Як відбити тягу до знань у дитини

ТОП-6 помилок батьків

Діти ростуть швидко! Ще вчора малюк невпевнено вимовляв "мама", а вже за рік йому йти до школи. І якщо з першими словами крихітки ви впоралися з легкістю і навіть із задоволенням, то пояснити їй базові елементи граматики і арифметики не так уже й просто.


“Але ж стривайте, це завдання школи і вчителів!” — упевнені деякі батьки. Водночас кожен із них хоче виховати щонайменше успішну людину, але бажано — генія.


Підготовка до школи і є той відповідальний етап у житті вашої дитини, який визначить її ставлення до навчання і, як результат, майбутнє. Буде вона радіти новому, прокладаючи шлях до свого успіху в дорослому житті, або ж навчання викликатиме в дитини відразу і тривогу? Погодьтеся, перекладати таку відповідальність винятково на вчителів — не найкраща батьківська стратегія!


Разом із авторами серії навчально-методичних зошитів-посібників "Майбутнім відмінникам" OBOZREVATEL дає поради батькам, як правильно підготувати дитину до школи в умовах пандемії COVID-19 і зберегти її тягу до знань на все життя.

Віддам дитину на гуртки — там і підготують!

Уявлення сучасного суспільства про вимоги до дошкільнят і підготовку молодших школярів суттєво змінилися. Дитині вже недостатньо вміти розрізняти кольори та звуки, знати хоча б перші 10 літер алфавіту. Сьогодні майбутніх першачків перевіряють на уміння до базового логічного мислення; виділення навчального завдання та його перетворення на самостійну мету діяльності; рівень розвитку пізнавальних процесів; схильність до різних форм наочно-образного мислення...

Так-так, бажано, щоб ваша дитина вміла все це до вступу в перший клас.

Біда в тому, що чимало батьків керуються логікою: "Я ж не спеціаліст! Віддам дитину на гуртки — нехай там її і підготують!" Ну а якщо коштів на гуртки немає, то "дочекаємося школи — це її завдання!"

Таку помилку батьки роблять через хибну впевненість, що підготовка до школи полягає виключно в навчанні 5-річної дитини основ алгебри та написання диктанту на слух.

Що таке "неготовність дитини до школи"?

То в чому може проявлятися "неготовність" дитини до школи?

Маленька Юля не вміє відрізнити квадратик від прямокутника та весь час плутає блакитне і зелене. А Михасик не розуміє, чому морква — це овоч, а груша належить до фруктів. Катя малює чоловічка: чотири палички і два кружальця — але ж так малюють трирічні діти, а не першачки! Чи от активний Петрик й 7 хвилин не може всидіти за однією справою, та ще й щось повторюючи або вираховуючи.

А теперь задумайтеся: 1 урок у першому класі в середньому триває 35 хвилин! Ви впевнені, що ваша дитина впорається з цим без підготовки?

Це лише незначна кількість прикладів, яка має насторожити батьків! Перераховане вище не дозволить таким дітлахам:

 • успішно вчитися в школі
 • відчувати себе впевнено в неминучій дитячій конкуренції
 • вільно спілкуватися з однокласниками та обстоювати свою думку

Ба більше, з часом ці "незначні промахи" можуть “відправити на лаву аутсайдерів” вашу дитину, оскільки вона буде помітно відставати від однолітків.

Подолання цих труднощів і прищеплення дитині жаги до знань —завдання саме для батьків, а не для платних курсів.

З якого віку готувати дитину до школи?

Якщо одна категорія батьків перекладає відповідальність винятково на вчителів, то інша ледь не з перших днів народження виховує дитину-генія.

Про плюси та мінуси раннього навчання точиться чимало жвавих дискусій. Проте нейрофізіологи попереджають:

Несвоєчасне раннє навчання не лише має низьку ефективність, згодом воно може загальмувати розвиток та перешкодити дитині нормально вчитися. Починати готувати дитину до школи в сенсі навчання читання і рахунку бажано в 4, а краще в 5 років.


