Примите участие
в розыгрыше
планшета на Android Участвовать
Приз
ЭкономикаШоу

/Новости футбола

Прем'єр-ліга-2012/13: чемпіонська обойма

154

Майже місяць ми дивилися справжній футбол. У ньому теж були принципові протистояння й грубі суддівські помилки. Але то був футбол, а не футбольна політика. Долю матчів вирішували футболісти, а не сфери впливу. Тому попервах занурюватися в українські реалії під враженням побаченого на Євро-2012 буде непросто. З одного боку такі відчуття переживаємо не вперше. З іншого ж – ще ніколи справжній футбол не був до нас так близько. Проте то був своєрідний фантом. Повертаємося до реалій і сприймаємо побачене на полі крізь призму майбутніх виборів президента ФФУ, та й парламентських виборів теж. На жаль, у нас ці поняття від власне футболу відділяти ніхто не збирається. Наразі ж спробуємо оцінити, з яким кадровим потенціалом підійшли до сезону-2012/13 головні претенденти на призові місця.

"Шахтар" Донецьк

Очевидно, Мірча Луческу вважає процес творення боєздатної команди завершеним. Інакше як пояснити фактично косметичні зміни в складі гірників за час літнього міжсезоння? Жоден з придбаних футболістів не здатен посилити гру "Шахтаря" кардинальним чином. Придбаний в "Металіста" Марко Девіч відверто поступається за рівнем індивідуальної майстерності, швидкістю ігрового мислення прямим конкурентам – Дуґласу Кості, Ілсіньо й Вілліану. Очевидно, його придбання зумовлене лімітними рамками. Майкон з "Волині" нічим не кращий за Луїса Адріано. В ліпшому разі – не гірший. Все на що здатен цей дует – так то відсунути в ще глибший запас Євгена Селезньова.

Артем Федецький з "Карпат" більш атлетичний, але менш технічний, ніж В"ячеслав Шевчук і Разван Рац. За своїми ігровими характеристиками Артем радше підходив би для "Динамо" Лобановського, ніж для нинішнього "Шахтаря". Богдан Бутко, якого ще остаточно не вернули з "Ільїчьовца", в плані креативності виглядає цікавіше, але за атлетизмом він поступається і Шевчуку, і Срні, й, тим паче, Федецькому. Олексій Курилов з "Ворскли" - черговий аналог Іщенку, Чижову чи Кучеру. Якщо він поповнить "Шахтар", то в недалекому майбутньому стане підсиленням для "Ільїчьовца" чи "Зорі". Наразі ж до Маріуполя перебрався Чижов, а до Донецька звідти повернувся Олексій Полянський. У випадку з "Шахтарем" рокировки з розряду "шило на мило".

З Донецька ніхто зі знакових гравців не пішов. То якщо не згадувати про черговий квінтет новітніх "внучат Ілліча" й Джуліуса Аґахову, який на старості футбольних років нарешті виліз з шахтарського ярма й став вільним агентом. Розмови ж про зацікавленість топ-клубами в послугах Вілліана й Дуґласа Кости радше походять на агентські ігрища. Такі пустопорожні балачки навколо цих футболістів ведуться доволі давно.

Іншими словами, "Шахтар" не змінився, але на його користь в порівнянні з внутрішніми конкурентами говорить послідовність й стабільність обраного тренером напрямку. Правда, є всі підстави говорити, що на арені міжнародній пік того курсу минув торік навесні.

"Динамо" Київ

Найочікуванішої динамівськими прихильниками зміни в міжсезоння не сталося. Юрій Сьомін залишився на посту головного. А значить, обережний чи, правильніше сказати, боягузливий футбол процвітатиме надалі. Про те говорять й проведені динамівцями трансфери. Кожний зокрема виглядає доволі солідно, однак спрямованість до посилення виключно позиції опорного півоборонця дивує. Наче мало в команді Вукоєвіча, Мехмеді, Гармаша, Аруни. Добре, бодай Корреа нарешті відпустили на Батьківщину.

