Не усі поради від МВФ однаково корисні

Не усі поради від МВФ однаково корисні

Хотів би поділитися своїми думками щодо останнього звіту Міжнародного валютного фонду, що стосуєтья податкової системи в Україні.

Видео дня

Найбільший подив викликає рівень, на якому підготовлений цей документ. Я багато років працюю з міжнародними організаціями, у тому числі з МВФ і тому просто шокований: там купа елементарних помилок, багато речей, які не враховані, а мали бути враховані. Там висновки базуються на абсолютно нереалістичних припущеннях, буквально взятих із стелі.

Якщо МВФ робить свої рекомендації, базуючись на подібних документах, то це дуже погано. Єдине тішить, що йдеться не про офіційний звіт МВФ, а усього лише висновки місії, тобто, окремих експертів.

Хотів би зупинитися детальніше на найбільших помилках експертів МВФ.

Коли експерти Фонду рахують втрати надходжень від зниження ставки ЄСВ – те, що нині найбільше обговорюють – то не беруть до уваги те, що при цьому виникає бюджетна економія у тому ЄСВ, який сплачують за рахунок бюджету.

Тобто, коли розраховують трансфер із бюджету до Пенсійного фонду, який треба буде збільшувати, ця сума врахована двічі. До речі, йдеться про чималу суму: близько 30% від усіх надходжень від ЄСВ. З урахуванням цього, зниження до 22%, яке фактично відбулося, виявляється цілком слушним.

Друге. Коли вираховують збільшення надходження від фактичної ліквідації спрощеної системи, то по-перше, експерти МВФ беруть абсолютно нереалістичне припущення – "А уявимо собі, що половина з цих підприємств – це насправді наймані працівники". А чому половина? Чому не 5%, чому не 95%?

І якщо базуватися на припущеннях, які було би коректно робити у такій ситуації – це консервативні припущення – то взагалі жодного економічного ефекту унаслідок ліквідації спрощеної системи країна не отримує. Але навіть якщо повірити у той ефект, який визначили аналітики МВФ, то вони забули відняти від нього податки, які наразі цей малий бізнес сплачує. Тому ефект, що про нього повідомляє Фонд, перебільшений принаймні вдвічі.

Також у Звіті критикується - і справедливо - так звана "Естонська модель" податку на розподілений прибуток. Але в Україні законопроект №3357 пропонував зовсім іншу модель, яка набагато простіша у застосуванні! А "Естонську", принаймні офіційно, ніхто не висував.

Це фактологічні помилки. У звіті також абсолютно не враховано українські реалії – наприклад, про те, що спрощена система була запроваджена не стільки з міркувань, про які вони там пишуть, скільки для того, аби захистити бізнес від здирництва. Про це взагалі нічого не говориться.

У звіті МВФ вважається, що найбільшою складністю нашої податкової системи є наявність великої кількості різних режимів і різних ставок. Насправді ж будь-який бухгалтер скаже, що це дійсно складність, але справжня складність у роботі бізнесу – це взаємини з податковою адміністрацією.

Аналітики Фонду стверджують: зменшувати ЄСВ можна тільки до 28%, причому з дуже потужними компенсаторами. Але вони взагалі не згадують такий фактор, як скорочення державних видатків. Яке було закладене у програмі уряду. І треба віддати належне нашому Мінфіну, адже він таки зумів скоротити наші публічні видатки. І те скорочення ЄСВ, яке ми нині маємо, воно цілком фіскально відповідальне – підтримане шляхом скорочення видатків.

Намагання знищити спрощену систему не тільки економічно безглуздо, бо не несе за собою жодних фіскальних переваг, – але може стати причиною соціальної, а, може, і політичної катастрофи.

Попередня спроба знищити спрощену систему, яка відбулася за часів Азарова, призвела до втрати понад 2 млн робочих місць. На той момент все пройшло без особливих потрясінь – якщо не брати до уваги Податкового майдану, бо тоді економіка була хоч на якомусь, але підйомі. І ці люди знайшли собі роботу на інших підприємствах.

Якщо ж брати до уваги ситуацію сьогодні – то у нас відбувається дуже болюча структурна перебудова економіки, яка супроводжується збільшенням безробіття, погіршенням рівня добробуту людей. Люди, які можуть постраждати внаслідок рекомендованих МВФ реформ, – дуже активні, які зробили багато для країни, брали участь у Революції гідності, захищали країну від путінської навали. І ці люди не будуть просто так мовчати.

Ще один важливий момент. У рекомендаціях вказано – просто так, між іншим – про підвищення ПДВ на ліки. В українському фармакологічному секторі і без того існують суттєві проблеми, люди не забезпечені найнеобхіднішими медпрепаратами – вони хворіють, помирають, бо не можуть дозволити собі належного лікування. І знову за останній час через девальвацію гривні ціни на ліки дуже сильно зросли, бо значна їх частина – це імпорт.

Відповідно проблема медзабезпечення в Україні дуже сильно загострилася, – запровадження свого 7% податку на ліки пройшло майже непоміченим, але, мабуть, додало до проблеми. Та збільшення цього податку втричі, до 21% – це, я вважаю, була би катастрофою, яка за кількістю втрачених життів була би порівняна із війною на сході. Схоже, аналітики Фонду взагалі не аналізують жодні наслідки, не наводять розрахунки, так званий cost-benefit analysis – діють за принципом "А давайте механічно збільшимо!".

Так не можна робити рекомендації з економічної політики, це просто непрофесійно.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...