Коли сонце може стати причиною онкозахворювань

12,9 т.
Коли сонце може стати причиною онкозахворювань

Фотостаріння шкіри, алергія на сонце, пошкодження волосся, ризик онкозахворювань - це тільки невелика частина проблем які можуть бути спричинені надмірним впливом УФ.

Проте, досвід спілкування із людьми (родичі, друзі, пацієнти) показує, що далеко не завжди має місце так зване "обережне" відношення до сонячного ультрафіолету та засмаги. Мабуть в цьому і наша вина, як спеціалістів, котрі недостатньо активно проводять освітню роботу із населенням.

Особливо актуальним питання сонцезахисту у групи світлошкірих людей з зеленими, блакитними, сірими очима які "згоряють" від нетривалого перебування на сонці та практично не засмагають.

Видео дня

Шкіра цих осіб не має достатньої кількості пігменту "меланіну", який може частково захистити її від ультрафіолету, а регулярне "згоряння" сприятиме тому, аби в повній мірі відчути всі неприємні ефекти від дії УФ. Хоча, навіть ті, у кого шкіра більш смаглява та карі очі, не повинні поспішати на пляж засмагати, чи прогулюватись в полудень без додаткового захисту. Памятайте, крапля камінь точить.

Що повинно включати поняття "захисту від сонця"? Коли це актуально?

Мабуть багато хто чув вислів "активне сонце", і помічав, що є дні, коли сонце більш "приємне", а часом навпаки - "жарить" сильніше. Це пов’язано із сонячного активністю, порою року і доби, висотою світила над рівнем моря, атмосферними явищами, тощо. А для оцінки того, як ці всі фактори впливають на інтенсивність УФ, який доходить до поверхні землі, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запропонувала застосовувати так званий УФ-індекс або глобальний сонячний УФ-індекс (Global Solar UV index).

На жаль, не зустрічав прогнозу погоди на ТБ який би давав інформацію щодо УФ-індексу. Хоча я можу помилятись бо рідко дивлюсь телевізор, а якщо такі прогнози існують, то це дуже добре, і от чому...

Справа в тому, що відповідно до УФ-індексу, ВООЗ дає рекомендації по сонцезахисту:

індекс 1-2 - додаткового захисту від сонця не потрібно,

3-7 - потрібен ,

8 та вище - необхідно забезпечити посилений захист.

Важливий нюанс стосовно УФ індексу: він показує, власне, інтенсивність УФ-енергії на поверхні землі, і далеко не завжди корелює із температурою повітря.

На сьогодні навіть можна не дивитись прогноз погоди по ТБ, дізнатись поточний УФ-індекс на конкретній території можна з більшості програм у смартфоні, чи на спеціалізованих вебсайтах.

Для того щоб зменшити негативний вплив УФ, слід памятати декілька простих правил:

- не знаходьтесь на сонці без додаткового захисту, особливо з 10:00 до 16:00, це час коли до поверхні землі доходить максимальна кількість ультрафіолету (поспостерігайте кілька днів, як змінюється УФ-індекс впродовж дня). В цей період намагайтесь знайти затінені місця.

- в сонячні дні одягайте більш закритий одяг, на голову - панамку чи капелюшок з широкими полями для захисту обличчя, та сонцезахисні окуляри для захисту очей.

Існує стереотип, наче з появою сонця потрібно носити максимально відкритий одяг, але... Памятаєте славнозвісний вистут Віктора Федоровича?:)

Та не забувайте, що надмірна інсоляція разом з відкитим одягом може мати негативні наслідки для нашої шкіри:

- на відкриті ділянки шкіри (обличчя, зона декольте, передпліччя та руки), в період знаходження на "активному сонці" використовуйте сонцезахисні засоби.

Якщо вам потрібно вийти на вулицю в обідній період, так сталось, що в гардеробі немає, наприклад, довгої сукні, або ця одяг має відкриті плечі - не біда! Допоможе крем з високим фактором захисту.

А от, що таке фактор захисту SPF, високий та низький, на що він впливає, і яким він має бути - це тема окремої розмови.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...