Втім, замість нього в обоймі Сьоміна з"явилося відразу чотири нових "хвилерізи" - португалець Міґел Велозу з італійської "Дженоа", хорват Ніко Краньчар з англійського "Тоттнема", Андрій Богданов з київського "Арсенала" й повернутий з оренди Кирило Петров з "Кривбасу". Ну, останній, припустімо, відправиться в зворотньому напрямку. Решта ґарантовано залишиться. Порадіємо за Богданова, бо не перейди він в "Динамо", Блохін, мабуть, ще довго не звернув би на талановитого хлопця уваги. А так найближчим часом чекаємо в особі Андрія дебюту в національній збірній. Велозу – відвертий руйнівник й це він довів своїм виступом на Євро-2012, де, на відміну від парнерів за півобороною португальської збірної Моутінью й Мейрелеша вперед не ходив взагалі. Краньчара доцільніше було б запрошувати до Києва років десять тому. Не з "Тоттнема", а з "Динамо" загребського. Тоді він виглядав, скажімо так, живіше. Зараз Ніко відверто дограє. Й його нинішній трансфер – цьому підтвердження.

Повернення воротаря Дениса Бойка з "Кривбасу" - то щось страшне й сумне. Таке враження, що в особі Дениса тренери шукають заміну не стільки Шовковському, скільки Алієву, якого пан Суркіс збирається "показово продати". Дивна логіка, враховуючи те, з якими боями Олександра повертали до Києва з московського "Локомотива". А що в колумбійську оренду пошурував Ескобар? Звідки прийшов, звідти й піде. Те саме стосується й Леандро Алмейди, Андре, Сімовіча тощо. Гірше, що їм на зміну заходять нові "фаркаші" в особі Мустафи ель-Кабіра з шведського "Мальме", Альваро Васкеса з іспанського "Еспаньола", ізраїльтянин Маор Меліксон з польської "Вісли", нігерієць Расак Адеґбіте. До них наразі приглядаються. Та якщо запросять, то матимемо нових Бертольо. Останнього, до слова, знову повертають з оренди. Чудова селекція. Головне – послідовна.

Та повернемося до того, з чого почали. Таке враження, що лише опорних півоборонців до повного щастя "Динамо" й потребувало. А що йде Алієв, може перебратися до "Црвени Звезди" Нінковіч й в обоймі не залишиться з креативними задатками півоборонців, здається, тренерський штаб не турбує. Бо ж тяжко повірити, що на цю роль готують когось з вище перерахованих чи запрошеного з "Дніпра" молодого Віталія Каверіна. До слова, за останнього динамівське керівництво вивалило відразу 1,2 мільйони доларів й уклало контракт на п"ять років. До чого така поспішність?

Зрештою, в сучасному "Динамо" спостерігається не лише дефіцит на диспетчерів. Пішов Шевченко й відповідно з нападниками теж можуть виникнути негаразди. Тепер в Ідейє конкуренції майже нема. Бо не сприймати ж всерйоз гравця, який при майже двометровому зрості не вміє грати головою, не біжить й постійно згадується в скандальних хроніках. Не треба, мабуть, згадувати й про Дуду. Ні, для серця Юрія Павловича цей гравець рідний приблизно так само, як колись Леандро Алмейда для Валерія Газзаєва. Тому цей кумедний бразилець бодай епізодично, але на поля з"являтиметься. Однак то ж не бойова одиниця навіть на фоні вмотивованих "Ільїчьовца" чи "Зорі", не кажучи вже про претендентів на чемпіонство чи суперників за кваліфікацією Ліги чемпіонів. Звісно, є сподівання, що в "Динамо" заграє Роман Безус з "Ворскли". Але питання з цим переходом наразі відкрите точно так само, як й з трансфером до Києва одноклубника Романа Євгена Селіна.

"Металіст" Харків

Тайсон, Хав"єр, Крістальдо відчули, що зробили собі в Європі ім"я й тепер наполегливо прагнуть перебратися до сильніших чемпіонатів. Проте вони не відають, в що вляпалися. Точно так само, як колись бачили своє майбутнє безхмарним вже згадуваний Аґахова, Елано, Матузалем чи Ілсіньо. Всі вони не усвідомили одного: стільки, скільки за них заплатили тут, посередні європейські клуби платити не готові, а в інтереси континентальних ґрандів ці футболісти, м"яко кажучи, не входять. Через те вирватися з України не просто, якою б апатичною твоя поведінка не була.

Мирону Маркевичу в новому сезоні буде справді непросто. Очевидно, він мусить пройти через те, що й Мірча Луческу в "Шахтарі" в сезоні-2006/07, тобто, має змісити футболістів, які жадають піти, грати. В Донецьку ситуація нині вже трохи інша. Клуб має певну репутацію у світових футбольних колах, зокрема й агентських. Гравці, які йдуть у "Шахтар", знають, чого їм чекати. У "Металіста" такої репутації наразі нема. Через те, видно, треба очікувати бунтів.

Між тим, придбання Маркевич наразі зробив не суттєві. Відпустив досвідченого Сергія Валяєва, у якого завершився термін контракту, а на його місце запросив Андрія Оберемка з "Ворскли". Також з Полтави прийшов вінґер Павло Ребенок. Нема сумнівів, що якби не ліміт на легіонерів, цього футболіста в Харкові не було б. Зрештою, навіть за умови обмеження на іноземців знайти Павлові місце в атакувальній ланці "Металіста" візуально важко. Нападник Тімон Вілліан з бразильського "Корінтіанса", мабуть, розглядається, як заміна Девічу. Заміна без українського паспорта.

Решта – реалії. Романчука повернули з оренди з Луцька й відразу орендували в "Таврію". У воротаря Максима Старцева закінчився контракт й нового йому закономірно ніхто не запропонував. Чергову спробу повернутися до Харкова робить центральний нападник Лисенко. Але в "Металісті" він, найвірогідніше, буде доти, доки не з"явиться нове місце оренди.

"Дніпро" Дніпропетровськ

Якщо й хто здатен втрутитися в суперечку "Шахтаря" й "Динамо" за чемпіонство, то в найближчому сезоні то точно буде не "Металіст". Швидше – "Дніпро". Наприкінці минулого чемпіонату команда нарешті стабілізувала свою гру, що, очевидно, є наслідком сприйняття гравцями тренерських концепцій Хуанде Рамоса.

Селекційна діяльність іспанського тренера в міжсезоння демонструє, що він займається крапковим підбором гравців. Серед тих, хто вже покинув команду (Каверін, Шахов, Карноза, Неплях) жодного визначального виконавця нема. З тих же, хто може піти з "Дніпра", уваги заслуговує лише персона нападника Ніколи Калініча, яким цікавиться московський "Локомотив". Однак такі розмови велися ще тоді. Коли існувала ймовірність повернення до Дніпропетровська з "Шахтаря" Євгена Селезньова. Зараз вже очевидно, що Євген залишається в розташування чемпіонів. Відповідно не має піти з "Дніпра" й Калініч.

Вкотре прагнуть піти з команди ганійці Інкум та Боатенґ. Останнім начебто навіть цікавиться ряд клубів англійської Прем"єр-ліги. Але зацікавлення те виглядає приблизно таким самим, як "ажіотаж" навколо Вілліана, Ярмоленка чи Коноплянки. Євгена чутки ведуть у "Ювентус", "Інтер", ліонський "Олімпік" й "Ґалатасарай". Думаємо, дописавши до цього списку "Барселону" й "Реал", будемо не більшими брехунами, ніж ті, хто розпускає в світ решту дурощів.

Та повернемося до "Дніпра", в якому, безперечно, буде Коноплянка. Єдине, наразі, серйозне придбання команди – центральний оборонець київського "Арсенала" Майкл Одібе. Повернулася до "Дніпра" й ціла обойма орендованих гравців з "Кривбаса" - Канкава, Бартуловіч, Лобжанідзе, Льопа, Антонов, Федорчук. Втім, з великою вірогідністю можна стверджувати, що мандри циг гравців не завершаться. Приміром, Антонова збирається взяти в своє розташування на півроку "Чорноморець", Федорчука – київський "Арсенал".

Чутки ведуть до Дніпропетровська португальского півоборонця Сімау Саброзу з турецького "Бешикташа", який у складі стамбульського клубу не стільки приносить користь, скільки має проблеми з ігровою дисципліною, нерідко отримує червоні картки. Справді ж цікавими, якщо вони відбудуться, виглядають ймовірні трансфери оборонця Евертона з португальської "Браги", півоборонця Неманьї Томіча з сербського "Партизана" й нападника Давіда Барраля з іспанського "Спортінґа" з Хіхона. Цими трансферами Рамос здатен посилити команду дуже серйозно.

Про кадрову готовність решти 12-ти команд української еліти читайте згодом.

Наши блоги