На що варто звернути увагу під час підготовки дитини до першого класу:

Фізіологічна готовність
1
Загальний розвиток. Зріст і вага дитини мають перебувати в межах вікової норми.
2
Чи може дитина під час гри виконувати не різко, а плавні і більш точні рухи?
3
Чи влучно дитина кидає та ловить м'яч?
4
Чи вміє дитина стрибати на одній нозі?
5
Чи легко справляється з дрібними предметами, наприклад, складає ґудзики в коробоку?
Базові навички самообслуговування
1
Чи може ваша дитина одягатися самостійно, і робити це достатньо швидко? Так само самостійно зав'язати шнурки або застібнути блискавку?
2
Чи вміє складати одяг і навіть розвішувати його на вішачках?
3
Чи легко запам'ятовує, куди прибрала черевики або повісила куртку?
Соціальна готовність:
1
Ваша дитина може сама підійти і познайомитися з іншою дитиною? Чи легко заводить контакт? Чи соромиться?
2
Може щось спитати у дорослого?
3
Чи знає, як можна чемно звернутися до незнайомої дитини або ж дорослого?
4
Чи вміє вирішувати конфлікти без бійки і агресії?
5
Чи розуміє суть ваших дій, скажімо, в магазині, коли ви обираєте продукти, розраховуєтеся на касі?
6
Вміє запам'ятовувати недовгий шлях додому від найближчого майданчика чи магазина?
Психологічна готовність
1
Ваша дитина може займатися досить монотонною справою протягом 15-20 хвилин?
2
Чи розуміє найпростіші малюнки та схеми?
3
Малює сюжетні малюнки — з людьми або героями улюблених мультфільмів, рослинами, будинками тощо? Може пояснити ці сюжети?
4
Чи може сам щось зліпити з пластиліну чи глини?
5
Чи вміє фантазувати? Розуміє сюжет та суть казок, мультиків? Чи є у дитини схильність до співпереживання?

Це мінімально необхідні навички та знання для навчання вашої дитини в першому класі. І лише від батьків залежить готовність малечі до відповідального етапу в її житті.

Переглянувши наведені вище пункти, ви, напевно, й самі вже зрозуміли, що саме у вашому випадку варто робити, щоб підготувати свою дитину до школи. Ба більше, на початковому етапі вам не потрібні якісь особливі знання з тригонометрії, хімії або французької літератури.

Ви цілком можете підготувати дитину до школи самостійно — без репетиторів і дорогих гуртків!

Автори серії навчально-методичних зошитів-посібників "Майбутнім відмінникам" звертають увагу на найбільш поширені помилки батьків:

1. Примус, або "ти повинен"
"Зважаючи на великий стаж роботи з дітьми, точно знаємо — примушувати немає сенсу. Можна та треба зацікавлювати, хвалити, та іноді допомагати", — підкреслюють автори серії навчально-методичних зошитів-посібників "Майбутнім відмінникам". Педагоги радять відштовхнутися від того, що дитині цікаво. Наприклад, пояснити математику, використовуючи конструктор, або цікаве малювання. Навички читання знадобляться та закріплюються в грі з пошуку скарбів. А лист Діду Морозу та й навіть друзям-піратам із точною вказівкою місця зустрічі, — взагалі не обговорюється!
2. Зневажливе ставлення до думки дитини: "Я мама — я краще знаю"
 • Поцікавитися в дитини, чому треба вміти читати та рахувати — геніальний метод-знахідка для батьків! Ваша дитина сама вам підкаже, як її можна заохочувати в майбутньому.
 • Уважно послухайте думку дитини, додайте свої аргументи. Нагадайте цю розмову під час занять.
 • Пограйте в навчання навпаки: нехай дитина буде вчителем, а ви — учнем.
 • Чуйно відслідковуйте моменти, коли навчання перестає приносити задоволення дитині. Можливо, варто відкласти рахування і пограти в ігри для розвитку фонематичного слуху. Шукайте в словах різні звуки на слух, малюйте літери з веселими обличчями та усмішками.
 • Якщо важко працювати в зошиті для підготовки руки до письма, найімовірніше, м‘язи руки ще слабенькі і їх треба потренувати. Для цього ліпіть, вирізайте, розфарбовуйте, складайте пазли тощо.
3. "Нехай робить сам, а я спостерігатиму"
"Спостерігач" — улюблена стратегія більшості батьків. Коли ви починаєте грати в класичну гру “вчитель — учень”, тобто ви даєте завдання, а дитина їх виконує під вашим суворим поглядом.

