Коронавірусні "схеми" шахраїв і як їх уникнути
Коронавірусні "схеми" шахраїв і як їх уникнути
Tilda Publishing
В Україні під час пандемії коронавірусу активізувалися шахраї. Вони вигадали нові схеми обману і вдосконалили вже відомі.

Щоб запобігти злочинам, OBOZREVATEL та банк ПУМБ створили серію матеріалів, які навчають основам безпеки у цей непростий час. Цього разу поговоримо про найбільш розповсюджені способи обману під час карантину.

Як працюють основні схеми ?
Шахраї уважно стежать за новинами і використовують страхи для того, щоб наживатися на своїх жертвах. Завдяки гарному розумінню людської психології, вони примудряються обманути, залякати та обікрасти навіть дуже обізнаних.

Нижче — найбільш розповсюджені з вигаданих злочинцями схем, що використовуються під час пандемії.
Дзвінки чи SMS від імені банку
Шахраї телефонують українцям під виглядом банківських співробітників для нібито перевірки даних клієнта, щоб людина під час карантину могла уникнути штрафів за непогашення своїх платежів за кредитом. В ході розмови шахраї дізнаються конфіденційні дані банківської картки та легко знімають з рахунку всі гроші.
Оплата мобільного рахунку, інтернету, комунальних послуг
Шахраї створюють цілі сайти, які крадуть дані банківських карт, маскуючись під сервіси для оплати популярних послуг.
«Винагорода» за участь у розіграшах
Аферисти реєструють фейкові банківські акаунти у соцмережах або надсилають СМС, обіцяючи грошові призи в обмін на конфіденційні банківські дані людини. Аферисти також поширюють посилання на фейкові ресурси, де людині нібито «оформлять» виплату у зв'язку з карантином.
СМС пенсіонерам про нарахування грошей
Пенсіонерам надсилають СМС нібито від Нацбанку, де йдеться про доплату їм 1000 грн та телефонами для довідок. Громадянин телефонує, щоб дізнатись деталі, а шахраї випитують у нього особисті дані банківської картки. Також аферисти часто телефонують з пропозицією оформити електронне посвідчення на час карантину, представляючись співробітниками Пенсійного фонду, НБУ або інших відомств.
Фейкові продавці
У мережі активно продають товари, які зараз знаходяться в дефіциті: маски, рукавички і навіть неіснуючі вакцини. Після того, як жертва переказує кошти за товар, продавець просто зникає. Також часто шахраї підробляють сторінки сайту OLX та просять людину здійснити платіж не на оригінальному сайті, з використанням безпечного сервісу «Доставка з OLX», а на шахрайському, посилання на який жертві спеціально надсилають через месенджер.
Пошук коронавірусу онлайн
Хакери розробили спеціальні додатки, які нібито дозволяють на мапі побачити найближчий до вас зафіксований випадок коронавірусу. Насправді після встановлення програми на телефон або комп'ютер потрапляє шкідливе програмне забезпечення, яке блокує роботу гаджета. Потім хакери вимагають перевести їм гроші для того, щоб «вилікувати» програмний вірус.
Онлайн-курси
В українців через карантин стало більше вільного часу. Цим користуються шахраї - пропонують купити онлайн-курси, підписки на кінотеатри тощо. Насправді вони просто забирають гроші і зникають.
«Вашого сина забрали на карантин»
Користуючись ситуацією, шахраї вдосконалили вже відому схему, коли у батьків вимагали «викуп» від імені поліції нібито за те, щоб «зам'яти» справу. Тепер же довірливим українцям дзвонять і просять грошей, щоб відпустити родича з карантину, на який його нібито примусово помістили.
Як уберегтися?
1
Користуйтеся тільки перевіреними сервісами
Якщо ви завантажуєте додатки, робіть це в офіційних магазинах Google Play або App Store. Оплачувати комуналку, поповнювати мобільний рахунок, інтернет та здійснювати інші платежі краще через додаток свого банку, а не на незнайомих ресурсах.
2
Не відповідайте на питання по телефону
Ані Пенсійний фонд, ані ваш банк, ані тим більше Національний банк не будуть дзвонити для того, щоб оформити посвідчення або допомогу. Ніхто не буде просити особисті дані карт та будь-яку персональну інформацію про вас.
3
Купуйте тільки на перевірених сайтах
Якщо ви вирішили оплатити курс, замовити товар в мережі - робіть це тільки на відомих вам майданчиках. Також зверніть увагу на адресу сайту. Він щонайменше має починатися з букв https, а не http. Також спробуйте дізнатися більше про майданчик - знайдіть відгуки, інформацію про нього в соцмережі.
Ваша шпаргалка: збережіть та поділіться!
Ваша шпаргалка: збережіть та поділіться!
Банківська ліцензія НБУ №8 від 06.10.2011 р.

©2020 Усі права застережено