Європейський сценарій відродження Заходу України

12.5т

Текст перекладений спеціально для сайту "Обозреватель". Оригінал на Atlantic Council.

Що спільного між східною частиною Китаю, Мексикою та Західною Україною?

У 1970-х роках, КНР, країна із низьким рівнем заробітної плати, почав рухатись до процвітання. Фактично, процес відродження стартував після того, як Китай налагодив співпрацю із США і отримав доступ до потужного світового ринку.

Мексика довгий період переживала не найкращі часи, тому 1 січня 1994 року керівництво країни зважилось на підписання Північноамериканської угоди про вільну торгівлю.

Фактично, Україна йде по стопах цих двох держав, адже, київська влада зобов’язалась виконати усі умови для вступу до Європейського Союзу. Варто відмітити, незважаючи на невтішні новини про ціни на нафту і постійні наступи терористів, ЄС підтвердить високу якість української продукції, яка може бути конкурентоспроможною на світовому ринку.

Знову хочу пригадати історичні факти, колись західна частина України була занедбаним регіоном радянської армії. Але, згодом, світові спільноти переглянули свою думку. По-перше, звідси до 500-мільйонного ринку ЄС потрібно їхати лише один день.

По-друге, як на мене, Західна Україна схожа на Північну Мексику, бо завдяки автомобільним і залізничним перевезенням товари можуть блискавично потрапляти на великий світовий ринок. Рівень заробітної плати тут, порівняно, низький. В доларовому еквіваленті заробітки мешканців Китаю вдвічі вищі, ніж у західній частині України, жителі сусідньої Польщі заробляють у 5 разів більше, а німці та французи – в 50 разів.

Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні, Роман Ващук, заявив, що саме український завод, розміщений у західній частині країни, є найбільшим виробником хокейних ключок для Оттави. Ним керує австрійська компанія спорттоварів "Fischer".

Посол США Джефрі Пайєтт не так давно повернувся зі Львова, де зустрівся з представниками компанії "Eleks", яка створює програмне забезпечення для "Cirque du Soleil" і спец. обладнання для Голівуду.

Правду кажучи, у Львові мешкає приблизно 50 тисяч робітників технічної спеціальності. Місто будує вже другий центр для розробки нових технологій. Інше західноукраїнське місто Івано-Франківськ теж планує запустити будівництво подібний комплекс. Хоча, Центральна Україна у цьому питанні відстає, Київ ні словом, ні півсловом не промовився про створення подібних споруд.

Тим часом, Європейський банк реконструкції і розвитку відкрив філіал у Львові. Основна причина: "Місто Лева", колишній край імперії Габсбургів, розташований набагато далі від військових дій, за 1200 кілометрів від Донецька.

Не можна порівнювати бойовиків в Донбасі з повстанням племен на Півдні Мексики чи Росію з Гватемалою. Але економічна паралель між Мексикою і Україною досить помітна. Відновлення і розвиток України точно не розпочнеться із східних окупованих територій. Я розумію, що це не справедливо, ділити державу на Схід та Захід, але бізнесмени не готові настільки ризикувати своїми активами. Два сепаратистські регіони, Донецьк і Луганськ, втратили половину свого населення. Раніше тут знаходились промислові центри, але від розвинених регіонів майже нічого не лишилось. Переселенці навряд чи захочуть повертатись на спалені та понівечені руїни. Також мені важко, навіть уявити, щоб американські і європейські лідери пожертвують мільярди доларів на відбудову Донбасу.

Кремль теж не збирається займатись благодійністю, швидше підтримує твердження Коліна Павелла: "Хто зламав, той і ремонтує". Тим більше, у порівняні із 2014 роком, ціни на нафту знизились на чверть, Росія розорилась, Путін намагається ізолювати країну від світового впливу.

Більше того, припинилась тісна співпраця Кремля та Києва, зачинились двері багатьох заводів та фабрик. Бажаючі перетнути українсько-російські кордони, особливо чоловіки, на власній шкірі відчули, аж занадто ретельні перевірки митників.

Дивлячись на всі ці події, ЄС повинне зробити крок на зустріч Україні і відкрити кордони. Принаймні, дозволити українцям перебування без віз протягом 90-та днів на території Європи.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости