Правила фінансового дзену
Корисні звички, які збережуть час, нерви та гроші
Правила фінансового дзену
Корисні звички, які збережуть час,
нерви та гроші
З кожним роком технології все більше змінюють наше життя та змушують переосмислювати щоденні звички – те, як ми працюємо, спілкуємось і здійснюємо покупки.

Ми все частіше відмовляємося від готівки та розраховуємося банківською карткою або смартфоном. Замість походу в супермаркет купуємо продукти та речі першої необхідності в інтернеті. А щоб не витрачати час у чергах відділень банку чи пошти, вчімося оплачувати комуналку онлайн.

Нічого дивного! Ці звички дозволяють зекономити багато часу та зусиль. Але далеко не всі українці користуються можливостями, які відкривають сучасні платіжні технології.

OBOZREVATEL разом з Mastercard підготували добірку корисних фінансових звичок, здатних полегшити ваше життя вже сьогодні, а також перелік правил, які допоможуть не потрапити на гачок шахраїв.
Tilda Publishing
Звичка №1. Розраховуватися карткою, а не готівкою

Кілька років тому вчені підрахували, що на одній банкноті в середньому міститься понад 26 тисяч бактерій, які становлять потенційну загрозу здоров’ю людини. Платіжну ж картку використовуєте лише ви, і зазвичай вона не потрапляє до чужих рук. Крім того, на банківському рахунку ваші гроші більш захищені. Загубивши картку, ви можете одразу її заблокувати, і кошти залишаться у безпеці, тоді як втрачену готівку повернути майже неможливо. При цьому, розраховуючись карткою, ви не сплачуєте жодних комісій – ціна товару залишається такою ж.

Звичка №2. Платити безконтактно смартфоном або іншим гаджетом з NFC
За даними досліджень Mastercard, українці ймовірніше забудуть вдома гаманець, ніж смартфон, з яким вони проводять щонайменше чотири години на день. Чому б тоді не навчити свій гаджет платити? Все, що для цього потрібно, – смартфон або інший гаджет із технологією NFC та картка банку, яка підтримує глобальні цифрові гаманці Google Pay або Apple Pay (на сьогодні – це більшість українських банків). Для оплати потрібно просто піднести смартфон чи гаджет з NFC до терміналу – і покупку оплачено. Жодних зайвих контактів! До того ж, безконтактна оплата смартфоном або іншими гаджетами є більш безпечною, тому що під час оплати особисті дані не передаються. Номер платіжної картки замінюється унікальним цифровим кодом – токеном, який створюється для кожної окремої оплати. Його неможливо використати повторно для шахрайських цілей, тому конфіденційну інформацію надійно захищено.
Звичка №3. Купувати онлайн
Купуючи у вітчизняних та зарубіжних інтернет-магазинах, ви не лише економите час та гроші (в інтернеті легко порівнювати ціни та обирати найбільш прийнятні), але й отримуєте доступ до широкого асортименту та тисяч відгуків інших покупців. Зручність онлайн-шопінгу не викликає жодних сумнівів. Можна замовити необхідні товари за чашкою кави, оплатити все карткою, а покупки отримати з доставкою додому.

Купувати онлайн сьогодні можна майже все. Наприклад, прямо зі смартфону легко замовити доставку їжі з кафе чи продукти з супермаркету через сервіс Glovo; сплатити за пальне, не виходячи з машини, через мобільні додатки Wog Pay, OKKO Pay та Amic Pay, у яких оплата проходить в один клік через цифровий гаманець Masterpass; замовити таксі у додатку Uklon, де можна бачити точку посадки, місцезнаходження водія, час прибуття і одразу сплатити за поїздку карткою. При цьому додатки надійно зберігають платіжні дані, які треба ввести лише один раз.
Звичка №4. Оплачувати комуналку онлайн
Навряд чи комусь подобається підлаштовуватися під графік відділень банку чи пошти, витрачати час на дорогу та стояти у довжелезних чергах задля того, щоб просто сплатити за комунальні послуги. Та й навіщо? Сьогодні це можна зробити онлайн: на сайтах комунальних підприємств, які надають послуги, через різні платіжні сервіси (наприклад, Portmone, iPay, Easypay тощо) або ж через свій онлайн-банкінг. Комісія при цьому може бути навіть меншою, ніж при оплаті в касі, або відсутньою взагалі. Квитанції, що підтверджують оплату, мають таку саму юридичну силу, що й квитанції, які видають після оплати в касі.
Звичка №5. Переказувати гроші онлайн
Хочете передати гроші близьким? Повернути борг або позичити кошти другові? Для цього не потрібна готівка. Можна зробити переказ з картки на картку просто вдома за лічені хвилини. Все, що для цього потрібно, — банківська картка з грошима, доступ до інтернету та номер картки отримувача. Не треба йти до банку, шукати термінал самообслуговування або заповнювати якісь бланки. Кілька кліків – і гроші переведено!
Tilda Publishing
Як захистити свої гроші

Оплати карткою чи смартфоном, розрахунки в інтернеті чи переказ коштів онлайн є захищеними, адже про безпеку платежів дбають банки та міжнародні платіжні системи. Проте максимальна безпека можлива лише за умови, що ви захищаєте особисту і фінансову інформацію, правильно використовуєте картку. Це одна з корисних звичок, які допомагають зберігати спокій та гроші.


Розберемо на простих прикладах, яку інформацію не варто нікому повідомляти, і дамо поради, як не потрапити на гачок шахраїв.

Приклад №1. Фальшивий "менеджер"
Олегові телефонує "менеджер Ірина", яка називає себе працівником банку. Вона каже, що банк оновлює дані клієнтів, і просить Олега продиктувати реквізити його картки (номер, термін дії, СVC2-код, ПІН-код), а також пароль до онлайн-банкінгу, щоб вона мала змогу перевірити правильність внесення у базу інформації. Олегові ці питання здаються підозрілими, тому він вирішує закінчити розмову й зателефонувати до банку на номер, зазначений на звороті картки, щоб перевірити, чи це дійсно фінансова установа збирає таку інформацію. Поклавши слухавку, Олег зробив правильно, адже захистив свою картку та гроші від шахраїв.
Як захистити свою платіжну картку
1
Телефонуйте до банку
Після оформлення рахунку збережіть номер телефону центру підтримки вашого банку, який зазначено на звороті картки. Якщо виникають будь-які питання, телефонувати до банку треба саме на цей номер.
2
Не розголошуйте дані картки
В жодному разі не повідомляйте нікому повні реквізити картки (номер, термін дії та СVC2-код), ПІН-код, пароль для входу в онлайн-банкінг чи будь-які інші паролі і коди, надіслані в SMS-повідомленнях.
3
Не відповідайте на підозрілі питання
Фінансова установа ніколи не телефонуватиме вам, щоб уточнити чи оновити інформацію про картки. Працівник банку може запитати прізвище та ім’я, номер картки, секретне слово або іншу інформацію за рішенням банку, але лише тоді, коли ви зателефонували до банку самостійно. Якщо ж вам телефонують і просять пройти авторизацію, вказавши дані картки, це ознака шахрайства.
4
Змінюйте ПІН-код та паролі
Після отримання картки змініть ПІН-код, який вам надали. Це легко зробити за допомогою банкомату. Періодично змінюйте ПІН-коди карток і паролі до онлайн-банкінгу (це стосується і мобільного додатку банку, і його вебверсії).
5
Вигадуйте складний ПІН-код
Створюючи новий ПІН-код, уникайте очевидних комбінацій, таких як дата вашого народження, останні цифри телефонного номера тощо. Якщо маєте кілька карток, не встановлюйте на них однаковий ПІН-код.
6
Не записуйте ПІН-код
Не записуйте ПІН-код, краще його запам’ятати. Якщо ж вирішили записати, в жодному разі не робіть це на картці. Переконайтеся, що записаний ПІН-код не зберігається поруч з карткою в гаманці.
7
Не гайте часу
Якщо ви помітили підозрілу активність зі своєю карткою і припускаєте, що хтось дізнався ваш ПІН-код, або якщо ви втратили банківську картку, негайно зателефонуйте до банку на офіційний номер та заблокуйте її.
Приклад №2. SMS від шахраїв
Оксана отримала SMS-повідомлення з таким текстом: "Шановний клієнте, банк заблокує вашу картку на 90 днів на судову експертизу. Вам слід терміново зателефонувати на номер ХХХ. З повагою, служба безпеки банку". Можливе блокування картки злякало Оксану, і вона вирішила зателефонувати на номер, зазначений у повідомленні. Під час телефонної розмови працівник так званої служби безпеки розповів, що з карткою виникли проблеми, але їх можна розв’язати. Для початку треба пройти перевірку, повідомивши дані картки. Щойно Оксану попросили продиктувати термін дії картки та СVC2-код, вона зрозуміла, що натрапила на шахраїв, і швидко поклала слухавку.
Приклад №2. SMS від шахраїв
Оксана отримала SMS-повідомлення з таким текстом: "Шановний клієнте, банк заблокує вашу картку на 90 днів на судову експертизу. Вам слід терміново зателефонувати на номер ХХХ. З повагою, служба безпеки банку". Можливе блокування картки злякало Оксану, і вона вирішила зателефонувати на номер, зазначений у повідомленні. Під час телефонної розмови працівник так званої служби безпеки розповів, що з карткою виникли проблеми, але їх можна розв’язати. Для початку треба пройти перевірку, повідомивши дані картки. Щойно Оксану попросили продиктувати термін дії картки та СVC2-код, вона зрозуміла, що натрапила на шахраїв, і швидко поклала слухавку.
Як не потрапити на гачок шахраїв
1
Ігноруйте залякування
Якщо у повідомленні вас намагаються змусити діяти швидко та залякують фразами, які викликають тривогу, наприклад "Терміново зателефонуйте, інакше ваші гроші заблокують", це може бути ознакою шахрайства. Банки та інші компанії зазвичай спілкуються нейтрально і лише констатують певний факт.
2
Помічайте помилки
Уважно читайте SMS-повідомлення. Пропущені слова, граматичні помилки — це елементи, що сигналізують про можливе шахрайство. Зазвичай зловмисники не приділяють уваги деталям.
3
Не телефонуйте шахраям
У жодному разі не телефонуйте на номери, вказані в таких SMS-повідомленнях, навіть якщо там є підпис банку. Якщо у вас виникли сумніви і ви вважаєте, що з карткою можуть бути проблеми, одразу телефонуйте до банку на офіційний номер, вказаний на звороті картки.
4
Знайте повноваження банку
Працівники банку ніколи не проситимуть вас надати конфіденційні дані картки, такі як термін дії, СVC2-код, ПІН-код, пароль для входу в онлайн-банкінг або будь-які інші паролі та коди, надіслані в СМС-повідомленнях.
5
Мисліть критично
Ставтеся критично до SMS-повідомлень, отриманих з незнайомих номерів: наскільки правдоподібною може бути інформація про те, що ви виграли автомобіль у розіграші, в якому не брали участі? Якщо щось звучить занадто добре, щоб бути правдою, задумайтеся, адже це може бути ознакою шахрайства.
6
Не переказуйте гроші незнайомцям
Якщо в телефонній розмові вам кажуть, що "для отримання виграшу треба сплатити податок", "щоб уберегти гроші на картці, треба переказати їх на інший рахунок" тощо, не вірте: це ознака шахрайства. Не переказуйте нікому гроші на вимогу, що надходить по телефону. Працівники банків цього ніколи не просять.
7
Блокуйте картку, якщо повідомили зайву інформацію
Якщо ви випадково повідомили комусь важливі дані про свою картку, негайно зверніться до банку, щоб її заблокувати.
Приклад №3. Фішинг
Оксана отримала електронного листа від незнайомця, який пропонував дешеві квитки на концерт її улюбленого виконавця. У листі містилася докладна інформація про те, як їх можна придбати. Натиснувши на посилання, Оксана побачила в новому вікні браузера сторінку, схожу на сайт для купівлі квитків. Вона зазначила своє ім’я, адресу і дані картки, а перед самою оплатою вирішила ще раз перевірити правильність інформації та помітила, що сайт дещо відрізняється від того, на якому вона зазвичай купує квитки. Оксана вирішила не здійснювати оплату.
Приклад №3. Фішинг
Оксана отримала електронного листа від незнайомця, який пропонував дешеві квитки на концерт її улюбленого виконавця. У листі містилася докладна інформація про те, як їх можна придбати. Натиснувши на посилання, Оксана побачила в новому вікні браузера сторінку, схожу на сайт для купівлі квитків. Вона зазначила своє ім’я, адресу і дані картки, а перед самою оплатою вирішила ще раз перевірити правильність інформації та помітила, що сайт дещо відрізняється від того, на якому вона зазвичай купує квитки. Оксана вирішила не здійснювати оплату.
Як захиститися під час оплати онлайн
1
Ігноруйте підозрілі повідомлення
Не відповідайте на підозрілі електронні листи та повідомлення в месенджерах від невідомих людей із проханням надати персональні платіжні дані, навіть якщо в листах є посилання на "банківську організацію". Не натискайте на посилання в цих листах: вони можуть вести на сайти-двійники.
2
Не переходьте за посиланнями
Не переходьте за посиланнями, які нібито ведуть на сайт онлайн-банкінгу чи платіжного сервісу. Заходьте в онлайн-банкінг лише через пряме посилання з офіційного сайту банку або самостійно вказуйте адресу в адресному рядку.
3
Обирайте захищені сайти
Обираючи інтернет-магазин, звертайте увагу на те, чи є він офіційним і захищеним. Адреса надійного сайту має починатися з https://. Захищеність сайту також підтверджує "замочок" в адресному рядку. Шахраї часто створюють підробні сайти, де активна тільки головна і платіжна сторінки. Таким чином вони збирають дані вашої картки для подальших шахрайських операцій.
4
Не публікуйте ПІН-код
Уважно стежте за тим, яку інформацію вас просять вказати на сайтах. Ніколи не вводьте ПІН-код своєї банківської картки на вебсторінках, а також не надсилайте його стороннім особам.
5
Не розголошуйте особисті дані
Не публікуйте в інтернеті свої персональні дані, такі як номер паспорта, водійського посвідчення, номер банківської картки тощо.
6
Встановіть надійні паролі
Встановіть надійні (довгі, з набором букв, цифр та спеціальних символів) паролі до електронної пошти, акаунтів iCloud та Google, на блокування телефона, ноутбука або планшета. Якщо є можливість, увімкніть на всіх облікових записах двоетапну перевірку (її ще називають двофакторною аутентифікацією). Тоді при вході до облікового запису треба буде ввести не лише пароль, але й код підтвердження з SMS-повідомлення.
