ВСЕСВІТ NFC


У чому суперсила технології, яка змінює світ


Tilda Publishing
Виробники смартфонів підкреслюють наявність NFC як суттєву перевагу своїх гаджетів. І недарма. Ця технологія зв'язку вже спричинила революцію в банківських платежах, а завдяки швидкості та безпеці передачі даних NFC скоро змінить багато звичних для нас речей. OBOZREVATEL разом із Mastercard та KredoBank вивчив історію та можливості цієї технології, щоб розповісти, чому NFC — це суперсила з майбутнього.


Що таке NFC
Звідки взялася абревіатура
NFC це абревіатура від Near Field Communication, що перекладається з англійської як «зв'язок». Простими словами — це зв'язок між пристроями на відстані не більше 10 см. Висока частота радіохвиль дозволяє передавати великий обсяг даних за кілька секунд, а надійне шифрування убезпечує від шахрайства.

Завдяки NFC можна швидко і безпечно передавати файли, зашифровану інформацію, пересилати фото між девайсами і, звісно, здійснювати платежі.
Не єдина, але найкраща
Для близького бездротового зв'язку існують інші технології, наприклад, Bluetooth. Перед ними NFC має суттєві переваги: перш за все, високу швидкість з'єднання (0,1 с) та надійність. Крім того, ця технологія споживає менше енергії, що подовжує час роботи гаджета.

Для передачі даних через Bluetooth потрібно попередньо налаштовувати з'єднання між пристроями, а NFC спрацьовує миттєво. NFC-мітки містять інформацію, яка передається у безпосередній близькості до NFC-зчитувача. Мітки можуть працювати в пасивному режимі без споживання електроенергії. Їх можна легко прикріпити до будь-якого предмету.
Революція від Apple
Винайшов і запатентував NFC — точніше, «портативний радіочастотній випромінювач-ідентифікатор» — електротехнік Чарльз Велтон ще у 1983 році. Але у мобільні гаджети ця технологія потрапила аж у 2004-му. Першими чипи вмонтували Nokia, Philips і Sony, які використовували NFC для зручного і швидкого зчитування даних та обміну інформацією між різними приладами. По суті, це була просто пересилка зашифрованих файлів.

Зручною і революційною в користуванні NFC для своїх користувачів зробила компанія Apple, запустивши в 2014 році сервіс Apple Pay. Крім нього існують інші системи електронних платежів з використанням NFC, але Apple вдалося зробити свій сервіс частиною екосистеми iOS. Таким чином компанія вивела смартфони на новий рівень. Тепер це не тільки корисний улюблений гаджет, але й надійний платіжний інструмент.

На фото: Apple Pay у iPhone11; Nokia 6131(перший комерційний мобільний телефон з NFC, 2006 р.)
Аксесуари з NFC
Чип NFC використовується не лише у смартфонах. Фізично, модуль це декілька металевих смужок. Через компактний розмір його можна встановлювати будь-де. Тому все більше гаджетів та аксесуарів сьогодні мають NFC.
Предмети одягу
Нещодавно британський бренд одягу DressCode створив широкий асортимент чоловічих сорочок із можливістю сплачувати за покупки одним одним лише доторком манжети до терміналу. У сорочки вмонтований NFC-модуль, прив'язаний до картки Mastercard, а перевірити витрати можна через спеціальну платформу MuchBetter.

DressCode працюють і над іншими предметами одягу. Куртка з вмонтованим у рукав чипом NFC також дозволяє швидко розплачуватися без пошуків гаманця.
Брелоки
Протягом усього дня ми носимо з собою брелоки від ключів. Чому б не обладнати їх NFC? Модуль можна закодувати на зчитування дверей домофону або використовувати як електронну перепустку.

На фото — фірмовий брелок до автомобиля MINI. У нього вбудовано NFC-чіп, що дозволяє використовувати ключ для в'їзду на парковку, проходу в офіс тощо
Наліпки
Натільні наліпки теж набирають популярність. Компанія з медичних технологій MC10 виробляє еластичні NFC-наліпки WiSP (Wearable Interactive Stamp Platform). Використовувати їх можна для тимчасових операцій, пов'язаних з ідентифікацією клієнта. Наліплена на шкіру наклейка дозволяє синхронізуватися з розумними медичними приладами. Коли клієнта ідентифікують, йому надають необхідні процедури.
Фітнес-браслети і смарт-годинники
Ці носимі гаджети стали насправді розумними. Датчики аналізують пульс, кількість кроків та багато інших параметрів. З ними зручніше контролювати стан здоров'я і активність. Їх носять весь час із собою, тому виробники обладнують модулями NFC для безконтактних оплат цю категорію електроніки.

Зручніше і швидше сплатити за допомогою Apple Watch, ніж шукати банківські картки.
NFC-мітки
NFC-мітки можна запрограмувати на потрібні вам функції у повсякденному житті. Наприклад, мітка, встановлена в автомобілі автоматично увімкне на вашому телефоні навігатор та Bluetooth для з'єднання з аудіосистемою. Якщо мітку запрограмувати на передачу паролю від wi-fi, то будь-який гість зможе отримати доступ до мережі без введення паролю вручну. Також мітку можна використовувати як візитку, зашифрувавши на ній свої дані для передачі.
Платіжний манікюр
Британська студентка Люсі Девіс вирішила спростити сплату проїзду в лондонському транспорті та вмонтувала в акриловий накладний ніготь чип, прив'язаний до транспортної смарт-карти Oyster, якою здійснюється оплата за проїзд.

