УкрРус

Вже завтра: в Україні офіційно з'явилася кіберполіція

1.1т

В Харкові відбувся перший випуск майбутніх працівників нової кіберполіції України.

84 спецагенти інформаційних технологій та інспектори кіберполіції урочисто присягнули на вірність Україні та поліцейській службі, а з понеділка в місцевих управліннях кіберполіції почнуть протистояти шахраям інтернет-простору. Чотиримісячні курси підготовки працівників кіберполіції – це спільний проект Національної поліції України, ОБСЄ та Харківського національного університету внутрішніх справ,.

Артем Пугач ще не звик представлятися по-новомодному, а тому усміхається, коли озвучує фах: "Кіберполіцейський, я сподіваюся цю посаду введуть, бо звучить красиво, а поки що я старший інспектор кіберполіції".

У нього за плечима робота оперуповноваженого в справах неповнолітніх, згодом – у секторі боротьби з кіберзлочинністю в колишній міліції, а тепер поліцейський виходить на варту інтернет-простору як спеціальний агент інформаційних технологій.

Начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України, полковник поліції Сергій Демедюк спецагентів називає "легальними хакерами", які можуть відшукати сліди невидимих, невловимих кіберзлочинців.

"Спецагенти – це люди, які неодноразово стикалися з проблемами злому тих чи інших ресурсів, тих чи інших акаунтів і вміють, знають як запобігти, вони можуть виявити ті сліди, які надалі допоможуть інспекторам затримати злочинця та притягнути до кримінальної відповідальності", – пояснює полковник Демедюк.

На думку кіберполіцейського Артема Пугача, спецагент має виявити і дістати надважливу інформацію в законний спосіб, незважаючи на безмежність інтернет-простору та хитрощі кібершахраїв.

"Можна провести хорошу паралель, враховуючи пострадянський простір: раніше була радіоелектронна боротьба, тотальна прослушка через радіозв’язок, тепер це саме можна робити за допомогою інтернету. Наразі настільки різний контент в інтернеті – це бази даних, відеоконтент, аудіозаписи; в інтернеті є практично все. Окрім цього, зараз в експлуатацію входять прилади побуту, які матимуть зв’язок з інтернетом, отже, від них уся інформація міститиметься в інтернеті, тож цю сферу потрібно буде контролювати і захищати", – наголосив спецагент із Харкова.

А от інспектор кіберполіції має завдання шукати сліди ініціаторів вірусних та DDoS-атак на державні, правоохоронні, банківські та інші інтернет-ресурси; в інтернеті виявити злочинця, а притягнути його до відповідальності вже в звичному, а не кібернетичному просторі.

"Кількість злочинів, що вчиняються з використанням інформаційних та комп’ютерних систем невпинно зростає. Кіберполіцейський може як розслідувати вже вчинені злочини, про які повідомили потерпілі, так і займатися запобіганням злочинам, що можуть бути скоєні.

Кіберполіцейські можуть шукати інформацію за ключовими словами в соцмережах, на форумах, на сайтах приватних оголошень і можуть робити контрольні закупки в інтернет-магазинах, але все робити мають тільки на підставах законодавства. Ніхто не збирається шпигувати. За всіма стежити – це просто не реально", – переконує тренер проведених за проектом ОБСЄ курсів первинної професійної підготовки працівників кіберполіції, майор поліції Олексій Рвачов.

Упродовж чотирьох місяців у тренінговому центрі при Харківському національному університеті внутрішніх справ для місцевих управлінь кіберполіції підготували 21 спецагента інформаційних технологій, решта – інспектори кіберполіції. Для них викладали обрані на конкурсній основі IT-науковці університетів, вишів, що спеціалізуються на юридичній та правоохоронній діяльності, також були залучені тренери із приватних потужних IT-компаній, банківських структур та європейські фахівці, що знаються на кібербезпеці. Тренери твердять, що на озброєнні у крадіїв, терористів є найсучасніші технології та комп’ютерні програми, а тому кіберполіцейський за комп’ютерною майстерністю й технологіями не має права відставати, тут доведеться вчитися все життя.

"Кожен кіберполіцейський матиме свою спеціалізацію, хтось займатиметься DDoS-атаками, хтось шкідливим програмним забезпеченням. За допомогою ОБСЄ ми залучали для занять Міжбанківську асоціацію членів платіжних систем "ЄМА", їхні фахівці викладали поліцейським найостанніші новели, які є класифікації банківських шахрайств, в сфері використання банківських карток, банківського обладнання, дистанційного банківського обслуговування.

Також були тренінги зі злочинів торгівлі людьми, а в цій сфері потужно використовуються інформаційні технології, на заняттях ми розглядали злочини дитячої порнографії, порнографії з дорослими та питання інтелектуальної власності", – каже тренер Олексій Рвачов.

У Національній поліції та в ОБСЄ одностайні в думці, що на варту українського інтернету виходять вмотивовані фахівці, а тому їх обіцяють забезпечити новими потужними комп’ютерами та спеціальними програмами, з придбанням яких допомагають міжнародні донори. Зарплатня кібервартових буде високою, обіцяють у департаменті кіберполіції: від 8 до 10 тисяч гривень отримуватимуть інспектори інформаційних технологій, а спецагенти – 25 – 30 тисяч.

Національна поліція потребує ще понад сто кіберполіцейських, а тому з вересня за сприяння ОБСЄ стартує новий проект: двотижневі курси з перенавчання чинних переатестованих працівників кіберполіції

Наши блоги