newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img
Максим Лавринович
Максим Лавринович
Юрист, керуючий партнер юридичної фірми "Лавринович і Партнери"

Блог | Афера Войцеховського: хто компенсує збитки людям

Афера Войцеховского

Звісно, я не робив аналіз юридичних документів по незаконних новобудовах компанії-забудовника пана Анатолія Войцеховського, тому, оцінки базуються на інформації, яка є в публічних джерелах.

Отже, легалізація отриманих ділянок і подальше введення в експлуатацію будівництва відбувалась, як правило, на основі рішень судів. А отже, на початку активної будівничої діяльності той пан користувався належними юридичними документами для її легалізації. Тобто, певна юридична формальність була витримана і, можливо, саме це і дозволяло уникати великих проблем з правоохоронними органами. Будинки здавались в експлуатацію, інвестори отримували свідоцтва на право власності, що дозволило отримати репутацію забудовника, який будує і здає. Деякі будинки навіть були здані, люди заселені. Дешевизна квадратних метрів для інвесторів теж була важливою.

Видео дня

Пізніше така легалізація в обхід профільних держорганів була ускладнена. Як наслідок, виникають вже дещо інші методи роботи, без обов’язкових юридичних документів, але в умовах постреволюційної невизначеності. Держоргани, які мали контролювати і здійснювати нагляд, своїх обов’язків з певних причин не дотримувались, або ж ті функції у них були втрачені. В будь-якому разі час грав як на руку забудовника, так і на користь тих правоохоронців, які продовжували не помічати очевидне. Адже це так зручно і вигідно, не помітити мільярдну аферу втрачених людьми коштів, коли можна просто відволікати увагу гучними гаслами про "злочини попередників". Тому й з’являлись і продовжують з’являтись незаконні будівництва.

Відтепер обмануті інвестори не просто можуть, вони зобов’язані вимагати компенсацій в повному обсязі втраченого. Пам’ятаємо, що саме на державу покладені функції контролю, саме вона гарантує дотримання прав і свобод громадян. Це – Конституція. І якщо держава не може гарантувати, більш того, своїми діями чи бездіяльністю сприяє втраті коштів і майна власними громадянами, то така держава має нести відповідальність. У подальшому така відповідальність із держави може бути перекладена на нечесних чиновників, за рахунок яких і мали б здійснюватись виплати людям, які зазнали збитків.

Можемо пригадати аферу з "Еліта-центром", коли за рахунок державних коштів, а це наші податки, відшкодовують втрати у вигляді квадратних метрів тим людям, які втратили гроші через аферу, яку покривала група чиновників. Бо ж саме вони дозволили цим негативним подіям відбутись.

Я переконаний в тому, що люди мають згуртуватись і захищати свої права з допомогою професійних юристів. Шанс на відшкодування збитків є. Якщо це не станеться в Україні, то на захист прав людей може стати Європейський суд з прав людини.

Щодо легалізації уже зданих будинків компанії Войцеховського, то варіанти легалізацій , найбільш імовірно, шукатимуть вже самі інвестори. Хто зна, може є ті землі, де будівництво розпочиналось легально. Але, якщо десь від "а до я" все було без дотримання закону, то є ризик, що в Києві з’являться черговий ряд недобудов. Адже такої схеми, як введення в експлуатацію незаконного будівництва, ще не придумав ніхто.

Чекати ж на допомогу у вирішені цих питань від держави не варто. Хіба що, в разі загрози бунту невдоволених людей.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...