На картинці — «розумний ніготь» від компанії Jakcom
Майбутнє технології NFC
Експерти передбачають зростання безконтактних платежів аж до повної відмови від пластикових карток. За результатами дослідження Mastercard Digitalization Trust Survey 2019 (опитування власників банківських рахунків), Україна входить в топ-5 країн в світі по кількості NFC-транзакцій з Mastercard.

Так, 87% клієнтів банків хочуть платити смартфонами. До того ж, смартфон є найуживанішим гаджетом, оскільки понад 90% споживачів у світі використовують його частіше, ніж будь-який інший гаджет. Виробники електроніки також відчули цей тренд. За прогнозами експертів, 62% носимих пристроїв до 2020 року матимуть функцію оплати.
Mastercard Digitalization Trust Survey 2019
Українці — лідери мобільних платежів
Україна входить до топ-5 країн в світі по кількості NFC транзакцій з Mastercard
Більшість клієнтів банків хочуть платити смартфонами
87% клієнтів банків надають перевагу платежам з мобільного
Смартфон — найпопулярніший гаджет у світі
90% споживачів у світі використовують смартфон частіше, ніж будь-який інший гаджет
Все більше носимих пристроїв отримують функцію оплати
За прогнозами експертів, 62% носимих пристроїв до 2020 року матимуть функцію оплати
Українські користувачі платіжних карток, без сумніву, оцінили переваги оплати через NFC. Кількість токенізованих платіжних карток в Україні зросла на 24% у другому кварталі 2019, у порівнянні з першим кварталом 2019 року, а кількість безконтактних розрахунків з NFC-гаджетами на платіжних терміналах досягнула 70,2 млн (за даними НБУ).

А ще в майбутньому NFC-пристрої зможуть замінити паперові та пластикові документи: паспорт, водійські права.
Apple Pay та MDES
Популярний спосіб оплати за допомогою смартфонів з модулем NFC став завдяки компанії Apple, яка розробила і запровадила систему платежів Apple Pay.

Але одного лише модулю NFC для проведення платежів недостатньо. Щоб забезпечити шифрування даних при здійсненні платежу потрібна надійна діджітал-платформа.Такою платформою стала MDES.
MDES – глобальна цифрова платформа токенізації (оцифровки карток) Mastercard Digital Enablement Service, що дає змогу перетворити будь-який NFC-пристрій з підключенням до інтернету на безпечний платіжний інструмент.
Завдяки MDES під час підключення картки до Apple Pay для максимального рівня захисту операцій створюється унікальний шифр (токен). Токен — це 16-значна комбінація цифр, прив'язана до номера банківської карти користувача, яка є унікальною для кожного підключеного пристрою. Завдяки цьому номер картки не використовується і не зберігається на носимому пристрої. Токенізація додає ще один рівень безпеки, адже реальний номер картки приховано навіть під час транзакцій у точці продажу.

Зі свого боку, Apple для своєї системи впровадили такі рішення:
Прив'язка до девайсу
Унікальний ідентифікатор пристрою, що прив'язує платника до конкретного девайсу
Динамічні коди
Динамічно генеровані коди для кожної окремої транзакції
Біометричне підтвердження
Підтвердження за допомогою біометричних даних відбитку пальця чи Face ID
Реквізити банківської картки є прихованими при токенізованій оплаті, і тому надійно захищеними. Навіть якщо токен буде перехвачено після роз'єднання, він вже не працюватиме.

До гаманця Apple Pay, крім банківських карток, можна додати дисконтні картки, купони та електронні квитки. Жодна програма, і навіть сама компанія Apple, не має доступу до даних карток. Вони зберігаються і надійно шифруються в окремій виділеній області пам'яті у вашому пристрої.

Найкраще про зручність Apple Pay говорить статистика, яку у жовтні 2019 оприлюднив Тім Кук, СЕО Apple ‒ зараз Apple Pay обігнав за темпами росту такий популярний сервіс, як Pay Pal. В третьому кварталі 2019 року кількість транзакцій з Apple Pay виросла до 3 мільярдів.
Як підключити Apple Pay
Для підключення до Apple Pay достатньо мати iPhone, починаючи з шостої моделі, або Apple Watch і додати до гаманця Apple Pay картку банка, що підтримує Apple Pay. До платформи вже підключені різні українські банки, а з 19 листопада можливість користуватись Apple Pay отримали держателі карток Mastercard від KredoBank.
1
Перейдіть до Wallet та натисніть +
2
Введіть дані картки та дочекайтесь підтверждення від банку
3
Користуйтеся Apple Pay!
Всі ці кроки займають декілька секунд і відкривають вам шлях у майбутнє банківських і мобільних технологій!
2019 ©OBOZREVATEL Усі права застережено