У Луцьку вирішують, як змінити меморіал «Вічна Слава»

437

Процес декомунізації дійшов і до меморіалу «Вічна Слава» в Луцьку. Краєзнавці та науковці беруться за цей процес без поспіху, як пояснюють – аби не наробити дурниць. Втім, зміни таки будуть й попередньо це торкнеться назви меморіального комплексу та самих пам’ятних знаків.

Про це йшлося під час засідання Експертної ради з питань визначення художньої цінності й містобудівного значення об’єктів сьогодні, 30-го травня, о 10:00 в прес-центрі облради.

Меморіал Вічної Слави має отримати нове обличчя та назву – впевнені краєзнавці, мовляв, комплекс несповна відображає історичний літопис краю та містить елементи пропаганди репресивного тоталітарного режиму СРСР. Більше того, є ще одна проблема: пам’ятні знаки, які встановили за час незалежності України, не вважаються національно-значимими, адже на них не оформили потрібну документацію.

Під час зустрічі ради, яка, до слова, сьогодні зібралася вперше, обговорили питання доцільності існування символів комуністичного режиму в оздобленні пам’ятки національного значення Меморіальний комплекс «Вічна Слава» у Луцьку. Зокрема, йдеться про копії ордену Перемоги над статуєю Батьківщини, який містить зображення Кремля та напис «СССР», зображення серпа і молота у поєднанні з п’ятикутною зіркою справа від центрального монументу, напис про діяльність партійних комуністичних осередків, які поширювали комуністичну ідеологію, напис «Слава радянський партизанам», як такий, що не відображає діяльність різних категорій партизанів на території Волині, напис «Пролетарі всіх країн, єднайтесь», що є пропагандою комуністичної ідеології, копії радянських нагород, на яких зображені комуністичні символи – серп і молот, копії радянських нагород, які містять зображення Леніна і Сталіна, напис «Слава доблесним збройним силам Радянського Союзу», напис «Партійні, комсомольські та радянські робітники, які загинули в 1946-1949 роках».

Учасники зустрічі зауважили, що ліквідовувати пам’ятники не потрібно, адже законодавство передбачає зняття лише частини елементів. Більше того, зауважили науковці, що на меморіалі є різні віхи історії, як такий собі літопис. Втім, немає відомостей про діяльність ОУН-УПА, тому окрім декомунізації, меморіал потрібно вдосконалити.

Ще однією проблемою, яку потрібно вирішити, є пам’ятники, які не входять у перелік пам’яток: ветеранам останнього призиву, чорнобильцям, холмщакам, афганцям, . Як пояснюють учасники зустрічі, встановили їх відповідно до рішенням міськради, втім, в Мінкульт ніхто не звертався за належним оформленням документів.

Щодо самого ж переліку об’єктів декомунізації, деталізує у коментарі Інформаційному агентству Волинські Новини представник Інституту національної пам’яті у Волинській області Леся Бондарук.

«Питання 1, 2, 3, 5, 6,7 навіть обговорювати не варто, бо вони підлягають демонтажу відповідно до законодавства. Щодо четвертого об’єкту, то він не відображає повну історичну дійсність, бо прославляє лише одну частину людей, які воювали з нацистами. Насправді ж, не лише радянські партизани вели боротьбу на території України, а й були партизани національного визвольного руху. Зауважу, що є відповідні закони України, які вирівнюють партизанів радянських і ОУН-УПА. Також у восьмому пункті об’єкт недостатньо історично виважений. Щодо дев’ятого об’єкту, то роки 1946-1949 свідчать, що це пам’ятка чекістам, які боролися проти національно-визвольного руху. Тому такий знак є наругою над тими, хто боровся за незалежність України», - деталізує Леся Бондарук.Зваживши на складність проблеми, учасники засідання вирішили вивчити в цьому контексті законодавчу базу та кожен із пропонованих пунктів, аби не зробити помилкових рішень. Також на наступну зустріч вирішили долучити юристів та краєзнавців Луцька, які вже вивчали це питання

Читайте все новости по теме "Запад" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Тема:

Наши блоги

Последние новости