Україна та Польща: стосунки на стадії випробування

3.7т

Слава Богу, ми живемо з поляками у мирі і дружбі. Дотепер рівень стосунків поміж нами є найкращим за всю історію нашого співіснування. Але це не означає, що так буде завжди. Тому маємо докласти максимум зусиль, щоб не відчути іншого рівня, за який наші попередники заплатили ціною життя.

Але про конфлікти у минулому повинні говорити історики. Ці теми залишаються ще малодослідженими в Україні та Польщі. Значною мірою тому, що донедавна в Україні були закриті архіви, зокрема, КГБ, які й розкривають цю тему.

Зараз темою конфліктного минулого займаються політики, що призводить до конфліктів поміж українцями та поляками тепер. Мене дуже бентежить, наскільки ця тема є заполітизованою у сусідній Польщі. Всі потрібні кроки на політичному рівні щодо оцінки протистояння були зроблені вже раніше. Маю на увазі спільне відкриття пам’ятника двома президентами (Кваснєвського і Кучми), а також прийнятими резолюціями у 2003-му обома парламентами країн. Політики зробили все від них залежне і потрібне, щоб поставити крапку в політичних дебатах навколо цього конфлікту.

Те, що ми бачимо зараз у Польщі, а це спроби прийняття різного роду законопроектів з кваліфікацією польсько-українського конфлікту як геноциду поляків, який передбачає односторонню відповідальність українців і що постраждали від цього конфлікту тільки поляки, може перекреслити все, що було досягнуто політиками, громадянським суспільством і істориками дотепер.

Очевидно, що в разі прийняття таких непродуманих резолюцій з боку польського Сейму, буде якась доволі жорстка реакція з боку українського парламенту. Але загострення стосунків поміж нами нікому, окрім Росії, на руку не грає. Тому цю тему активно розкручує російська пропаганда і російські медіа. Хоча вона й не стосується Росії, але їй приділяють надзвичайно багато уваги.

Тому стосунки поміж українцями та поляками у ці дні перебувають під великим випробовуванням і насправді зараз дуже багато залежить від поведінки польського політикуму. Ми свої кроки назустріч зробили. Цього року Україною було запропоновано прийняття спільної заяви і встановлення спільного дня вшанування жертв україно-польського конфлікту. Але на жаль, ця пропозиція відкинута. Також мова йде про дуже важливий символічний жест Президента Порошенка перед жертвами україно-польського конфлікту. Цей жест виявився не дуже помітний польськими мас-медіа.

Ми ще можемо зупинити наростання антиукраїнської хвилі в Польщі. Бо це шкодить не лише Україні, а й Польщі теж.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости