Реконструкція МАПП «Устилуг»: котлован за 3 мільйони євро

514

Вартість робіт з реалізації проекту реконструкції міжнародного автомобільного пункту пропуску «Устилуг-Зосін» на українській території – 6 мільйонів євро. З’ясувалося, що половину суми у 2014 році використали на «земляні роботи». Саме так називаються 2 котловани, викопані обабіч діючого пункту пропуску. Проект, який мав бути завершений ще торік, досі не реалізований. Коли розпочнуться роботи – сказати точно також ніхто не може.

6 мільйонів євро, половину з яких - витратили

На МАПП «Устилуг» сьогодні, 30 травня, побували волинські журналісти під час прес-туру у рамках Програми USAID «РАДА».

Нагадаємо, на Волині ще у 2011 році розпочали реалізацію проекту реконструкції митного пункту пропуску «Устилуг», вартістю 5,5 мільйона євро, розмір співфінансування української сторони – 10%. Тож загальна вартість проекту – близько 6 мільйонів євро. Проект мав бути завершений у грудні 2015 року, але його на 2016 рік.

Як розповів начальник митного посту «Устилуг-Зосін» Олександр Оникійчук, у рамках проекту у 2014 році тут були проведені земельні роботи, на тому розбудова була закінчена. Але освоїли уже 3 мільйони євро.«Ці кошти були закладені в 2010 році на розбудову пунктів пропуску з Європейським Союзом. На Устилуг передбачили 5 мільйонів євро. Загальна сума проекту разом з обсягами українського співфінансування - 6 мільйонів. На сьогоднішній день реалізація проекту була призупинена. У 2014 році проведені земельні роботи, залитий фундамент. Уже освоїли 3 мільйони євро», - пояснив начальник митного посту.

Власне, на що витратили 3 мільйони євро – яскраво демонструють фото. На світлинах видно, що «земляні роботи» таки проводилися. От тільки як вийшло, що половину суми витратили лише на котлован – відомо хіба самим підрядникам.Згодом, нардеп , який і організував прес-тур, заявив, що надішле депутатський запит і оприлюднить відповідь про те, на що були витрачені 3 мільйони євро.Заморожено історією

Торік хід реконструкції пункту пропуску «Устилуг» обговорили на засіданні Комісії з питань пунктів пропуску та прикордонної українсько-польської інфраструктури і саме тоді продовжили термін дії проекту. Крім того, тоді ж стало відомо про те, що , шляхом проведення нових тендерних торгів на закупівлю робіт та послуг.Самі ж роботи були призупинені в зв’язку з необхідністю проведення археологічного дослідження, оскільки на території пункту пропуску знаходиться пам’ятка архітектури ІХ-ХІІ століття «Городище».

Як повідомляє ресурс «» з посиланням на «Вісник державних закупівель», Державна фіскальна служба України 26 грудня 2014 року уклала угоду з НДЦ «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України на послуги з охорони пам’ятки археології місцевого значення – городища давньоруського часу IX–XIII століття в місті Устилуг Волинської області на суму 380 тисяч гривень.

Сьогодні, під час зустрічі з журналістами, начальник митного посту «Устилуг-Зосін» Олександр Оникійчук повідомив, що уже проведені археологічні розкопки і перешкод для продовження реконструкції митного пункту пропуску археологи не виявили. Вал городища, звичайно, не зноситимуть, а, навпаки, – мають укріпити. А перед територією городища мають збільшити кількість під’їзних смуг.

