або більше.

Особливо актуальними є проекти з розвитку молочної галузі. Зокрема, уряд Канади реалізує проект "Розвиток молочного бізнесу в Україні". Ключовими його результатами є активізація кооперативного руху у Дніпропетровській та Львівській областях, забезпечення доступу фермерів до банківського фінансування, модернізація та технологізація виробництва, створення лабораторій для аналізу якості молока.

Я особисто відвідував молочні кооперативи, створені завдяки цьому проектові та пересвідчився, що за такі об'єднання перспективні для кооперативного руху.

Урядами Канади та Ізраїлю започатковано проект з розвитку плодоовочівництва, участь у якому беруть аграрії Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей. Ним передбачено надання допомоги 5 000 малих та середніх виробників та фахове навчання 30 000 малих і середніх господарств. Очікується, що до кінця проекту його учасники колективно збільшать продажі плодоовочевої продукції до 50 000 тонн на суму до мільярда гривень щорічно.

Постійну підтримку агросектору України надає Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (FAO). Так, на розвиток постраждалих від конфлікту територій Донецької та Луганської областей FAO було виділено 100 тонн насіннєвої картоплі для 1 000 фермерських домогосподарств.

Наш надійний партнер Американське агентство з міжнародного розвитку (USAID) уже тривалий час сприяє розвитку сімейних ферм, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, молокопереробних підприємств, організованих ринків у рамках проекту "Агроінвест", що охоплює усі регіони України. Уже створено 20 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, 1 національний та 7 регіональних оптових ринків сільськогосподарської продукції, 4 плодоовочесховища та 1 молокопереробне підприємство організованих ринків.

Проектом "Добробут громад" заплановано підтримати 170 сімейних ферм та майже 1 тисячу особистих селянських господарств у 8 областях України - Полтавській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській, Черкаській, Кіровоградській, Київській.

Одним із проектів міністерства та Світового Банку став проект аграрних розписок, що у 2015 році мав статус пілотного та був поширений крім Полтавської на Харківську, Вінницьку та Черкаську області.

Пілотний проект з аграрних розписок довів свою ефективність, адже за його результатами на Полтавщині було залучено 40 млн гривень. Попереду – впровадження даного фінансового інструменту на Одещині, Київщині та Волині, а в перспективі - і по всій Україні.

Це – лише кілька прикладів успішних міжнародних проектів у агросекторі України.

Завдяки здійсненним командою Міністерства заходам ми спостерігаємо позитивну динаміку у розвитку фермерства. Доказом тому є збільшення на початку 2016 року кількості фермерських господарств на півтисячі у порівнянні з минулим роком. Наразі їх кількість становить майже 43800.

Більше того, у 2016 році ми плануємо залучити вдвічі більше коштів для підтримки малого та середнього бізнесу, індивідуальних господарств та кооперативів у агросекторі, повторюсь, до 20 млрд гривень. Це стане можливим завдяки угоді із Європейським Інвестиційним Банком щодо залучення 10 млрд гривень кредитних коштів. Угода має бути ратифікована Верховною Радою України.

Також, до кінця року заплановане повноцінне запровадження проекту аграрних розписок на всю територію України, економічний ефект від якого, за оцінками експертів, становитиме до 2 млрд гривень.

А це означає, що все більше малих та середніх агровиробників, фермерів, кооперативних об'єднань отримають доступ до фінансових ресурсів, фахового навчання та зможуть спрямувати отриману допомогу на модернізацію виробництва, підвищення конкурентноздатності продукції, що особливо важливо для виходу на європейський ринок. З'явиться стимул для створення нових сільгосппідприємств та ферм. Збільшиться кількість робочих місць на селі.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...