Долучайтеся до ігор! Намагайтеся проявляти максимальну в них зацікавленість, навіть якщо ви “триста разів знаєте”, як скласти той пазл із десяти деталей. Ваша дитина має бачити в вас приклад. Якщо цікаво батькам, то цікаво і дитині — не забувайте цю просту істину. Тому беріть в руки олівець чи відривайте шмат пластиліну — малюйте і ліпіть разом з дитиною.

Важливий нюанс: під час занять із дитиною, знаходьтеся з нею на одному рівні. Не потрібно стовбичити над малюком, поки він похапцем розфарбовує трикутники.
4. Нівелювання досягнень дитини: "Та я у твоєму віці…"
 • Не бійтеся хвалити дитину! Від кількох приємних слів вона не стане одразу розбещеною. Тим більше, що похвалу отримує цілком заслужено — від виконання тих чи інших завдань!
 • Не кажіть дитині, що "Сашко-сусід може краще", а ви в її віці вже "отримували золоті медалі на олімпіадах".
 • Не забувайте про заохочення! Встановлюйте призи, нагороди, виграші, щиро хваліть малюка.
5. Коли є час, тоді й вчимося
Безсистемність — одна з найбільш трагічних помилок під час підготовки дитини до школи. Лягати спати в один час, харчуватися за розкладом, дихати свіжим повітрям щодня — за рідкісним винятком у батьків виникають сумніви до таких елементарних істин виховання.

Так само системно потрібно готувати дитину до школи! Займайтеся регулярно, але не більш ніж 20 хвилин в день. Пам'ять дітей досить короткочасна, тому для закріплення матеріалу потрібна низка повторень — майте терпіння.
6. Залякування школою
Школа — безумовно, відповідальний та важливий етап у житті людини. Але не треба зайвого драматизму. Не потрібно щодня повторювати дитині, наскільки їй важливо вступити до школи і що буде, якщо цього не станеться. Рано чи пізно ви досягне свого. Дитина буде сприймати школу не як новий та цікавий етап свого життя. Школа перетвориться в її свідомості у страшний тягар і суворе випробування.

Краще говорити з дитиною про переваги шкільного навчання: нові друзі, знання, цікавий досвід дорослішання тощо.

Серія навчально-методичних зошитів-посібників "Майбутнім відмінникам"

Навчання має бути цікавим та приносити задоволення!

Серія зошитів із підготовки дітей до школи "Майбутнім відмінникам" — це сучасний підхід до розвитку:

 • логічного мислення, пам’яті та уваги,
 • оволодіння грамотою та азами математики,
 • підготовки руки до письма.

Уже 10 років посібники у своїх програмах використовують:

 • 200 дошкільних закладів
 • 500 креативних педагогів
 • і безліч люблячих батьків

Відгуки батьків та педагогів:

"Прекрасні робочі зошити. Батьки купують на групу, і педагоги в навчальному закладі системно, регулярно готують дітей до школи. Дітям зошити дуже подобаються".

!Працюю з дошкільнятами з зошитами "Майбутнім відмінникам". Дітям дуже цікаво, заняття проходять у формі гри, дітки вчаться працювати з зошитом, що дуже корисно для першокласників. Можу рекомендувати зошити як вихователям, так і батькам!”

"Дуже сподобався посібник із грамоти. Я вважаю, що це чудово, коли можна позайматися з дитиною вдома, підготувати її до школи за допомогою розумної книги. Дякую!”Замовити зошити "Майбутнім відмінникам" вже зараз:

тел.: 067 242 6962

або пишіть у директ на Facebook-сторінці


©2021 Всі права застережено, ТОВ "Золота середина"