Затори будуть усе одно

Такого оптимізму не поділяє голова Устилузької об’єднаної територіальної громади Віктор Поліщук. Адже, каже він, скільки б не зробили смуг – сам виїзд з зони контролю на міст не можна розширити, тож, відповідно, усе одно перед мостом через Західний Буг збиратимуться затори.«Раніше митний перехід перетинало до 400 автомобілів, насьогодні потік машин збільшився вдвічі, а ще цим шляхом їдуть 28 рейсових автобусів. Перший проект реконструкції, який презентував нині покійний голова ОДА , передбачав потік 3 тисяч машин і 40 автобусів. На жаль, він успішно похований. Адже на цьому місці розташоване древнє городище. Тож і проблема з в’їздом на міст залишиться: вали чіпати не можна, відтак все одно буде затор», - зазначає він.Крім того, додає голова Устилузької об’єднаної громади, територія митниці в Устилузі займає площу 3,1 гектара. Перший проект реконструкції передбачав збільшити цю територію на 1,2 гектара, але ця ідея теж похована. Тому реконструкція передбачається в межах існуючої митниці. Натомість поляки перед початком реконструкції митного посту «Зосин» викупили для потреб митниці 10 гектарів прилеглих земель.

Що напланували в Устилузі

На території польської сторони уже давно діє вся інфраструктура, там нині і розташований митний пункт пропуску на виїзд з України. В самому Устилузі діє лише пункт пропуску на в’їзд до України.

Затверджений проект передбачає будівництво в’їзної частини, адмінприміщення для прикордонних і митних служб. Тут же мають бути і облаштовані робочі місця для колег з Республіки Польща з метою впровадження спільного митно-прикордонного контролю на території України за напрямком в’їзду в Україну.Також передбачено встановлення стаціонарного сканеру (на Устилузі такої техніки зараз немає), має також бути бокс поглибленого огляду. Зараз на в’їзді в Україну діє 4 зелених коридори і 1 червоний ( зелені коридори обирають люди, які не мають товарів для декларування). У рамках реконструкції пункту пропуску планується кількість смуг на в’їзд та на виїзд збільшити, причому на в’їзд має бути 8 смуг руху.

Щоправда, чи вистачить три мільйони євро, які залишилися, на заплановані роботи – невідомо. Очільник митного посту «Устилуг-Зосін» Олександр Оникійчук у відповідь знизує плечима: «На жаль, я не будівельник, щоб визначити, скільки треба».Але додає: вже сьогодні завершується тендер на визначення підрядника. Якщо все буде гаразд – у серпні-вересні можуть відновитися роботи з реконструкції митного пропуску. А за рік МАПП «Устилуг», можливо, й буде оновлений.

Народний депутат Ігор Гузь, своєю чергою, повідомив: днями він зустрінеться з очільником ДФС Романом Насіровим і запросить його відвідати Волинь.«Україна готується до впровадження безвізового режиму з ЄС, і ми маємо до цього готуватися вже: як спрощувати пропускний режим, як забезпечити роботу пунктів пропуску, коли збільшиться потік автомобілів. Другого мосту ми, звичайно, не побудуємо, та й цього не розширимо, але маємо максимально використати можливості міжнародного проекту. Нам обіцяють, що ці кошти будуть в цьому році, але в мене особисто, є великі сумніви. Тому цього тижня буду на прийомі в глави ДФС», - додав він.

***

Очевидно, що проект реконструкції МАПП «Устилуг-Зосін» до кінця 2016 року не завершать, навіть за найсприятливіших умов. Не виключено, що проект українська сторона знову проситиме пролонгувати.

Але, чи минеться це без наслідків – покаже час. Адже минулого місяця голова ОДА Володимир Гунчик заявив, що на Україну за невиконання умов проекту, . А це – не лише грошові штрафи, замороження проекту, а й підрив іміджу країни. Але й залишати все як є – в жодному разі не можна: пункт пропуску в Устилузі не витримує жодної критики: металеві вагончики не відповідають нормам, вбиральню треба добряче пошукати на території, умови для персоналу – теж не на європейському рівні…Про діючу інфраструктуру, митно-сервісну зону на території та ще цілу низку проблем – читайте в наступних публікаціях на сторінках Інформаційного агентства Волинські Новини.

Юлія Малєєва

Читайте все новости по теме "Запад" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Тема:

Наши блоги