7
Проявіть фантазію
Не використовуйте однаковий пароль на різних сайтах.
Приклад №4. Неправильна сума
Оксана вже закінчувала снідати в кафе і попросила офіціанта принести рахунок, попередивши, що оплачуватиме карткою. Офіціант приніс рахунок і термінал, увів суму та простягнув термінал для оплати. Перед тим як оплачувати, Оксана подивився на термінал і помітила, що офіціант помилився, вводячи суму.
Приклад №4. Неправильна сума
Оксана вже закінчувала снідати в кафе і попросила офіціанта принести рахунок, попередивши, що оплачуватиме карткою. Офіціант приніс рахунок і термінал, увів суму та простягнув термінал для оплати. Перед тим як оплачувати, Оксана подивився на термінал і помітила, що офіціант помилився, вводячи суму.
Як правильно користуватися банківською карткою
1
Дивіться на суму
Завжди перевіряйте суму покупки, вказану на дисплеї платіжного термінала під час оплати і на чеках.
2
Не давайте картку незнайомцям
Не передавайте свою картку в руки касирові чи офіціантові. Якщо все ж є така потреба, уважно стежте за своєю карткою під час оплати й упевніться, що вам повернули саме вашу картку.
3
Не залишайте картку без нагляду
Не залишайте банківську картку без нагляду, особливо в магазинах, ресторанах, касах обслуговування тощо. А після оплати переконайтеся, що сховали картку в гаманець.
4
Не губіть картки
Періодично перевіряйте, чи всі ваші картки на місці.
5
Перевіряйте виписку з рахунку
Стежте за своєю випискою з рахунку. Рекомендуємо під’єднати сервіс інформування (через SMS-повідомлення, соціальні мережі або в онлайн-банкінгу), щоб вчасно помітити підозрілі операції та заблокувати картку.
6
Бережіть картку від пошкодження
Не піддавайте банківську картку механічним, температурним й електромагнітним впливам.
Приклад №5. Шахрайство з банкоматами
Олегу терміново знадобилася готівка і він пішов шукати банкомат, щоб зняти гроші. Підійшовши до найближчого банкомату, вставив картку та ввів ПІН-код. Дійшовши до етапу підтвердження зняття коштів, Олег помітив, що отвір для видавання готівки має якийсь дивний вигляд. Знаючи про "банкоматне шахрайство", Олег вирішив не ризикувати і зняти гроші в іншому місці.
Приклад №5. Шахрайство з банкоматами
Олегу терміново знадобилася готівка і він пішов шукати банкомат, щоб зняти гроші. Підійшовши до найближчого банкомату, вставив картку та ввів ПІН-код. Дійшовши до етапу підтвердження зняття коштів, Олег помітив, що отвір для видавання готівки має якийсь дивний вигляд. Знаючи про "банкоматне шахрайство", Олег вирішив не ризикувати і зняти гроші в іншому місці.
Як користуватися банкоматом безпечно
1
Огляньте банкомат
Не користуйтеся банкоматом, якщо помітили на ньому зайві пристрої, яких не бачили раніше. Їх могли встановити шахраї, щоб здобувати дані карток.
2
Подивіться на екранну заставку
Порівнюйте зовнішній вигляд банкомата з його екранною заставкою. Часто на екрані банкомата показують, який вигляд повинні мати клавіатура та карткоприймач.
3
Зберігайте дистанцію
Упевніться, що сторонні особи не стежать за тим, як ви вводите ПІН-код. Відстань від вас до наступної людини в черзі має бути не меншою за метр.
4
Не давайте нікому побачити ПІН-код
Завжди прикривайте клавіатуру, коли вводите ПІН-код.


5
Обирайте правильні банкомати
Намагайтеся не користуватися банкоматами, які розміщено в затемнених і малолюдних місцях.
6
Не кладіть речі на панель банкомату
Не викладайте на панель банкомату гаманець, отримані гроші чи будь-які інші особисті речі.
7
Нічого не забудьте
Після завершення операції у вас повинні залишитися картка, гроші та чек про здійснену операцію, якщо ви натиснули кнопку запиту чеку.


8
Знімайте кошти власноруч
Не давайте в руки стороннім особам свою картку та не просіть їх зняти гроші з вашої картки.
9
В разі проблем зверніться до фахівця
Якщо банкомат не повернув вам банківську картку або не видав гроші, то, не відходячи від нього, зателефонуйте до банку і виконайте рекомендації фахівця.
Тренуйте корисні фінансові звички з Mastercard і збережіть час для дійсно важливих речей!

Фото: OBOZREVATEL
©2020 Все права защищены