УкрРус

Евромайдан в Канаде: мы работаем на благо Украины

Кожного понеділка у приміщенні, де знаходиться Торонтське відділення Конгресу Українців Канади проходять засідання комітету Евромайдан Канада. Вже півтора року тут збираються люди, які свій вільний час присвячують допомозі Україні.

Дві години професійно і чітко обговорюються питання, якими опікується комітет: зараз це протидія російській пропаганді, яка останнім часом активізувалася за допомогою російської діаспори в Канаді, а також способи відправки в Україну великої партії медичних засобів та обладнання, нові форми збирання грошової допомоги.

Після засідання я поспілкувався з головою Евромайдан Канада паном Маркіяном Швецом, який 49 років присвятив роботі в українській громаді.

Головна мета створення комітету Евромайдану - об’єднати різних людей навколо ідеї допомоги Україні, використовуючи той досвід, який Конгрес здобув ще за часів Помаранчевої Революції. Ще півтора року тому майже три чверті ці люди не знали один одного, а зараз Евромайдан Канада працює, як добре злагоджений механізм.

Що змінилося за цей час у вашій роботі?

Ми стали краще орієнтуватися у тих процесах, що відбувається в Україні. Ми краще розуміємо, хто саме потребує допомоги. Тепер ми не даємо гроші великим фондам чи урядовим організаціям, тому що це велика бюрократія та ризики корупції, а намагаємося прямо в руки передавати їх конкретним людям, що йдуть на фронт, чи організаціям в Україні подібним нашій. Можна сказати, що ми зараз працюємо виключно з волонтерами. Коли почалися події в Криму, до нас прийшли люди з кримсько-татарської громади, і ми почали першим допомагати військовим, що були заблоковані у своїх частинах. Ми передавали туди гроші, люди на місцях купували продукти харчування і перекидали їх за паркан нашим воїнам. Звичайно, ми перевіряємо людей чи організації, з якими працюємо і кому даємо гроші. Ми отримаємо обов’язкові звіти та фотозвіти з України про використання грошей.

Друге, що змінилося у нашій роботі - ми навчилися примножати гроші. Ось наприклад: люди подарували нам цілий конвеєр інвалідних візків для військових шпиталів . Їх вартість близько 150 тисяч доларів. Це 500 різних візків - від звичайних ручних до сучасних електричних , деякі з них коштують по 3-4 тисячі. Нам залишається тільки сплатити за пересилку їх в Україну 11 тисяч, а фактично ми надали допомогу в десятки разів більше. На всі ці візки ми клеїмо наліпки "Канада допомагає Україні", і це працює як моральна підтримка українцям. Такі наліпки ми клеїмо майже на все, що відправляємо.

Пане Маркіяне, якими головними проектами зараз опікується Евромайдан Канада?

Наразі працюємо над дуже важливим проектом. Ми збираємося відправити до України спеціально обладнані автомобілі швидкої допомоги. Випадково дізналися, що українці з провінції Саскатчеван мають таку ідею, але не мають належної підтримки від місцевих урядників. Це є досить нові машини, яким по 5-6 років, у відмінному стані. Для того, щоб їх дообладнати всім необхідним треба ще десь 10 тисяч доларів на кожну. Щоб зрушити цю справу, ми виділили 30 тисяч доларів на перші 3 авто. Українці Саскатчевану сподіваються, що місцевий уряд дасть ще таку ж саму суму, а після цього ми підемо до федерального уряду і спробуємо від них дістати ще 60 тисяч доларів, що обладнати 12 машин швидкої допомоги. Таким чином відправити ці "швидкі" нам буде коштувати 120 тисяч , хоча насправді такий вантаж вартує 500-600 тисяч доларів. Таким чином, ми знову помножимо наші гроші. Це дуже важливий проект, який може врятувати життя сотням українських героїв.

От ви вже півтора роки постійно збираєте гроші для України в той час, як в самій країні реформи йдуть дуже повільно, процвітає корупція. Інколи здається , що канадська громада і уряд роблять більше в цьому напрямку, ніж українська влада. Скажіть відверто, ви не втомилися збирати гроші ?

Ні. Ви знаєте, мене змалку вчили батьки, що ви повинні бути готові завжди допомагати Україні. І друге: війна з Росією - це для мене не є короткою боротьбою. Ця війна вже тримає понад 300 років. Нас, українців, весь цей час принижували, фізично винищували, і звичайно, я розумію, що змінитися Україна за рік не може. Звичайно, я б хотів, щоб уряд України працював краще, більш професійно, щоб активніше тривала боротьба з корупцією. Але я бачу, що Україна вже набагато змінилася, у владі стало більше молодих людей, які мають добрі знання, є вільна журналістика, яка слідкує за діями нової влади і жорстко критикує її. Це добрі знаки.

Я знаю, що багато людей в Україні розчаровані. Я теж інколи втомлююся, я працюю по 10-12 годин на день, буває, що і у вихідні робота в громаді, в мене є родина, троє дітей, яким я трохи менше часу приділяю, ніж хотілося. Але я був вихований на прикладах мужності і героїзму бандерівського руху часів другої світової війни. Вони воювали проти двох найбільших імперій – Радянського Союзу та Німеччини. Звичайно, вони не мали ілюзій, що можуть перемогти, але вони вели свою війну заради майбутніх поколінь. В дуже складних умовах вони воювали, потім у сталінських таборах не зламалися. І інколи мені дуже хочеться побути вдома: діти, кава в руках, поруч дружина. Але я знаю, що повинен йти і працювати на благо України заради пам'яті про загиблих героїв. Я вірю , що Україна міцно стане на обидві ноги і займе своє гідне місце в Європі.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Путешествия" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Наши блоги