Тимошенко заплатила за автопарк Януковича

Тимошенко заплатила за автопарк Януковича

Днями Кабмін доручив МВС та Міністерству фінансів передбачити в бюджеті на 2006 рік 52 мільйона гривень для оплати ПДВ за „спеціальні” автомобілі, куплені в 2004 році для відомства Білоконя.

Мабуть, саме ці автомобілі мали на увазі міністр внутрішніх справ Юрій Луценко і його тепер вже екс-зам Олександр Фокін, коли заявляли, що на складах МВС стоять більше 500 нових автомобілів „Фольксваген”. Ці «тачки» були куплені ще за часів минулого керівництва за шалені кошти. Однак продати їх і направити кошти в бюджет - неможливо, оскільки авто завозилися в Україну за таємною постановою попереднього уряду, без сплати необхідних митних платежів.

Видео дня

Йдеться про машини представницького класу „Фольксваген Туарег” (3,2 л), „Фольксваген Фаетон” (3,2 л) та „Фольксваген Пассат” (2,8 л), які тодішній прем’єр Віктор Янукович Постановою Кабміну відніс до розряду автомобілів спеціального призначення. Це звільнило авто від сплати акцизу під час митного оформлення, і дало змогу сплатити ПДВ векселем, на погашення якого давалося 365 днів.

Все начебто нормально, якщо не враховувати одного: за Законом України „Про акцизний збір” до автомобілів спеціального призначення віднесено легкові авто для потреб міліції, швидкої допомоги тощо. Цікаво було б зрозуміти, потреби яких саме міліціонерів задовольнялися машинами представницького класу в такій кількості.

Можливо, у Віктора Федоровича та колишнього керівництва МВС були вагомі причини купувати півтисячі дорогих автомобілів, за які (або якими) вони планували розрахуватися вже після виборів-2004. Така щедрість забезпечувалася коштами платників податків, адже акцизний та митний збори з кожної такої «конячки» мали б складати близько 2000 євро. Нескладно підрахувати, що загальна сума „зекономлених” Януковичем коштів становить біля 1 мільйона євро (чи більше 6 мільйонів гривень).

Але не так сталося, як гадалося, і учорашні діячі нині з сумом згадують про вдалу оборудку. А всі наслідки „пільгової закупівлі” лягли на новий склад Кабміну, який сьогодні замість направлення 52 мільйонів гривень на соціальні виплати, мусить відшкодовувати ПДВ за дорогі забаганки колишнього керівництва країни.

Для уявлення, скільки коштують сьогодні такі авто, ми звернулися до компанії „Автохаус Київ” – офіційного дилера Volkswagen в Україні. Так, за даними сайту цієї компанії, „Фольксваген Пассат” (2,8 л) коштує від 30 до 45 тисяч доларів, а „Фольксваген Туарег” – від 63 до 79 тисяч доларів. Обійшлися колишній владі ці машини, зрозуміло, по значно меншій вартості: „Пассати” – близько 24000 $, а „Туареги” коштували близько 37000 $.

Крім проблеми з виплатою боргу по сплаті ПДВ, в цій ситуації залишається і проблема практичного застосування елітних автомобілів. Спочатку планувалося їх роздати дільничним міліціонерам, але потім прийшли до висновку, що подальше використання цих авто буде невиправдано затратним. Потім думали обміняти їх на більш дешеві: наприклад, Фокін пропонував всю партію закуплених „Фольксвагенів” обміняти на вдвічі більшу партію „Фордів-Фокусів”. Але і тут виникли колізії: хто і коли платитиме заборговане ПДВ, за якою ціною закупатимуться „Форди”, як вони будуть ділитися тощо. Відмовились і від цієї ідеї.

На сьогодні вирішили частину представницьких авто – 135 „Фольксвагенів” – передати центральним та місцевим органам виконавчої влади. Зокрема, МВС має передати автомобілі в управління центральних органів виконавчої влади, Раді міністрів Криму, Господарсько-фінансовому департаменту Секретаріату Кабміну та місцевим державним адміністраціям. А що робити з іншими – поки що невідомо.

Продати всі авто в Україні неможливо, адже за умови нарахування всіх законних платежів за ці елітні машини (включаючи акциз, митні збори, ПДВ) навряд чи знайдеться багато покупців, готових заплатити досить таки солідну суму.

Повернути фірмі півсотні куплених машин також нереально, оскільки навіть такий гігант машинобудування як Volkswagen не погодиться віддати Україні щонайменше 50 мільйонів доларів (якщо 52 мільйона гривень – це ПДВ, тобто 1/6 від вартості авто, то повна вартість - близько 312 мільйонів гривень).

Залишається направити ці елітні авто знову ж таки на потреби верхівки влади, яка, на мою суб’єктивну думку, зовсім не страждає від нестачі хороших автомобілів. Варто хоча б подивитися, на чому їздять губернатори та керівництво органів виконавчої влади.

А ще хочеться нагадати урядовцям, що завдяки таємній, здається, ще не скасованій Постанові „Про митне оформлення спеціальних автомобілів для потреб Міністерства внутрішніх справ”, в законодавстві досі залишається можливість ввозити на пільгових умовах та в обхід митного законодавства дорогі автомобілі представницького класу. З поміткою „автомобілі спеціального призначення”.